NaStyku.pl

Uczta dla fanów muzyki jazzowej ze Zgorzelca i okolic - zaproszenie na koncert

Ten koncert to będzie prawdziwa uczta dla fanów muzyki jazzowej ze Zgorzelca i okolic. W sobotę, 14 maja, o godz. 19:00 w Miejskim Domu Kultury zagra grupa złożona z wybitnych amerykańskich muzyków. Jej liderem jest Steve Carrington, saksofonista urodzony
Organizator
Organizator

Koncert w Zgorzelcu to część trasy koncertowej promującej w Polsce i Niemczech najnowszą płytę Steve’a Carringtona zatytułowaną „Friends R Family”. Płyta została nagrana podczas pandemii COVID-19, co ma szczególny wydźwięk, jeśli wziąć pod uwagę, że lider grupy również lekarzem. Oprócz Steve’a w zespole zagrają Freddie Hendrix na trąbce, Joel Holmes na fortepianie i Ameen Saleem na kontrabasie. W projekcie weźmie również udział polska perkusistka jazzowa, Dorota Piotrowska, która przez wiele lat studiowała i mieszkała w Nowym Jorku.

Bilety do nabycia na www.eventim.pl oraz w kasach Miejskiego Domu Kultury w Zgorzelcu.

STEVE CARRINGTON | SAKSOFON SOPRANOWY, EWI | USA

Urodzony w East Baltimore w stanie Maryland Steve dorastał, pielęgnując głęboką miłość i szacunek do muzyki jazzowej. Na saksofonie gra od 7. roku życia. W 1986 otrzymał stypendium w Berklee College of Music w Bostonie, gdzie studiował pod okiem saksofonisty Billa Pierce’a, wcześniej współpracującego z Art Blakey’s Jazz Messengers. Po Berklee muzyk przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie grał między innymi z Charles Mingus Epitaph, Dizzym Gillespie, Royem Hargrovem, Miltem Hintonem, a także z Frankiem Wessem i Jimmym Heathem. Występował także z takimi gwiazdami, jak nieżyjący już Elvin Jones, Joey DeFrancesco, Jeff „Tain” Watts, Wynton Marsalis, Wessel „Warmdaddy” Anderson, Eric Lewis (ELEW) i Chick Corea.

FREDDIE HENDRIX | TRĄBKA, FLUGELHORN | USA

Urodzony w Teaneck 41-letni trębacz Freddie Hendrix kształcił się pod okiem wielu mistrzów, takich jak m.in. Oliver Lake, Rufus Reid, Christian McBride, Aretha Franklin, Stevie Wonder czy Alicia Keys. Ostrogi zdobywał również w Count Basie Orchestra. Przyznaje się do inspiracji muzyką Woody’ego Shawa i Freddie’ego Hubbarda. Jest wszechstronnie wykształconym trębaczem, aranżerem i nauczycielem muzyki.

JOEL HOLMES | FORTEPIAN | USA

Joel Holmes w ciągu ostatnich kilku lat koncertował po świecie ze zwycięzcą Grammy, trębaczem jazzowym Royem Hargrove’em, z wokalistką Nnenną Freelon oraz w kwartecie wielkiego saksofonisty Javona Jacksona. Występował w duecie i trio w wielu krajach na świecie, jak m.in. Włochy, Francja, Tajwan, Japonia, Ukraina, Kazachstan, Rosja, Grecja, Belgia, Niemcy, Szwecja, Norwegia, Holandia, Anglia, Hiszpania, Chile, Ekwador, Urugwaj, Kanada, USA, Kolumbia. Współpracował z takimi artystami jak Curtis Fuller, Terence Blanchard, Gary Thomas, Jimmy Cobb, Roberta Gambarini, Azar Lawrence, Tim Warfield, Greg Osby, Tim Green, Butch Warren, Reggie Workman, Cecil McBee i wieloma innymi.

AMEEN SALEEM | KOTRABAS | USA

Basista Ameen Saleem urodził się 2 lipca 1979 roku i wychował w Waszyngtonie. Obecnie mieszka na Brooklynie w Nowym Jorku. Ameen ukończył Duke Ellington School of the Arts w 1997 roku. W latach 1997-2001 studiował na North Carolina Central University. Występował w Jazz Ensemble i był kierownikiem muzycznym Chóru Balowego. W latach 2002-2005 Ameen uczęszczała do Cuny Queens College w Flushing w stanie Nowy Jork, uzyskując tytuł magistra ze specjalizacją w muzyce
jazzowej. Ostatnio Ameen Saleem intensywnie koncertował po Stanach Zjednoczonych, Europie i Japonii z kwintetem nieżyjącego już Roya Hargrove’a i z jego big bandem.

DOROTA PIOTROWSKA | PERKUSJA | USA-PL

Dorota zdobyła dyplom Bachelor of Arts ze specjalizacją w grze na perkusji w The New School of Jazz and Contemporary Music w Nowym Jorku. W USA, Dorota grała w Carnegie Hall z kompozytorem klasycznym Bobem Chilcottem, a także w Avery Fisher Hall Lincoln Center u boku kompozytora klasycznego Willa Todda i pod dyrekcją słynnej Eleny Sharkovej. Występowała również z takimi sławami jazzu, jak George Garzone, Jeremy Pelt, Lonnie Plaxico, Mark Soskin, Rory Stuart, Sam Newsome, Stacy Dilliard, Mike Rodriguez, Dave Binney, Jonathan Creyford, Lafayette Harris, Benito Gonzales, Anthony Wonsey, Eric Wyatt, Greg Lewis, Carlo De Rosa, Joe
Sanders i The Curtis Brothers.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

NFF

Spotkania z X Muzą w ramach Nyskiego Festiwalu Filmowego

Kultura
czwartek, 19 maja 2022, 10:03
Do niedzieli, 22 maja, na pograniczu Polski, Czech i Niemiec trwa 19. edycja Nyskiego Festiwalu Filmowego. W bogatym programie pokazy blisko 90. filmów fabularnych, dokumentalnych i krótkometrażowych dla dorosłych i dzieci, dyskusje i spotkania.

Zobacz również