NaStyku.pl

Zbliża się II edycja Dni Tańca Görlitz

Po pierwszych, zakończonych sukcesem Dniach Tańca (TanzTage) Görlitz, które odbyły się w zeszłym roku w ramach festiwalu ZukunftsVisionen, organizatorzy właśnie szykują się do jej drugiej edycji. Tym razem w nowej, naznaczonej pandemią wersji online.
Dni Tańca Görlitz | źr. TanzTage Görlitz
Dni Tańca Görlitz | źr. TanzTage Görlitz

Po pierwszych, zakończonych sukcesem Dniach Tańca (TanzTage) Görlitz, które odbyły się w zeszłym roku w ramach festiwalu „ZukunftsVisionen“, organizatorzy właśnie szykują się do jej drugiej edycji. Tym razem w nowej, naznaczonej pandemią wersji online. „Cieszymy się, że w 2021 roku będziemy mogli zaprezentować wybór nowych, ekscytujących prac artystów i artystek z trójkąta granicznego Polski, Niemiec i Czech.


Ostatni rok, który upłynął pod znakiem COVID-19, odcisnął swoje piętno także na międzynarodowej scenie sztuki na żywo. Dlatego także i my postanowiliśmy wykorzystać technologię jako sposób na pokazanie wizjonerskich i poruszających prac - z kamerą w roli świadka i internetem w roli gospodarza.” – opowiadają członkowie i członkinie zespołu eventowego z TanzRaum Görlitz. Festiwal odbędzie się w dniach 22-29 maja 2021 roku i przebiegnie całkowicie w wersji online.


Bogaty program 2. Dni Tańca Görlitz obejmuje warsztaty, livestream performance z udziałem tancerzy z zespołu tanecznego Teatru Gerharta Hauptmanna Görlitz-Zittau i Wolnej Sceny z Drezna (Freie Szene Dresden), zakończony imprezą z DJem, projekcje międzynarodowych krótkometrażowych filmów tanecznych oraz dyskusje z artystami i artystkami.

PROGRAM:

Od początku powstania festiwalu jego kuratorki określają Görlitz jako centrum łączące Saksonię z graniczącymi z nią regionami Polski i Czech. W związku z tym to właśnie artystów i artystki z tych krajów zaprosiły do prezentacji swoich prac.

Dni Tańca otworzą 22 maja warsztaty online „camerabodyeye”, które poprowadzi queerowofeministyczny duet artystyczny transatlanticbirdscrew z Berlina. „Camerabodyeye” (oko ciała kamery) to pojęcie i koncepcja, która zajmuje się złożoną relacją między kamerą a ciałem w akcie widzenia i filmowania. Wieczorem 27 maja zostaną pokazane dwa pierwsze obrazy w ramach programu krótkometrażowych filmów tanecznych Moving Image / Moving Body.

Pomiędzy filmami odbędzie się dyskusja z artystami i artystkami, na którą serdecznie zaproszeni są także widzowie. Pod tytułem "There is no non-violent way to look at somebody" (Nie istnieje żaden nieagresywny sposób patrzenia na kogoś, cytat artysty Wu Tsanga) cztery artystki i artyści TanzTage '21 (Tereza Silon (CZ) & Zeynab Gueye (CZ), Kirstin Burckhardt (DE) i Aleksandra Borys (PL)) będą dyskutować o tym, jak stwierdzenie to odnosi się do ich własnej praktyki. Rozmowa zaprasza do otwartego dialogu i wprowadza w drugi film tego wieczoru, poetycki film autorstwa Przemka Kamińskiego. 28 maja odbędzie się event livestreamowy PIXILATED BODIES. Od godziny 19.00 tancerze z zespołu tanecznego Teatru Gerharta Hauptmanna Görlitz-Zittau i Wolnej Sceny z Drezna (Freie Szene Dresden) zaprezentują się w różnych performansach, które będą transmitowane na żywo. Całość zakończy wirtualne aftershow party z DJem Due Pančáke & friends.

Festiwal zakończy 29 maja pokaz oficjalnie wyselekcjonowanych międzynarodowych filmów krótkometrażowych z regionu Saksonii, Polski i Czech. Cykl Moving Image / Moving Body pragnie zaprezentować szerokie spektrum prac podejmujących temat doświadczenia ciała, rytuałów miłości, tożsamości płciowych oraz choreografie powstałe w czasie pandemii.

BILETY

Z wyjątkiem warsztatów, które odbędą się 22 maja, wszystkie wydarzenia w ramach TanzTage są bezpłatne. Zespół TanzTage cieszy się jednak z przekazanych darowizn, dzięki którym możliwa jest organizacja festiwalu i wsparcie sceny artystów i artystek. Sugerowane datki (każdorazowo na wydarzenie): bilet wsparcia: 60 zł (15€), cena regularna: 40 zł (10€) i bilet zniżkowy: 32 zł (8.00€).
Wpłata darowizn oraz biletów na warsztaty jest możliwa za pośrednictwem systemu PayPal oraz przelewu. Link będzie dostępny na stronie internetowej w trakcie festiwalu: www.tanztage21.de.

*Ceny biletów wstępu na warsztaty: bilet wsparcia: 200 zł (50€), cena regularna: 120 zł (30€) i bilet zniżkowy: 60 zł (15€).

ZGŁOSZENIA

Aby festiwal mógł sprawnie przebiec, organizatorzy proszą o wcześniejsze zgłoszenia na adres e-mail: tanzraumgoerlitz@gmail.com

INFORMACJE

Wszelkie informacje o festiwalu i poszczególnych wydarzeniach można znaleźć na stronach:
www.tanztage21.de, www.trg.persona.co oraz na Facebooku: https://www.facebook.com/tanzraumgoerlitz i Instagramie: @tanzraumgoerlitz.

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również