NaStyku.pl

Zaproszenie na pokaz filmu „Kwartet na koniec czasu. Olivier Messiaen i jego “Quatuor pour la fin du temps”

W ramach projektu „Messiaen w obozie jenieckim w Görlitz: Polsko-niemiecka premiera filmu w plenerze” 12 sierpnia 2021 roku dokumentacja ta zostanie pokazana w przestrzeni publicznej.
Zaproszenie na pokaz filmu „Kwartet na koniec czasu. Olivier Messiaen i jego “Quatuor pour la fin du temps”
Zaproszenie na pokaz filmu „Kwartet na koniec czasu. Olivier Messiaen i jego “Quatuor pour la fin du temps”

15 stycznia 2021 roku przypadła 80. rocznica prawykonania „Kwartetu na koniec czasu“ Oliviera Messiaena. W 1941 roku kompozytor oraz jego trzej francuscy współwięźniowie Henri Akoka, Etienne Pasquier i Jean Le Boulaire po raz pierwszy wykonali ten utwór podczas niewoli w obozie jenieckim Stalag VIII A w ówczesnym Görlitz.

Z tej okazji powstała dokumentacja filmowa stacji Arte w reżyserii Ute Feudela, w której wystąpili muzycy światowego formatu: pianista Pierre-Laurent Aimard, wiolonczelista Jean-Guihen Queyras, skrzypaczka Isabelle Faust i klarnecista Jörg Widmann. W filmie nie tylko wybrzmiewa cały utwór, ale także pokazany zostaje historyczny aspekt jego powstania, a  całość poprzeplatana jest wywiadami z artystami.

W ramach projektu „Messiaen w obozie jenieckim w Görlitz: Polsko-niemiecka premiera filmu w plenerze” 12 sierpnia 2021 roku dokumentacja ta zostanie pokazana w przestrzeni publicznej. Tego dnia zaplanowane są trzy pokazy filmowe w języku niemieckim z polskimi napisami o godz. 20:00, 21:00 i 22:00 przy kościele pw. św. Piotra i Pawła w Görlitz przed budynkiem Waidhaus. Wraz z naszym partnerem projektu, Fundacją Pamięć, Edukacja, Kultura serdecznie zapraszamy Państwa do obejrzenia projekcji.

Oto jak stacja Arte opisuje swoją produkcję:

Kompozytorzy nie zawsze mają wpływ na wybór miejsca, w którym powstaje ich dzieło. Czasem decydują o tym zdarzenia z zewnątrz. Tak też było w przypadku „Kwartetu na koniec czasu“ Oliviera Messiaena. Francuski muzyk skomponował utwór po tym jak latem 1940 roku trafił do niemieckiej niewoli. Kompania, do której należał została początkowo osadzona w okolicach Nancy. Po niedługim czasie przeniosła się jednak do Stalagu VIII A w Görlitz, który znajdował się na obrzeżach dzisiejszego Zgorzelca, w Polsce. 15 stycznia 1941 roku to dzień, w którym w baraku teatralnym po raz pierwszy wybrzmiał „Kwartet”. „Nigdy więcej nie słuchano go z takim skupieniem i wnikliwością“, wspominał później Messiaen. W prapremierze udział wzięło około 400 słuchaczy, głównie więźniów obozu. Wszyscy oni znajdowali się z dala od ojczyzny, na śląskiej ziemi niczyjej, doskwierał im głód i zimno. Muzyka, którą usłyszeli podczas tamtego koncertu, tak osobliwa, klarowna, prawie że niebiańska, wywarła na nich ogromne wrażenie.

Tytuł utworu odnosi się do Apokalipsy św. Jana, która głosi: Już nie będzie zwłoki! … gdy odezwie się i zacznie trąbić siódmy anioł, spełni się tajemnica Boga.

(…) Zarówno w Niemczech, jak i w Polsce, we Francji, a także w całym muzycznym świecie, Olivier Messiaen ze swoim dziełem stanowi symbol humanizmu, przypominając o okropnościach przeszłości i nawołując do niezapominania o nich w przyszłości.

Wydarzenie odbędzie się z uwzględnieniem aktualnie obowiązujących wymogów sanitarnych.

Adres: Bei der Peterskirche 8, 02826 Görlitz                                                                                                                 

Projekt „Messiaen w obozie jenieckim w Görlitz: Polsko-niemiecka premiera filmu w plenerze“ jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) w ramach Funduszu Małych Projektów INTERREG Polska-Saksonia 2014-2020.

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. Organizator

Spektakl: Kolacja na cztery ręce

Kultura
wtorek, 02 kwietnia 2024, 08:54
Hotel Turyński w Lipsku. Jest rok 1747, przy jednym stole zasiadają wybitni kompozytorzy: Jerzy Fryderyk Haendel oraz Jan Sebastian Bach…Historia, która się nie wydarzyła, ale w teatrze wszystko jest możliwe.

Zobacz również