Podczas tegorocznej edycji zatytułowanej „W drewnie zaklęte” przyjrzymy się tajnikom drewna, wszechstronnego surowca towarzyszącego ludziom na co dzień od tysiącleci. Będzie można podejrzeć przy pracy rzemieślników związanych z drewnem – rzeźbiarza, tokarza, lutnika, szczytnika, wytwórcę papieru, plecionkarza. Zaprezentowane zostaną liczne repliki przedmiotów codziennego użytku, instrumentów muzycznych, mebli, zabawek, itd.
Mistrzowie rzemiosła poprowadzą także warsztaty dla uczestników, pomagając im w spróbowaniu własnych sił. Kto zechce uplecie koszyk z wikliny, wykona arkusz papieru czerpanego, weźmie do rąk narzędzia rzeźbiarskie czy tokarskie. Być może odważy się zagrać na drewnianych instrumentach, lub podejmie trud wykaligrafowania tekstu wedle zasad z czasów średniowiecza.
Przez cały dzień dołączyć będzie można także do innych atrakcji: zagrać partię szachów wikingów, strzelać do celu z łuku, czy katapulty.
Jeśli ktoś interesuje się metodami pracy specjalistów także znajdzie coś dla siebie. Ze sposobami określania wieku znalezisk będzie można zapoznać się bliżej podczas spotkania z archeologiem. Uczestnicy warsztatu „Sekrety pracy archeologa” przekonają się skąd archeolodzy wiedzą jak stare są przedmioty, które znajdują. Będzie to niepowtarzalna okazja, by wziąć do rąk oryginalne zabytki archeologiczne liczące sobie setki lub tysiące lat.
KIEDY I GDZIE?
17 czerwca 2023, godz. 13:00 – 19:00, w rejonie ul. Cienistej, na terenie Parku Nadnyskiego w Zgorzelcu, na łące nad brzegiem rzeki Nysy Łużyckiej, poniżej Miejskiego Domu Kultury.
- 13:00 – prezentacja uczestników pikniku „W drewnie zaklęte”
- 14:00 – warsztaty „Sekrety pracy archeologa”
- 15:00 – rozmowy z rzemieślnikami
- 16:00 – warsztaty „Sekrety pracy archeologa”
- 17:00 – rozmowy z rzemieślnikami
- 18:00 – pojedynek druidów na wesoło
- 19:00 – zakończenie wydarzenia
- 13:00-19:00 – warsztaty przy stanowiskach rzemieślników, gry i zabawy
Wstęp wolny.
Europejskie Dni Archeologii zainicjowane zostały we Francji w 2010. W Polsce inicjatywa jest realizowana od 2019. Dni Archeologii to seria wydarzeń tj. wystawy, sesje naukowe oraz pikniki, które mają na celu przybliżenie ich uczestnikom bogactwa dziedzictwa archeologicznego. Dają niecodzienną możliwość bezpośredniego kontaktu z zabytkami sprzed tysięcy lat i aktywnego poznawania historii.