NaStyku.pl

Dzień Wież w Gӧrlitz

Już w najbliższą niedzielę, 24 września, niepowtarzalna okazja spojrzenia na Gӧrlitz z góry. Z okazji Dnia Wież już od godziny 10:00 rano na zwiedzających czekać będą cztery z pięciu wież miejskich.
fot. Organizator
fot. Organizator

Czy wiecie, że około 1700 roku Görlitz nazywano „miastem wież”?
Dostępu do miasta broniły wtedy podwójne mury obronne z 20. bastionami rozmieszczonymi w pierścieniu zewnętrznym i 12. bastionami rozmieszczonymi w pierścieniu wewnętrznym oraz cztery baszty obronne: Frauenturm, czyli Wieża Niewieścia, z racji niezwykle grubych murów nazywana także Grubą Wieżą, Nikolaiturm – Wieża Mikołajska lub Mikołaja, Reichenbacher Turm, czyli po prostu Wieża Reichenbach oraz Hotherturm. Wszystkie istnieją do dzisiaj,  stanowiąc pamiątkę po dawnym systemie obronnym. Piątą i zarazem najwyższą z miejskich wież jest wieża zabytkowego ratusza znajdującego się przy Untermarkt (Dolny Rynek).

Niedzielny spacer na wysokościach
W Dniu Wież (24 września) cztery z wymienionych wyżej wież, z wyjątkiem Hotherturm, będą aż do godziny 18:00 dostępne dla zwiedzających. Oprócz wyjątkowych widoków na gości czeka wyjątkowe spotkanie z historią miasta, bo w każdej z wież prezentowane są  fascynujące eksponaty z przeszłości. Zwiedzających oprowadzać będzie niezastąpiony zespół przewodników TurmTour  Stowarzyszenia Promocji Miasta Kultury Görlitz-Zgorzelec.

Zintegrowane bilety, umożliwiające zwiedzanie wszystkich czterech wież, będzie można nabyć w każdym z obiektów, dlatego nie ma znaczenia, od której z wież rozpocznie się niedzielny spacer.

Ceny kształtują się następująco:
– dorośli – 5 €,
– dzieci w wieku od 6 do 14 lat – 3 €

Nagrody dla wytrwałych!
Goście, którzy zwiedzą z przewodnikiem co najmniej 3 obiekty i zbiorą pieczątki potwierdzające udział w wycieczce, będą mogli wziąć udział w loterii ze wspaniałymi nagrodami, wśród których są takie rarytasy jak nocleg dla 2 osób w Hotelu Börse lub jednodniowa wycieczka po regionie dla 2 osób ze Stadtschleicher.

Poszukiwani przewodnicy po wieżach
Lubisz historię? Zostań przewodnikiem po wieżach! Stowarzyszenie Promocji Miasta Kultury Görlitz-Zgorzelec e. V. poszukuje chętnych do wyjątkowej pracy w zespole przewodników TurmTour.

Wieże w Görlitz cieszą się dużym zainteresowaniem – mówi Renata Junge ze Stowarzyszenia – Lecz choć nasi wolontariusze wkładają w swoją pracę serce i duszę, jednak aby także w przyszłym roku oprowadzać gości, nie tylko w Dniu Wież, ale w całym sezonie, który trwa od marca do grudnia, potrzebujemy nowej generacji przewodników. Poszukujemy entuzjastów historii, którzy wesprą nas w naszej pracy”.

Zainteresowanych prosimy o kontakt z Renate Junge lub Ronnym Förster z Förderverein Kulturstadt Görlitz-Zgorzelec e. V. : e-mail: turmtour@fvks.eu | tel.: +49 (0)3581 684 90 10

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. Organizator

Gruziński balet APHKHAZETI w Zgorzelcu!

Kultura
poniedziałek, 27 listopada 2023, 09:34
Zapraszamy na wyjątkowe widowisko, które przeniesie Was w serce Gruzji – do kraju, gdzie tradycja i nowoczesność przenikają się na każdym kroku.
fot. Organizator

Zgorzelecki Jarmark Bożonarodzeniowy czeka na wystawców

Kultura
czwartek, 23 listopada 2023, 09:21
Trwają przygotowania do tegorocznego Zgorzeleckiego Jarmarku Bożonarodzeniowego, na który już dziś zapraszają organizatorzy Burmistrz Miasta Zgorzelec, Miejski Dom Kultury w Zgorzelcu oraz CSR sp. z o.o.

Zobacz również