NaStyku.pl

Zaproszenie na Koncert kwintetowy pt. „Zapomniana muzyka w Stalagu VIII A”

Koncert kwintetowy pt. „Zapomniana muzyka w Stalagu VIII A” odbędzie się 11.08.2022 r., godz. 19:00 w Europejskim Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura – Miejsce Pamięci Stalag VIII A w Zgorzelcu.
MEETINGPOINT MEMORY MESSIAEN e.V.
MEETINGPOINT MEMORY MESSIAEN e.V.

Po sukcesie pierwszej edycji Mistrzowski Kurs Harfowy w Görlitz odbędzie się po raz drugi. W dniach od 5 do 14 sierpnia 2022 r. Europamiasto odwiedzą młodzi muzycy, aby pod okiem Lydie Härtelovej, harfistki solowej Praskiej Radiowej Orkiestry Symfonicznej oraz Markusa Thalheimera, harfisty solowego Nowej Filharmonii Łużyckiej, doskonalić swoje umiejętności. W ramach jednego z koncertów finałowych w Europejskim Centrum na terenie Miejsca Pamięci Stalag VIII A zabrzmią dźwięki zapomnianych utworów muzyki kameralnej.

Jest to szczególne miejsce koncertowe: Stalag VIII A to jeden z byłych niemieckich obozów jenieckich z czasów II wojny światowej. Stał się on rozpoznawalny na całym świecie dzięki postaci Oliviera Messiaena, francuskiego kompozytora, który w czasie swojej niewoli skomponował w tym miejscu jedno z najważniejszych dzieł muzyki kameralnej XX w. – „Kwartet na koniec czasu”.
Podczas koncertu usłyszymy jednak nie kwartet, a kwintet w rzadko spotykanym składzie: flet, skrzypce, altówka, wiolonczela i harfa.

Aby podkreślić historię Miejsca Pamięci, w którym odbędzie się koncert, głównym punktem programu będzie kwintet napisany przez Leo Smita, holenderskiego kompozytora, który został zamordowany w obozie zagłady w Sobiborze w 1943 r. Ponadto usłyszymy „Concert à cinq” op.71, pionierskie dzieło skomponowane na ten sam zestaw instrumentów przez Belga Josepha Jongena. Na zakończenie zagrana zostanie „Sonata na altówkę, flet i harfę” Claude’a Debussy’ego, który był źródłem inspiracji dla obu kompozytorów.

Na scenie wystąpi czteroosobowy zespół c/o chamberorchester z Berlina w składzie: Melina Elbe-Hegenauer (flet), Mark Kagan (skrzypce), Alexina Hawkins (altówka) i Stefano Cucuzzella (wiolonczela), a towarzyszyć im będzie trener Mistrzowskiego Kursu Markus Thalheimer. 

Zapraszamy również na koncert finałowy w dniu 13.08.2022 r. o godz. 19:30 w Kulturforum Görlitzer Synagoge, podczas którego wystąpią uczestnicy Mistrzowskiego Kursu Harfowego. Będzie to dla nich okazja do zaprezentowania utworów, nad którymi pracowali w czasie trwania kursu oraz zdobycia cennego doświadczenia scenicznego.

Bilety na koncert (60 zł/40 zł ulgowe) można zakupić w informacji turystycznej Görlitz-Information (Obermarkt 32) lub w kasie wieczornej. Rezerwacji można dokonać po adresem mailowym masterclass@ncca.eu.

Aby umożliwić wszystkim chętnym udział w koncercie, organizujemy darmowy transport do Miejsca Pamięci. Odjazd o godz. 18:00 spod Mostu Staromiejskiego (przy Piwnicy Staromiejskiej). Konieczna jest wcześniejsza rezerwacja pod adresem mailowym music@meetingpointmm.eu lub telefonicznie pod numerem +49 3581 66 12 69.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. zdjęcie ilustracyjne

Jesienna dieta dla seniora

Życie, Kultura
poniedziałek, 26 września 2022, 09:19
Jesień to piękna, kolorowa pora roku, która w Polsce otwiera sezon na aromatyczne, ciepłe dania. Posiłki powinny być wzbogacone w witaminę C, a także cynk, który wspiera układ immunologiczny, krwionośny, nerwowy, a także kostny.

Zobacz również