NaStyku.pl

Relacja z 2. Międzynarodowych Dni Messiaena Görlitz-Zgorzelec

W dniach 12-15 stycznia 2018 r. po raz drugi w Europa-Mieście Görlitz-Zgorzelec odbyły się Międzynarodowe Dni Messiaena. Twórcom festiwalu po raz kolejny udało się w jednym miejscu zgromadzić wybitne i nietuzinkowe postaci muzyki współczesnej i sztuki.
2. Międzynarodowe Dni Messiaena | fot. Jakub Purej
2. Międzynarodowe Dni Messiaena | fot. Jakub Purej

Festiwal otworzył występ Sinfonietty Dresden, orkiestry, która zgorzeleckiej publiczności znana jest z doboru w swoich koncertach niezwykle odważnego i zróżnicowanego repertuaru. Nie inaczej było także i tym razem. Kapela, obok dzieł G. Griseya i W. Lutosławskiego wzięła na warsztat trudny utwór C. Henniga "Vorstieg", który podczas koncertu miał także swoją prapremierę. W sobotę przed południem goście festiwalu mieli okazję zgłębić swoją wiedzę na temat historii Görlitz i Zgorzelca w okresie II wojny światowej podczas licznych oprowadzań po muzeach w obu tych miastach. Wyjątkowym zainteresowaniem cieszył się wykład archeologa, Pawła Zawadzkiego, w Muzeum Łużyckim na temat badań archeologicznych na terenie byłego obozu jenieckiego Stalag VIII A przeprowadzonych w ramach letniego projektu WORCATION wlatach 2014-2017. W sobotę wieczorem na publiczność czekały dwie wyjątkowe muzyczne atrakcje – koncert kameralny innowacyjnego duetu Duo Liepe w Vino e Cultura oraz innowacyjny koncert nocny z Franzem Danksagmüller z muzyką elektroniczną i wizualizacjami w Katedrze Św. Jakuba w Görlitz.

Niedziela rozpoczęła się o godz. 10.00 od mszy św. w Katedrze Św. Jakuba, podczas której zabrzmiały utwory organowe Oliviera Messiaena. Następnie o godz. 11.30 w Atelier Kremser odbyło się spotkanie muzyczno-literackie "Wezwanie do wolności", w trakcie którego aktorka Blanche Kommerell w formie kolażu złożonego z cytatów, listów i notatek Oliviera Messiaena, przedstawiła portret tego kompozytora. Późnym popołudniem, o godz. 17.00 odbył się koncert wyjątkowego polskiego zespołu Lutosławski Quartet, podczas którego zabrzmiały utwory z repertuaru polsko-austriacko-niemieckiego. 

Specjalne miejsce w ramach festiwalu zajmuje młodzież. Dlatego w poniedziałek przed południem na terenie byłego obozu jenieckiego Stalag VIII A odbyły się warsztaty muzyczno-historyczne, w ramach których młodzież z Liceum Ogólnokształcącego im. Braci Śniadeckich ze Zgorzelca miała okazję "zbadać" historię Stalagu VIII A, jak i poznać kulisy powstania dzieła "Kwartet na koniec czasu". Festiwal zwieńczył tradycyjny koncert "Kwartet na koniec czasu" Oliviera Messiaen w wykonaniu polskich muzyków z Lutosławski Quartet oraz artystów gościnnych w Europejskim Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura w Zgorzelcu .

Twórcy festiwalu pragną serdecznie podziękować wszystkim wspomożycielom projektu, Burmistrzowi Miasta Zgorzelec za objęcie festiwalu patronatem oraz wspaniałej publiczności.

Do zobaczenia na Międzynarodowych Dniach Messiaena w 2019 roku!

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia. Autorem zdjęć jest Jakub Purej. 

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Galerie zdjęć

Warto przeczytać

fot. Organizator

Spektakl: Kolacja na cztery ręce

Kultura
wtorek, 02 kwietnia 2024, 08:54
Hotel Turyński w Lipsku. Jest rok 1747, przy jednym stole zasiadają wybitni kompozytorzy: Jerzy Fryderyk Haendel oraz Jan Sebastian Bach…Historia, która się nie wydarzyła, ale w teatrze wszystko jest możliwe.

Zobacz również