NaStyku.pl

XXIII Międzynarodowy Festiwal Piosenki Greckiej we wrześniowej odsłonie!

To już niemal pewne. XXIII Międzynarodowy Festiwal Piosenki Greckiej w Zgorzelcu odbędzie się. Jeśli nie zmienią się zalecenia epidemiczne związane z COVID19, greckie rytmy zagoszczą w amfiteatrze w dniach 4-5 września.
Międzynarodowy Festiwal Piosenki Greckiej w Zgorzelcu
Międzynarodowy Festiwal Piosenki Greckiej w Zgorzelcu

Jak zwykle odbędzie się konkurs dla wokalistów o Grand Prix festiwalu. W tym roku uczestnicy konkursu zaśpiewają dwie piosenki: jedną w języku greckim, natomiast druga, z repertuaru Krzysztofa Krawczyka, będzie wykonana w języku polskim. Jak zwykle także wystąpią greckie i polskie gwiazdy, m.in. zespół Lombard Czerwone Gitary. W trakcie imprezy swój 45. jubileusz pracy artystycznej będzie obchodził Nikolaos Rusketos, pomysłodawca i główny organizator Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Greckiej w Zgorzelcu, który w jego trakcie odbierze przyznany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego brązowy medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Urodzony w Zgorzelcu Nikolaos Rusketos to Grek z pochodzenia i Polak z wyboru. Jego dorobek artystyczny to kilkanaście płyt z polskimi i greckimi piosenkami, do których teksty pisali m.in. Agnieszka Osiecka, Andrzej Silski, czy Robert Bartusik, występy na estradach Polski i Europy, koncerty i odtworzenia radiowe i telewizyjne. Nikolaos Rusketos jest także prezesem Stowarzyszenia Greków „DELTA” w Polsce, które angażuje się w utrwalanie pamięci o greckiej społeczności Zgorzelca i Grekach, którzy zdecydowali się swoje życie związać z Polską. To właśnie on odświeżył m.in. mało znany wątek historii pobytu w dzisiejszym Zgorzelcu żołnierzy greckiego IV Korpusu Armijnego i ich rodzin, dobrowolnie internowanych w Görlitz w 1916r., a w lipcu 2016 r. w zgorzeleckim parku im. Paderewskiego odsłonięto z jego inicjatywy przypominający o tym pamiątkowy obelisk. Za swoją działalność zawodową i społeczną został uhonorowany licznymi odznaczeniami i wyróżnieniami, m.in. wyróżnieniem od DSAP we Wrocławiu za krzewienie kultury greckiej w Polsce, Złotym Krzyżem Zasługi „Za zasługi w rozwoju przyjaznych stosunków Polsko Greckich”, Złotą Odznaką Honorową „Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego”, Medalem Zasłużony dla Powiatu Zgorzeleckiego oraz Honorowym tytułem Zasłużony dla Europa-Miasta Zgorzelec/Görlitz.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Galerie zdjęć

Warto przeczytać

Worcation / fot. J. Purej

WORCATION 2021 rozpocznie się w sobotę!

Kultura
środa, 28 lipca 2021, 10:57
Międzynarodowa praca z młodzieżą w historycznym miejscu - WORCATION 2021 rozpocznie się w sobotę. Na uczestników czekają warsztaty muzyczne, teatralne i historyczne.

Zobacz również