NaStyku.pl

Muzyka pod chmurką

Ruszają Muzyczne Piątki! Wiemy, że część z Was czeka na te letnie plenerowe koncerty z niecierpliwością… Dlatego już dziś zdradzamy przy czyjej muzyce będziecie mogli się relaksować, bawić i spędzać miło czas!
Muzyczne Piątki Zgorzelec 2019 - harmonogram koncertów
Muzyczne Piątki Zgorzelec 2019 - harmonogram koncertów

Koncerty w Zgorzelcu lipiec-sierpień 2019

Zapraszamy do wakacyjnego słuchania muzyki "pod chmurką", a precyzyjniej pod lipami na skwerze im. ks. J. Popiełuszki. Warto wziąć ze sobą składane krzesełko turystyczne, kocyk albo matę piknikową.

Sweety Kitty

Piątek, 5 lipca, godz. 18:00, skwer im. ks. J. Popiełuszki

Sweety Kitty powstało w styczniu 2012 jako projekt studyjny, skupiający się jedynie na nagrywaniu i publikowaniu swoich utworów. Było tak aż do maja 2014 kiedy to zespół debiutował koncertowo na Muzycznej Zadymie 2014. Od tamtej pory kapela koncertuje przy każdej okazji, nie rezygnując jednocześnie ze swoich pierwotnych, studyjnych założeń. Obecnie zespół tworzą: Anna "Ana von Scott" Buczek, Jagoda "Jihad von Doot" Tkaczyk, Mateusz "Buczyfer" Buczek, Rafał "Buszek" Buczek i Mateusz "Daimon" Pażenczewski.

Maniucha i Ksawery

Piątek, 19 lipca, godz. 18:00, skwer im. ks. J. Popiełuszki

Maniucha Bikont i Ksawery Wójciński to duet, który w autorski sposób łączy jazzową improwizację z ginącymi pieśniami ukraińskiego Polesia. W swoich kompozycjach przywołują pieśni wiosenne, żniwne, weselne, miłosne, dziadowskie, kolędy i kołysanki, łącząc je w opowieści odwzorowujące cykle przyrody i ludzkiego życia. Wspólnie snują opowieści przekraczając granice czasu i gatunków muzycznych, czerpiąc z wieloletnich podróży Maniuchy do śpiewaczek z ukraińskich wsi i wspólnej muzycznej wyobraźni. Niejednokrotnie sięgają także do archiwalnych nagrań z polskich wsi tego terenu. 

Blue Sounds

Piątek, 26 lipca, godz. 18:00, skwer im. ks. J. Popiełuszki

Zespół Blue Sounds powstał pod koniec lat dziewięćdziesiątych. W roku 2006 światło dzienne ujrzała debiutancka, stricte bluesowa płyta zespołu "Tak naprawdę to wszystko z miłości", która spotkała się z dużym uznaniem zarówno wśród szerokiej rzeszy słuchaczy muzycznych środowiska bluesowego jak i jazzowego. W roku 2008 doczekała się również reedycji w Japonii pod angielskim tytułem To Be Honest It’s All Because of Love.

Kolejny album "Karuna" w roku 2013 to dość eklektyczna płyta. Można powiedzieć, że jest to muzyka z pogranicza bluesa, jazzu, muzyki latynoskiej i folk. Sam zespół nie lubi "szufladkować" swojej muzyki, mówiąc, że ich muzyka kierowana jest przede wszystkim do wrażliwego odbiorcy.

Na przestrzeni lat ich muzyka mocno ewaluowała. Do repertuaru, który złożony jest z kompozycji własnych, zespół wnosi własne upodobania i fascynacje muzyczne. Dziś po długiej przerwie zespół sięga po świeże, bardziej nowoczesne brzmienie, łącząc dźwięki akustyczne z elektronicznymi. Czuć w tym jakąś małą nutkę tęsknoty za latami dziewięćdziesiątymi. Charakterystyczny głos i refleksyjne teksty wokalistki utwierdzają nas, że niewątpliwie wciąż mamy do czynienia z grupą Blue Sounds.

Anna Lipiak

Piątek, 2 sierpnia, godz. 18:00, skwer im. ks. J. Popiełuszki

Koncert pochodzącej ze Zgorzelca pianistki Anny Lipiak stał się tradycją, która na stałe wpisała się już w kalendarz Muzycznych Piątków. Anna jest uważana za jedną z najzdolniejszych pianistek młodego pokolenia. Jej grę cechuje poetycka muzykalność, piękny dźwięk oraz poczucie wyjątkowej swobody na scenie. Artystka doskonale czuje się w pełnej ekspresji muzyce romantycznej.

Talent odkryty już w wieku 5 lat umożliwił jej pobieranie lekcji gry na fortepianie. A niezwykle prężnie rozwijająca się kariera pozwoliła wykonać już ponad 120 recitali w 12 krajach na 2 kontynentach świata. Posiada w stałym repertuarze koncertowym ponad 60 utworów. Jest również laureatką aż 20 międzynarodowych konkursów pianistycznych.

Michał Zator i Basia Szelągiewicz

Piątek, 9 sierpnia, godz. 18:00, skwer im. ks. J. Popiełuszki

Najprawdopodobniej jedyny harfista w Polsce i jeden z niewielu na świecie, który wykonuje na harfie autorski repertuar, akompaniując sobie do śpiewu. Wielokrotnie zapraszany do współpracy przez polskie filharmonie. Półfinalista piątej edycji programu "Mam Talent". Michał Zator zagra u nas ze wspaniałą skrzypaczką Basią Szelągiewicz. Artystka współpracowała m.in. z Perfect, Eleni, Kasią Wilk, Sylwią Grzeszczak, orkiestrą Zbigniewa Górnego. Można ją także usłyszeć na wielu nagraniach płytowych m.in. Raya Wilsona (wokalista Genesis) oraz Marli Blumenblatt. Współpracuje w zespole Stiltskin obecnie także Kingdom Waves i Wizzard Dream.

Tomala / Smorągiewicz Duo

Piątek, 16 sierpnia, godz. 18:00, skwer im. ks. J. Popiełuszki

Muzyka klezmerska, to inaczej muzyka żydowska. Najstarsze o niej wzmianki sięgają końca II tysiąclecia p.n.e i są powiązane z obrzędami charakterystycznymi dla tej religii. Jak klezmerska nuta przedstawiana i odbierana jest dzisiaj? Zupełnie inaczej, o czym będziecie mieli okazję się przekonać!

Bartosz Smorągiewicz - saksofonista i kompozytor. Odnosi sukcesy na światowej scenie muzyki improwizowanej jako multiinstrumentalista (gra również na klarnecie i flecie), jest członkiem wielu zespołów, uczestnikiem licznych festiwali jazzowych. Dużym uznaniem cieszą się jego aranżacje oraz oryginalne kompozycje dla big-bandów. Jego działalność kompozytorska nie ogranicza się jednak wyłącznie do jazzu, lecz obejmuje również kompozycje bardziej klasyczne oraz muzykę do filmów i spektakli teatralnych.

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. Organizator

Spektakl: Kolacja na cztery ręce

Kultura
wtorek, 02 kwietnia 2024, 08:54
Hotel Turyński w Lipsku. Jest rok 1747, przy jednym stole zasiadają wybitni kompozytorzy: Jerzy Fryderyk Haendel oraz Jan Sebastian Bach…Historia, która się nie wydarzyła, ale w teatrze wszystko jest możliwe.

Zobacz również