NaStyku.pl

Wielkanocne spotkanie z rzemiosłem artystycznym

Jarmark Wielkanocny w MDK od 2 lat przybliża nas do świąt Wielkiej Nocy. Jest doskonałą okazją do spróbowania tradycyjnych przysmaków, kupna upominków oraz zasmakowania ludowej atmosfery świąt, które nieodzownie kojarzą się z wyczekiwaniem i zadumą.
Jarmark Wielkanocny w Zgorzelcu. Z czym przyjechali wystawcy? - zdjęcie nr 35
Jarmark Wielkanocny w Zgorzelcu. Z czym przyjechali wystawcy? - zdjęcie nr 35

Zapowiedzią Świąt Wielkanocnych w Zgorzelcu, oprócz budzącej się do życia przyrody od dwóch lat jest Jarmark Wielkanocny organizowany tydzień przed świętami w Miejskim Domu Kultury. Wydarzenie to zostało bardzo ciepło przyjęte przez mieszkańców miasta i okolic, dla których sztuka ludowa oraz rzemiosło artystyczne, tworzone w zaciszach pracowni, wciąż stanowi unikatowy towar. W tegorocznej edycji imprezy swoje produkty zaprezentowało kilkudziesięciu wystawców.

Koła Gospodyń Wiejskich z powiatu bolesławieckiego kusiły różnorodnymi smakołykami, koło których nie można było przejść obojętnie. Przy stoiskach można było skosztować i nabyć wędliny, pasztety, pieczywo, babki, mazurki, nalewki i wiele innych regionalnych przysmaków. Uwagę zwracały także niebanalne aranżacje świątecznych stołów. Dużym zainteresowaniem cieszył się również kram, na którym serwowano ricottę z kozieradką, jogurty kozie z miodem oraz sery długo dojrzewające, którymi ostatnio delektowała się polska reprezentacja piłki nożnej.

Osoby szukające oryginalnych dekoracji mogły wybierać wśród pięknie zdobionych jaj, kolorowych kompozycji kwiatowych, figur aniołów, drewnianych ozdób, świec z wosku pszczelego oraz dzierganych na szydełku serwetek i obrusów o niepowtarzalnych wzorach. Nie zabrakło też lawendowych saszetek, kosmetyków z pszczelim woskiem i miodem, ozdób i wianków na drzwi, kartek, zabawek, a także biżuterii. Wszystko było wykonane z należytą starannością i precyzją. Tradycyjnie jarmarkowi towarzyszy warsztaty wykonywania ozdób świątecznych, które były szczególną atrakcją dla najmłodszych. Starsi mogli zobaczyć pokaz zdobienia pisanek przez dobrze znanego w naszym regionie Adama Turczyna. Czas umilała Gryfowska Kapela Podwórkowa.

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Galerie zdjęć

Warto przeczytać

fot. FB K.Haytas

Idź precz - Karolina Haytas w premierowym duecie z Doniem

Kultura
poniedziałek, 19 lutego 2024, 11:45
Za kilka dni, a dokładnie 28 lutego usłyszymy nowy utwór wokalistki Karoliny Haytas w duecie z Doniem. Muzyk znany jest z hip-hopowej grupy Ascetoholix i swojej solowej działalności. Karolina wypromowała takie utwory jak “Złamana” czy “Jesienna refleksja"
fot. MDK Zgorzelec

Powraca Teatr Ziemi Zgorzeleckiej!

Kultura
piątek, 02 lutego 2024, 09:18
Być może niewiele już osób pamięta, ale Zgorzelec - odkąd istnieje jako miasto - zawsze miał teatr. Nadnyska scena była jedną z pierwszych w powojennej Polsce!

Zobacz również