NaStyku.pl

W Sulikowie odbyła się impreza kulturalna „Na Łużycach Zielonoświątkowe Śpiewanie”

W na sulikowskim Placu Wolności rozbrzmiały ludowe utwory. W miniony weekend odbyła się tam doroczna impreza kulturalna pod nazwą „Na Łużycach Zielonoświątkowe Śpiewanie”.
Gmina Sulików
Gmina Sulików
Pogoda dopisała, a przygotowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Sulikowie atrakcje sprawiły, że ludowy klimat udzielił się każdemu. Tradycyjnie imprezę poprzedziła Msza Święta w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sulikowie z okazji przypadających Zielonych Świątek.
 
Uroczystego powitania przybyłych gości dokonali organizatorzy - Wójt Gminy Robert Starzyński, Prezes Fundacji Inicjatyw Społecznych i Kultury Ludowej "Kapela Pogranicze" – Bogusława Blin oraz Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Elżbieta Wąsowska - Bodo. Wśród zaproszonych gości obecny był m.in. Artur Bieliński Starosta Powiatu Zgorzeleckiego, Bogusław Świątek Przewodniczący Rady Gminy Sulików oraz Tomasz Strykowski lider Koła Powiatowego Stowarzyszenia Polska 2050 w Zgorzelcu.
 
Jako pierwszy na scenie wystąpił zespół "Kapela Pogranicze", następnie swoje umiejętności taneczne, zaprezentowały dzieci z Przedszkola Publicznego w Sulikowie. Gościnnie koncert dała także orkiestra chóru puzonistów z partnerskiej Gminy Hohendubrau.
 

Na ludową nutę w Sulikowie

 
Bogactwo muzyki ludowej zaprezentowało łącznie 10 zespołów uczestniczących w imprezie: „Polne Kwiaty” z Zaręby, „Łużyczanie” ze Zgorzelca, Rozmaryn z Bogatyni, „Przyjaciółki” z Niedźwiedzic, „Działoszynianie” z Działoszyna, „Michalinki” z Konradówka, „Kosówki” ze Ścięgien, „Uciecho-Wianki” z Uciechowa, „Podgrodzianki” z Raciborowic, „Lasowianie” z Pieńska.
 
W programie imprezy przewidziane były konkursy na "najsmaczniejsze ciasto", "najlepszą wiejską nalewkę", "najsmaczniejszą potrawę" oraz konkurs wiedzy o Gminie Sulików przeprowadzony przez pracowników Urzędu.
 
Wszyscy zainteresowani mogli spróbować podpłomyków, pajdy chleba ze smalcem i ogórkiem czy wziąć udział warsztatach rzeźbiarskich i rękodzielniczych. Nie zabrakło także lokalnych wystawców – sołectwa Radzimów Górny, Pani Sabiny Guzowskiej i Pani Danuty Starzyńskiej, które prezentowały swoje rękodzieła. Na dzieci czekał m.in. dmuchany zamek, gokarty. W Ostrym Narożniku można było podziwiać wystawę „Sztuka i Tradycja”.
 

GALERIA ZDJĘĆ: 

 

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. Organizator

Zapraszamy na Narodowe Czytanie

Kultura
środa, 04 września 2024, 09:30
Burmistrz Miasta Zgorzelec i Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu zapraszają do udziału w Narodowym Czytaniu 2024.

Zobacz również