NaStyku.pl

Otwarcie wystawy czasowej - Praca przymusowa w Görlitz

Stowarzyszenie Meetingpoint Music Messiaen e.V. serdecznie zaprasza mieszkańców Zgorzelca i Görlitz na otwarcie wystawy czasowej "Praca przymusowa w Görlitz", które odbędzie się 18.04 o godz. 11:00 na rogu ulic Bahnhofsstraße/Berliner Straße w Görlitz.
Zdjęcie z oprowadzania (©J. Purej)
Zdjęcie z oprowadzania (©J. Purej)

Po krótkim wprowadzeniu w tematykę wystawy głos zabiorą Annemarie Hühne z Fundacji Pamięć, Odpowiedzialność, Przyszłość (EVZ) oraz przedstawiciele władz miasta. Następnie zainteresowani będą mogli wziąć udział w oprowadzaniu mobilnym, na rowerze (więcej informacji niżej).

Wystawa stanowi zakończenie projektu "Przeciw zapomnieniu – praca przymusowa w Görlitz w okresie narodowego socjalizmu" i będzie prezentowana w różnych miejscach Europa-Miasta Görlitz-Zgorzelec do końca czerwca 2018 r. W ramach dwuletniego projektu przeprowadzone zostały m.in. rozmowy ze świadkami historii, wydany plan miasta z miejscami pracy przymusowej (dostępny w języku polskim, niemieckim oraz angielskim), stworzona strona internetowa projektu oraz opracowane koncepty oprowadzania tematycznego po mieście. Celem projektu jest zakorzenienie w pamięci zbiorowej mieszkańców miasta faktu obecności robotników przymusowych w Görlitz w okresie narodowego socjalizmu.

Projekt został zrealizowany dzięki finansowemu wsparciu Fundacji Pamięć, Odpowiedzialność, Przyszłość (EVZ) i współpracy z Archiwum Miejskim w Görlitz oraz Förderverein Kulturstadt Görlitz-Zgorzelec.

Lokalizacja/czas trwania wystawy czasowej:

18.04.-03.05.2018 Bahnhofsstraße/Berliner Straße, Görlitz

03.05.-17.05.2018 Uferpark, Görlitz

17.05.-30.05.2018 Teren Hochschule Zittau-Görlitz, Görlitz

30.05.-13.06.2018 Europejskie Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura, Koźlice 1, Zgorzelec

13.06.-27.06.2018 Miasto Zgorzelec (dokładne miejsce zostanie podane niebawem)

Save the Date – Otwarcie wystawy czasowej

Informacje dot. oprowadzania na rowerze:

Jako poszerzenie oferty oprowadzania po Starym Mieście oprowadzanie na rowerze obejmuje swoim zasięgiem przede wszystkim miejsca przemysłowe, położone w południowej części miasta. Zakłady przemysłowe stanowiły bowiem, obok zakładów rzemieślnicznych i gospodarstw prywatnych, główne miejsce pracy przymusowej. Oprócz tego podczas oprowadzania nacisk zostanie położony na temat pracy przymusowej więźniów obozu koncentracyjnego "KZ Biesnitzer Grunds" żydowskiego pochodzenia oraz przybliżony zostanie administracyjny i gospodarczy system pracy przymusowej w Görlitz.

Uczestnicy proszeni są o zabranie ze sobą własnego roweru. Jeśli nie posiadają Państwo roweru proponujemy skorzystanie z oferty Radflotte, która bezpłatnie je wypożycza. Miejsca, w których można wypożyczyć rower w Görlitz: Jakobpassage - Jakobstrasse 5A; Familienbüro - Demianiplatz 7; RABRYKA - Bautzenerstr. 32. Oprowadzanie będzie trwało ok. 90 minut. Oba oprowadzania stanowią regularną ofertę stowarzyszenia Meetingpoint Music Messiaen e.V., która będzie realizowana w nadchodzącym sezonie, również na specjalne życzenie.

 

 

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Wstęp na koncert jest wolny.

Koncert wirtuozów skrzypiec w byłym Stalagu VIII A

Kultura
wtorek, 17 lipca 2018, 11:15
W poniedziałek 23 lipca 2018 r. o 20:00 uczestnicy projektu "Liberec International Violin Academy 2018" będą gościć w Europejskim Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura, gdzie zagrają swój koncert.

Zobacz również

Koncert Lady Pank w Zgorzelcu
Kultura
wtorek, 17 lipca 2018, 09:11

Koncert Lady Pank w Zgorzelcu

Już 13 października kultowy polski zespół zabierze nas w sentymentalną...