Teatr Gerharta Hauptmanna w Görlitz zaprasza na polską premierę autorstwa niemieckiego kompozytora Karla Amadeusa Hartmanna. Spektakl muzyczny odbędzie się w sobotę, 3 czerwca o godz. 19.30.
Opera "Simplicius Simplicissimus", opiera się na powieści Hansa Jakoba Christoffela von Grimmelshausena z lat 1668/69, uważanej dziś za pierwszą powieść przygodową w literaturze światowej. Grimmelshausen opisuje wydarzenia z Wojny Trzydziestoletniej z perspektywy niewinnego dziecka. W obliczu doświadczeń z I wojny światowej, Hartmann w latach 30. XX wieku dostrzegł aktualność tej tematyki.
Wybrał on trzy epizody z pierwszych rozdziałów powieści, które opisują młodość głównego bohatera: Simplicius wychowuje się u rolnika. Kiedy jego gospodarstwo jest atakowane przez ówczesnych najemnych żołnierzy, chłopcu jako jedynemu udaje się uciec. W lesie spotyka pustelnika, który przyjmuje go do siebie i naucza go zgodnie z humanistycznymi zasadami. Po śmierci pustelnika Simplicius zostaje uprowadzony na dwór gubernatora, gdzie ma służyć jako błazen dworski. Simplicius przepowiada potężnym rychłe upadki. Krótko potem są oni zabijani w czasie buntu.
W spektaklu reżyser teatralny André Meyer, wykorzystuje nagrania wideo wydobywając zaskakujące paralele między fabułą opery, a biografią kompozytora oraz historią miejsca jej wystawienia – byłego obozu jenieckiego - Stalagu VIII A. Tytułową rolę Simpliciusa śpiewa Patricia Bänsch, solistka teatru muzycznego.
Dla Hartmanna pamięć jest jedyną możliwością przerwania wiecznego cyklu przemocy, wojny i samowoli. Edukacja, kultura i pamięć są dla niego warunkiem lepszego, bo pokojowego świata. Ten sam cel ma Europejskie Centrum, na terenie byłego Stalagu VIII A, co czyni je idealnym miejscem wystawienia opery Hartmanna.
- Stalag VIII A to idealne miejsce do wystawienia opery Hartmanna. Historia tego obozu jenieckiego była dla nas odczuwalna w czasie prób, a świadomość o niej jeszcze bardziej potęguje emocjonalny wpływ muzyki Hartmanna. Wielkie znaczenie ma także to, że to tutaj francuski kompozytor Olivier Messiaen napisał słynny „Kwartet na koniec czasu” i że znał się on z Hartmannem, z którym po wojnie utrzymywał ścisły kontakt, i że obaj widzieli sztukę i muzykę jako możliwość zachowania humanistycznych wartości, które groziły zaginięciem w czasie wojny, to miejsce spektaklu tworzy zupełnie nowe możliwości asocjacji – podkreśla reżyser André Meyer.
Dla polskich gości przygotowano streszczenie fabuły z niemieckiego programu spektaklu.
Kolejne spektakle odbędą się 9, 11, 18 (o godz. 15.00) i 24 czerwca 2023 (o godz. 19.30).
Teatr zaprasza serdecznie publiczność także z polskiej strony Nysy Łużyckiej.
Bilety najlepiej nabyć wcześniej w kasie teatru lub zakupić online za pośrednictwem strony internetowej teatru.