NaStyku.pl

Zgorzelec: Zapraszamy na polską premierę opery Simplicius Simplicissimus

Teatr Gerharta Hauptmanna w Görlitz przygotował spektakl w zaskakującym miejscu. W najbliższą sobotę odbędzie się polska premiera opery "Simplicius Simplicissimus" Karla Amadeusa Hartmanna w Europejskim Centrum Pamięć, Edukacja i Kultura w Zgorzelcu.
fot. P.Sosnowski
fot. P.Sosnowski

Teatr Gerharta Hauptmanna w Görlitz zaprasza na polską premierę autorstwa niemieckiego kompozytora Karla Amadeusa Hartmanna. Spektakl muzyczny odbędzie się w sobotę, 3 czerwca o godz. 19.30. 

Opera "Simplicius Simplicissimus", opiera się na powieści Hansa Jakoba Christoffela von Grimmelshausena z lat 1668/69, uważanej dziś za pierwszą powieść przygodową w literaturze światowej. Grimmelshausen opisuje wydarzenia z Wojny Trzydziestoletniej z perspektywy niewinnego dziecka. W obliczu doświadczeń z I wojny światowej, Hartmann w latach 30. XX wieku dostrzegł aktualność tej tematyki. 

Wybrał on trzy epizody z pierwszych rozdziałów powieści, które opisują młodość głównego bohatera: Simplicius wychowuje się u rolnika. Kiedy jego gospodarstwo jest atakowane przez ówczesnych najemnych żołnierzy, chłopcu jako jedynemu udaje się uciec. W lesie spotyka pustelnika, który przyjmuje go do siebie i naucza go zgodnie z humanistycznymi zasadami. Po śmierci pustelnika Simplicius zostaje uprowadzony na dwór gubernatora, gdzie ma służyć jako błazen dworski. Simplicius przepowiada potężnym rychłe upadki. Krótko potem są oni zabijani w czasie buntu.

W spektaklu reżyser teatralny André Meyer, wykorzystuje nagrania wideo wydobywając zaskakujące paralele między fabułą opery, a biografią kompozytora oraz historią miejsca jej wystawienia – byłego obozu jenieckiego - Stalagu VIII A. Tytułową rolę Simpliciusa śpiewa Patricia Bänsch, solistka teatru muzycznego.

Dla Hartmanna pamięć jest jedyną możliwością przerwania wiecznego cyklu przemocy, wojny i samowoli. Edukacja, kultura i pamięć są dla niego warunkiem lepszego, bo pokojowego świata. Ten sam cel ma Europejskie Centrum, na terenie byłego Stalagu VIII A, co czyni je idealnym miejscem wystawienia opery Hartmanna.

- Stalag VIII A to idealne miejsce do wystawienia opery Hartmanna. Historia tego obozu jenieckiego była dla nas odczuwalna w czasie prób, a świadomość o niej jeszcze bardziej potęguje emocjonalny wpływ muzyki Hartmanna. Wielkie znaczenie ma także to, że to tutaj francuski kompozytor Olivier Messiaen napisał słynny „Kwartet na koniec czasu” i że znał się on z Hartmannem, z którym po wojnie utrzymywał ścisły kontakt, i że obaj widzieli sztukę i muzykę jako możliwość zachowania humanistycznych wartości, które groziły zaginięciem w czasie wojny, to miejsce spektaklu tworzy zupełnie nowe możliwości asocjacji – podkreśla reżyser André Meyer.

Dla polskich gości przygotowano streszczenie fabuły z niemieckiego programu  spektaklu.  

Kolejne spektakle odbędą się 9, 11, 18 (o godz. 15.00) i 24 czerwca 2023 (o godz. 19.30). 

Teatr zaprasza serdecznie publiczność także z polskiej strony Nysy Łużyckiej. 

Bilety najlepiej nabyć wcześniej w kasie teatru lub zakupić online za pośrednictwem strony internetowej teatru. 

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. Organizator

Zapraszamy na Narodowe Czytanie

Kultura
środa, 04 września 2024, 09:30
Burmistrz Miasta Zgorzelec i Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu zapraszają do udziału w Narodowym Czytaniu 2024.

Zobacz również