NaStyku.pl

Zgorzelec zaśpiewał dla Niepodległej!

11.11 w CSR zabrzmiały polskie pieśni patriotyczne w wykonaniu Chóru Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. F. Nowowiejskiego w Zgorzelcu i Zgorzeleckiej Orkiestry Mandolinistów im. T. Grudzińskiego pod dyrekcją Dominika Lewickiego oraz mieszkańców.
fot. PSM I i II stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego w Zgorzelcu
fot. PSM I i II stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego w Zgorzelcu

To było wyjątkowe Wspólne Śpiewanie Pieśni Patriotycznych! Zgorzelecka publiczność nie zawiodła: najpierw wypełniła salę, a potem z wielkim zaangażowaniem i po prostu pięknie śpiewała wraz z muzykami! Czasami panowała uroczysta atmosfera, a niekiedy klimat wesołego świętowania. Zabrzmiały najświetniejsze polskie pieśni, m. in.: O mój rozmarynie, Warszawianka, Piechota, Czerwone maki na Monte Casino, Maki, Przybyli ułani pod okienko, Kadrowa, a także hymny: Mazurek Dąbrowskiego, Boże, coś Polskę i Rota.

Z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości koncert miał szczególny charakter i oprawę: zaśpiewał 80-osobowy Chór PSM z towarzyszeniem Zgorzeleckiej Orkiestry Mandolinistów im. Tadeusza Grudzińskiego pod dyrekcją Dominika Lewickiego. Chór przygotowała Małgorzata Duda. Koncert prowadziła i o polskiej historii opowiadała Dorota Adaszewska. Aranżacje pieśni patriotycznych przygotowali Joanna i Dominik Lewiccy. Z orkiestrą zagrali soliści: Kaja Drążek i Wiktor Nowak (trąbki), Joanna Lewicka i Anna Szeremeta (akordeony), Daniel Mickiewicz (skrzypce), Jędrzej Czerski (waltornia), Maria Trzeciakiewicz (flet), Klara Zagórska (klarnet).        

Muzycy otrzymali kwiaty i słodycze; zebrali także długie owacje na stojąco i gromkie brawa, a rozśpiewana publiczność chciała śpiewać dalej...

fot. PSM I i II stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego w Zgorzelcu

Współorganizatorami imprezy byli: Starosta Powiatu Zgorzeleckiego, Burmistrz Miasta Zgorzelca, dyrektor Miejskiego Domu Kultury i dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego w Zgorzelcu.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. Organizator

Spektakl: Kolacja na cztery ręce

Kultura
wtorek, 02 kwietnia 2024, 08:54
Hotel Turyński w Lipsku. Jest rok 1747, przy jednym stole zasiadają wybitni kompozytorzy: Jerzy Fryderyk Haendel oraz Jan Sebastian Bach…Historia, która się nie wydarzyła, ale w teatrze wszystko jest możliwe.

Zobacz również