NaStyku.pl

Czy Altstadtfest i Jakuby odbędą się tego lata?

Mieszkańcy Goerlitz i Zgorzelca zdążyli już się przyzwyczaić, że koniec wakacji to czas wspólnej imprezy po obu stronach Mostu Staromiejskiego.
Altstadtfest i Jakuby nie odbędą się w tradycyjnej formie | fot. UM Zgorzelec
Altstadtfest i Jakuby nie odbędą się w tradycyjnej formie | fot. UM Zgorzelec

Niemiecki Altstadtfest w Goerlitz i polskie Jakuby w Zgorzelcu tego lata nie odbędą się w tradycyjnej formie. Jednak jak możemy przeczytać na stronie Urzędu Miasta: “Trwają konsultacje pomiędzy samorządami Zgorzelca i Goerlitz na temat planowanych na ten rok wspólnych imprez kulturalnych.” 

Czas pandemii COVID19, który spowodował odwołanie już w ubiegłym roku zarówno festiwalu ViaThea, Altstadtfest, jak i Jakubów, niestety nie skończył się. Świat, Europa, oba nasze kraje – Polska i Niemcy wciąż walczą z wirusem, a obostrzenia sanitarne i epidemiczne związane z tą walką dalej się utrzymują. Nie wiadomo kiedy zniesione zostaną ograniczenia związane z przekraczaniem granicy (testy, kwarantanna), czy z liczbą osób uczestniczących w wydarzeniach publicznych. Dlatego właśnie burmistrzowie Zgorzelca Rafał Gronicz i Goerlitz Octavian Ursu podjęli decyzję, że organizowane zawsze w ostatni weekend wakacji festyny Altstadtfest i Jakuby, które są imprezami bliźniaczymi niczym dwie połówki jednego jabłka, nie odbędą się w formie, którą znamy od lat. 

Chcemy wyodrębnić poszczególne elementy Altstadtfest i stworzyć z nich imprezy o mniejszym formaciepisze w specjalnym liście do burmistrza Rafała Gronicza nadburmistrz Goerlitz. 

Podobną koncepcję wakacyjnych imprez mają także zgorzeleccy organizatorzy Jakubów. Można więc powiedzieć z dużą dozą pewności, że festyn w dotychczasowej formule wielkiego jarmarku historyczno-artystycznego nie odbędzie się. Trwają jednak prace nad przygotowaniem wydarzeń kulturalnych, które stworzą ciekawą i atrakcyjną alternatywę kulturalną dla sierpniowych Jakubów. 

 

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. Organizator

Spektakl: Kolacja na cztery ręce

Kultura
wtorek, 02 kwietnia 2024, 08:54
Hotel Turyński w Lipsku. Jest rok 1747, przy jednym stole zasiadają wybitni kompozytorzy: Jerzy Fryderyk Haendel oraz Jan Sebastian Bach…Historia, która się nie wydarzyła, ale w teatrze wszystko jest możliwe.

Zobacz również