NaStyku.pl

Obchody 102. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości - inaczej niż zazwyczaj

Jutrzejsze świętowanie w Zgorzelcu w dużej mierze przenosi się do internetu.
Biało-czerwona PGE Turów Arena
Biało-czerwona PGE Turów Arena

Za sprawą epidemii tegoroczne Narodowe Święto Niepodległości – najważniejsze z polskich świąt państwowych, które obchodzimy corocznie 11 listopada, upamiętniając odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku – będziemy obchodzić inaczej, spokojniej, bardziej kameralnie, bez spotkań i koncertów na żywo.

Świętuj lokalnie

Wyrazem radości i dumy z odzyskanej niepodległości i powrotu Polski na mapę Europy po 123 latach rozbiorów będą flagi, dekorujące miasto oraz kwiaty, które o godzinie 10.00 burmistrz Zgorzelca wraz z Przewodniczącą Rady Miasta Zgorzelec i wójtem Gminy Zgorzelec złożą pod Pomnikiem Millennium w imieniu lokalnych społeczności, oddając hołd wszystkim, którzy w czasach pokoju i wojny służyli i służą Polsce i jej obywatelom. O święcie narodowym przypomni także biało-czerwona iluminacja hali PGE Turów Arena, która zostanie włączona od godziny 17.00.

Podobnie jak w poprzednich latach uczniowie i pedagodzy zgorzeleckiej szkoły muzycznej oraz Zgorzelecka Orkiestra Mandolinistów im. Tadeusza Grudzińskiego zapraszają do wspólnego śpiewania, tym razem w domowych pieleszach. W domowym muzykowaniu pomoże przemontowane i wzbogacone o napisy nagranie z koncertu Wspólne Śpiewanie Pieśni Patriotycznych z 2018 roku, które w środę, 11 listopada, będzie od rana dostępne w internecie, mediach społecznościowych i na kanale You Tube. Taka forma pozwoli, aby każdy kto zechce, w dowolnie wybranym przez siebie momencie, mógł pośpiewać polskie pieśni i piosenki, dla których inspiracją były ważne wydarzenia z historii Polski.

Świętuj z całą Polską

Do wspólnego świętowania zapraszają również Biuro Programu „Niepodległa” oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które z okazji 102. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości przygotowały m.in. niezwykłe świąteczne „domówki” - „Niepodległa do hymnu” i Wirtualny Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu. To najważniejsze, ale nie jedyne świąteczne projekty dostępne on-line, dzięki czemu każdy będzie mógł wziąć w nich udział bez wychodzenia z domu. Informacje i szczegóły wydarzeń dostępne na: niepodlegla.gov.pl

„Niepodległa do hymnu” to zaproszenie do wspólnego śpiewania Hymnu Państwowego, w środę, 11 listopada, punktualnie o godzinie 12.00. Wystarczy włączyć jedną z większych stacji radiowych, czy telewizyjnych lub skorzystać z pośrednictwa internetu i odśpiewać z całą Polską emitowanego na antenie Mazurka Dąbrowskiego. To być może jedyna, a z pewnością pierwsza, okazja do masowego, domowego wykonania hymnu państwowego przy oficjalnej okazji.

Wirtualny Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu to wydarzenie, które rozpocznie się zaraz po wspólnym odśpiewaniu hymnu. Organizatorzy festiwalu w tym roku udostępniają transmisję on-line, by każdy mógł śledzić wydarzenie na ekranie smartfona, komputera czy telewizora. Wystarczy wejść na stronę www.niepodlegla.gov.pl/festiwal lub stronę jednego z partnerów, np. Interia.pl czy stronę wybranego dziennika ogólnopolskiego lub regionalnego grupy Polska Press, i uruchomić transmisję na żywo przygotowaną przez Biuro Programu „Niepodległa”.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Galerie zdjęć

Warto przeczytać

fot. Organizator

Zapraszamy na Narodowe Czytanie

Kultura
środa, 04 września 2024, 09:30
Burmistrz Miasta Zgorzelec i Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu zapraszają do udziału w Narodowym Czytaniu 2024.

Zobacz również