NaStyku.pl

Wrocław na srebrnym ekranie

Już niebawem w Cottbus rozpocznie się 29. edycja międzynarodowego festiwalu kina środkowoeuropejskiego Filmfestival Cottbus (FFC).
Kino Poza Nova w Miejskim Domu Kultury w Zgorzelcu / fot. MDK Zgorzelec
Kino Poza Nova w Miejskim Domu Kultury w Zgorzelcu / fot. MDK Zgorzelec

Wydarzenie będzie trwało od 5 do 10 listopada, a kilka z prezentowanych w jego ramach filmów po raz pierwszy będzie można obejrzeć również w Muzeum Śląskim w Görlitz i w Kinie PoZa NoVa w Zgorzelcu.

Wśród wielu sekcji festiwalowych tradycyjnie są też sekcje regionalne, dedykowane konkretnym regionom w Europie. W ramach sekcji regionalnej „Dolny Śląsk“ na FCC będzie można zobaczyć 12 filmów o Dolnym Śląsku. Na program składają się filmy fabularne, dokumentalne, materiały archiwalne oraz sceny offowej.

Trzy festiwalowe obrazy poświęcone Wrocławiowi zostaną zaprezentowane 7 i 8 listopada także w Muzeum Śląskim w Görlitz i w Kinie PoZa NoVa w Miejskim Domu Kultury w Zgorzelcu. Ich twórcy kierują uwagę widza na wydarzenia oraz zjawiska społeczne i polityczne zachodzące w stolicy Dolnego Śląska w latach 80-tych ubiegłego wieku. Opowiadają o najnowszej historii Wrocławia, przywołują panujące wówczas nastroje, przypominają demonstracje uliczne, wysublimowane formy protestu przeciwko władzy, cenzurze, akcje środowisk artystycznych. To wówczas m.in. narodziły się wrocławskie krasnale, zamieszkujące dziś licznie place i ulice tego miasta.

Wszystkie filmy będą prezentowane w oryginalnej, polskiej wersji językowej z angielskimi napisami. Wstęp wolny.

POMARAŃCZOWA ALTERNATYWA | MIROSŁAW DEMBIŃSKI, 1988, 21 MIN

W połowie lat 80. pojawiają się we Wrocławiu na fasadach i murach graffiti z krasnalami w roli głównej – na plamach farby, którą władza zamalowała wcześniejsze krytyczne hasła pod swoim adresem. Krasnale szybko stają się symbolem protestu „Pomarańczowej Alternatywy“, która w inteligentny sposób oponowała socjalistycznemu aparatowi władzy.

Termin: 7.11.2019, 18:00, Kino PoZa NoVa, Miejski Dom Kultury w Zgorzelcu

LUXUS. PROSTA HISTORIA | AGNIESZKA MAZANEK, 2017, 69 MIN

W latach 80. działa we Wrocławiu grupa artystyczna o nazwie „Luxus“. Jej celem jest dadaistczna kontra wobec monotonnego i pozbawionego perspektyw życia w socjalistycznej codzienności. Inscenizacja artystyczna, performance, jest tu najwyższym dobrem, to tytułowy luksus. Ironiczno-nostalgiczne spotkanie ze sztuką i artystami tamtych czasów.

Termin: 7.11.2019, 18:30, Kino PoZa NoVa, Miejski Dom Kultury w Zgorzelcu

BITWA WROCŁAWSKA | BEATA JANUCHTA, 2016, 104 MIN

31 sierpnia 1982 roku we Wrocławiu miała miejsce największa demonstracja polityczna od czasu ogłoszenia stanu wojennego, która została brutalnie stłumiona. Beata Januchta konfrontuje w swoim filmowym dokumencie zapiski 15-letniego Waldemara Krasa z oficjalnymi raportami aparatu bezpieczeństwa i wspomnieniami innych uczestników protestu. Niepublikowane dotąd archiwalne nagrania uzupełniają obraz wydarzeń sprzed 37 lat. Po projekcji filmu zapraszamy na rozmowę z reżyserką Beatą Januchtą oraz z producentem filmu Andrzejem Jerie z wrocławskiego Centrum Historii „Zajezdnia“.

Termin: 8.11.2019, 18:00, Muzeum Śląskie w Görlitz

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również