Noc Kryształowa to pogrom ludności żydowskiej w Niemczech, do którego doszło w nocy z 9 na 10 listopada 1938 r. Spalono wówczas kilkaset synagog, zbezczeszczono cmentarze żydowskie oraz zniszczono kilka tysięcy sklepów, domów towarowych oraz mieszkań należących do Żydów. Tej nocy zginęło 91 osób narodowości żydowskiej, a ponad 20 tys. wkrótce zostało osadzonych w obozach koncentracyjnych.
Europejskie Centrum Pamięć, Edukacja Kultura – Stalag VIII A zaprasza na koncert upamiętniający to wydarzenie, ze szczególnym uwzględnieniem ocalonych z Holocaustu Haliny Kowalskiej oraz Władysława Szpilmana, którzy po zakończeniu wojny współpracowali ze sobą między innymi przy nagraniu introdukcji i Poloneza C-dur op.3 oraz Grand Duo Concertant E-dur Fryderyka Chopina dla Polskich Nagrań.
Koncert w wykonaniu Henryki Trzonek (córki Haliny Kowalskiej) w duecie z pianistką Katarzyną Glensk rozpocznie się w czwartek 9 listopada o godzinie 16.30 w Europejskim Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura. Wstęp jest bezpłatny.
W programie usłyszymy dzieła takie jak:
- Tommaso Vitali – Chaconne,
- Pugnani-Kreisler – Preludium i Allegro,
- Rimski-Korsakov-Kreisler – Pieśń arabska z Szeherezady,
- Fryderyk Chopin – Lento con gran espressione,
- Ignacy Paderewski – Sonata op. 13 na skrzypce z fortepianem, Allegro con fantasia, Intermezzo(Andantino), Finale-Allegromolto quasi presto wzbogacone filmem z nagrania Introdukcji i Polonaise brillante Chopina w wykonaniu Haliny Kowalskiej (wiolonczela) i Władysława Szpilmana (fortepian).
W trakcie koncertu zaprezentowana zostanie również książka "Aria na wiolonczelę" Włodzimierza Kusika o niezwykłym ocaleniu Haliny Kowalskiej. Pozycja poświęcona jest zamordowanym przez Niemców członkom rodziny Haliny Kowalskiej: jej rodzicom - Abramowi i Dorze Kowalskim, rodzeństwu - Loni, Geni, Danusi, Dawidowi, siostrzenicy Perełce, mężowi Henrykowi oraz dziadkowi Szymonowi.