NaStyku.pl

Tymczasowe wstrzymanie 5. edycji Dni Messiaena pt. „Lęk i nadzieja”

Ze względu na aktualny rozwój pandemii Międzynarodowe Dni Messiaena Görlitz-Zgorzelec nie będą mogły się odbyć w najbliższym czasie.
5. edycja Dni Messiaena pt. „Lęk i nadzieja”
5. edycja Dni Messiaena pt. „Lęk i nadzieja”

Po tym jak ograniczenia w życiu publicznym po raz kolejny zostały przedłużone przynajmniej do 18 kwietnia, stowarzyszenie Meetingpoint Music Messiaen czuje się zmuszone podjąć decyzję o odwołaniu festiwalu, który w styczniu już raz został przesunięty na wiosnę i miał się odbyć w dniach 29 kwietnia - 2 maja. Kiedy i czy w ogóle koncerty, wykłady i oprowadzenia będą mogły zostać zrealizowane, stoi na razie pod znakiem zapytania. W nadchodzących tygodniach stowarzyszenie będzie prowadziło w tym temacie rozmowy z fundatorami i sponsorami festiwalu. Decyzja w tej sprawie zapadnie jednak najwcześniej w maju, jak informuje kurator festiwalu, Samuel Wagner.

Każdego roku w styczniu stowarzyszenie Meetingpoint Music Messiaen wspomina francuskiego kompozytora Oliviera Messiaena (1908-1992) i czas jego niewoli w görlitzkim obozie jenieckim Stalag VIII A. 15 stycznia 1941 roku Messiaen wraz z trzema innymi muzykami, współtowarzyszami niewoli, wykonał po raz pierwszy swoje dzieło „Kwartet na koniec czasu“. Prapremiera utworu miała miejsce dokładnie w tym obozie.

Dni Messiaena pielęgnują pamięć nie tylko o tym wyjątkowym muzycznym wydarzeniu, ale przede wszystkim o losach 120 tys. jeńców wojennych więzionych w Stalagu VIII A. Blisko 10 tys. z nich zmarło w obozie w Görlitz.

Z okazji 80. rocznicy prapremiery „Kwartetu na koniec czasu” Oliviera Messiaena, która miała miejsce 15 stycznia 1941 roku w obozie jenieckiem Stalag VIII A, w tym roku po raz pierwszy został wydany magazyn festiwalowy. W publikacji pojawiły się artykuły dotyczące m.in. kompozytora i okresu jego niewoli w görlitzkim obozie jenieckim. Oprócz tego dużo miejsca w magazynie poświęcone jest wieloletniej, polsko-niemieckiej pracy na rzecz pamięci, realizowanej przez stowarzyszenie. Szczegółowo przedstawiony został także tegoroczny program festiwalu pt. „Lęk i nadzieja” - magazyn przybliża sylwetki wszystkich artystów oraz pozwala poznać tło powstania poszczególnych koncertów i wydarzeń tegorocznej edycji.

Link do cyfrowej wersji magazynu festiwalowego: https://www.pl.messiaen-tage.eu/magazyn-festiwalowy-lek-i-nadzieja/ 

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

CYRKUS z komputera

CYRKUS z komputera

Kultura
środa, 31 marca 2021, 09:03
Stowarzyszenie KulturBrücken nie poddaje się i mimo ograniczeń wynikających z epidemii koronawirusa w Polsce i w Niemczech zaprasza na zajęcia w innym wymiarze. Wirtualnym.
Pierwsi Słowianie na Łużycach

Zawidowskie grodzisko w materiale filmowym

Kultura
czwartek, 25 marca 2021, 08:52
Już dzisiaj będziemy mieli wspaniałą okazję dowiedzieć się więcej o najnowszych wynikach badań na grodziskach m.in. w Zawidowie i Sulikowie, oraz grodzisku i cmentarzysku w Białogórzu. Zobaczymy zdjęcia i modele 3D stanowisk i odnalezionych zabytków.

Zobacz również