NaStyku.pl

Zagłosuj na Łużyczanki!

Kapela Łużyczanki walczy o profesjonalną sesję nagraniową w studiu radiowym oraz wydanie płyty CD. A my możemy im w tym pomóc. Sprawdź, jak!
Kapela Łużyczanki (materiały prasowe Urzędu Miasta Zgorzelec)
Kapela Łużyczanki (materiały prasowe Urzędu Miasta Zgorzelec)

Zgorzelecki zespół ludowy Łużyczanki rozszerza swoją aktywność. Łużyczanek możemy posłuchać obecnie w audycji Małgorzaty Majeran-Kokott zatytułowanej Lista Przebojów Ludowych Radia Wrocław, emitowanej w każdą niedzielę w godzinach 7:00-10:00 na wrocławskiej antenie radiowej. Nasz zespół przystępując do plebiscytu ma jednocześnie szansę powalczyć o profesjonalną sesję nagraniową w studiu radiowym oraz wydanie płyty CD, ale musimy mu w tym pomóc głosując poprzez SMS lub telefonicznie!

Jak to zrobić?

Słuchacze przystępują do głosowania wysyłając SMS-a zgłoszeniowego na numer 72280 z wpisanym hasłem "RW Kapela Łużyczanki" (koszt SMS-a wynosi 2 zł + VAT) lub dzwoniąc do redakcji w czasie trwania programu (tj. niedziela w godz. 7:00-10:00) na numer +48 71 339 90 60.

Radio Wrocław o plebiscycie

Lista Przebojów Ludowych Radia Wrocław to program prezentujący zespoły ludowe działające na Dolnym Śląsku. Są to małe wiejskie grupy seniorów śpiewające przy akompaniamencie akordeonu, zespoły wielopokoleniowe, kapele ludowe oraz zespoły pieśni i tańca. Udało nam się nagrać i przedstawić słuchaczom ponad 200 zespołów, które w swoim repertuarze posiadają piosenki ludowe.

W programie nie oceniamy zespołów. Naszym zadaniem jest prezentacja tego co dziś dzieje się na polskiej wsi. Pokazujemy aktywność seniorów i ludzi młodych, którzy chcą działać na rzecz swoich małych ojczyzn. Chcemy też zaznaczyć wyjątkowość Dolnego Śląska na tle innych regionów polski. Mamy tu swoisty tygiel kulturowy, który powoduje, że odnajdziemy tu piosenki, tradycje i stroje ludowe z niemal wszystkich regionów przedwojennej polski. Po drugiej wojnie zamieszkali tu m.in. kresowiacy, przybysze z ziemi kieleckiej, rzeszowskiej, Mazowsza, Polesia, Podhala czy Zamojszczyzny. Liczna grupę stanowią też reemigranci z Bośni, Górale Czadeccy z Rumuni oraz Łemkowie. Wszyscy przywieźli tu swoje tradycje, zwyczaje, obrzędy, muzykę a nawet stroje ludowe, które do dziś przechowywane są jak najcenniejszy skarb. Oderwani od korzeni swoich rodzinnych stron, wymieszani w miastach i wioskach Dolnego Śląska za wszelką cenę starali się ocalić od zapomnienia dziedzictwo wyniesione z rodzinnego domu. Tożsamość kulturowa pozwalała odróżnić swoich od obcych, dawała poczucie dumy z przynależności do określonej zbiorowości. By to osiągnąć najczęściej zakładali zespoły ludowe, w których prezentowali pieśni ludowe, przyśpiewki, obrzędy a nawet tradycje kulinarne. Dziś to pokolenie ludzi w podeszłym wieku, którzy powoli odchodzą. Niezwykle ważne jest aby utrwalić, ocalić od zapomnienia to dziedzictwo, które na zawsze pozostanie wartością i niezwykłym kolorytem Dolnego Śląska.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Pomysł na spędzenia Dnia Kobiet

Opera in Love

Kultura
wtorek, 12 lutego 2019, 10:03
Koncert "Opera in Love" z okazji Dnia Kobiet w wykonaniu Sonori Ensemble to wyjątkowy koncert dedykowany wszystkim Paniom i nie tylko!
Zaproszenie na koncert karnawałowy

Koncert karnawałowy

Kultura
poniedziałek, 11 lutego 2019, 08:30
19 lutego o godz. 17:00 w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury odbędzie się Koncert Karnawałowy tradycyjnie organizowany przez Państwową Szkołę Muzyczną I i II stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego w Zgorzelcu.

Zobacz również

Polska Noc Kabaretowa 2019: PGE Turów Arena, 17 lutego, godz. 17.00
Kultura
czwartek, 31 stycznia 2019, 08:50

Polska Noc Kabaretowa 2019

Polska Noc Kabaretowa już po raz kolejny zagości w Zgorzelcu....