NaStyku.pl

Tydzień Pamięci o Gminie Żydowskiej Görlitz 2021 -potomkowie dawnej gminy żydowskiej Görlitz/Zgorzelec zjadą się z całego świata

W dniach od 4 do 9 listopada 2021 r. odbędą się w Görlitz uroczystości upamiętniające przedwojenną tętniącą życiem gminę żydowską Görlitz.
Tydzień Pamięci o Gminie Żydowskiej Görlitz 2021
Tydzień Pamięci o Gminie Żydowskiej Görlitz 2021

Wydarzenia Tygodnia Pamięci Görlitz 2021 upamiętniać będą osiągnięcia członków gminy, ich przedsiębiorstwa, rodziny i wspólnotę synagogalną, a także straszliwe prześladowania w czasach nazizmu.

Potomkowie tej dawnej społeczności żydowskiej rozsiani obecnie na całym świecie, spotkają się w Görlitz w ramach tego przedsięwzięcia. Będzie to tym samym największe zgromadzenie potomków miejscowej gminy, odkąd ich społeczność zniszczona została przez III Rzeszę ponad 80 lat temu.

Powrót tak dużej grupy ocalałych i ich potomków do Görlitz jest ewenementem na skalę krajową – podkreśla organizator wydarzeń, Lauren Leiderman - Amerykanka mieszkająca w Görlitz. 

W trakcie listopadowych obchodów, 5 listopada, niemiecki artysta Gunter Demnig zainstaluje 15 „Stolpersteine” (pol.„kamienie pamięci”), mosiężnych kostek upamiętniających ofiary nazizmu. Trzy z nich umieszczone zostaną w Zgorzelcu, polskim mieście siostrzanym Görlitz, gdzie przy ul. Kościuszki mieszkała rodzina Goldberg. Będą to równieżpierwsze „Stolpersteine” w tym mieście. Uroczyste wmurowanie kamieni nastapi w asyście reprezentacji obu miast – burmistrza Zgorzelca, Rafała Gronicza i burmistrza Görlitz, Octaviana Ursu oraz przedstawicieli rządowych ze Stanów Zjednoczonych.

W następnych dniach odbędzie się pokaz nagrodzonego filmu "Winterreise" (historii Georga Goldsmitha, ocalałego z Holokaustu muzyka) z udziałem Martina Goldsmitha, syna Georga i amerykańskiego prezentera radiowego. W programie znajdą się także wystawy zdjęć i dyskusje, wykłady, projekcje filmowe oraz konferencja naukowa prowadzona przez światowej sławy ekspertów, poświęcona tematowi „Kindertransport”, akcji ratunkowej Wielkiej Brytanii, w ramach której uratowało się ok. 10000 żydowskich dzieci z Niemiec, w tym trójka młodych mieszkańców Görlitz. Podczas obchodów będzie można odbyć rozmowy z ocalałymi i ich potomkami czy też posłuchać osobistych historii o ucieczce i ocaleniu. Grupa potomków gminy odwiedzi ruiny obozu koncentracyjnego w Tormersdorf (obecnie Prędocice), gdzie w trakcie II wojny światowej lokowano Żydów ze Śląska.

Osobnym wydarzeniem będzie premiera publikacji „Album przyjaźni Evy Goldberg”, którego autorką jest Lauren Leiderman. Amerykanka zaprosiła do „współpracy ponad granicami” Polkę Magdalenę Lambertz i Niemkę Anne Kleinbauer. Ten kobiecy projekt, którego owocem jest wielojęzyczne opracowanie opatrzone licznymi informacjami i biografiami, jest złożeniem hołdu i uczczeniem pamięci o Evie Goldberg, młodej Żydówce mieszkającej przed wojną przy obecnej ul. Kościuszki w Zgorzelcu. „Złote myśli” dziewczynki podpisało wielu przyjaciół i znajomych, których Eva poznała w trakcie ucieczki do USA. Jedną z nich jest najbardziej znana na świecie ofiara Holokaustu – Anne Frank. Wtrakcie pracy nad sztambuchem L. Leiderman dotarła do ponad 70 osób z nim związanych, z których wielu fascynujące biografie i losy opisała pod ich osobistymi przedwojennymi wpisami.

Tydzień Pamięci o Gminie Żydowskiej jest pokłonem dla dziedzictwa i historii Żydów z Görlitz ale ma również nieść lekcje dla przyszłych pokoleń. Chcę aby zaowocował w osobiste doświadczenia, które dadzą nadzieję w człowieczeństwo w obliczu tak wielu kryzysów humanitarnych, z którymi mamy dziś do czynienia – podkreśla Leiderman.

Więcej informacji: www.jrwgoerlitz.com

Tydzień Pamięci o Gminie Żydowskiej Görlitz 2021 - program

Tydzień Pamięci o Gminie Żydowskiej Görlitz 2021

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. Organizator

Spektakl: Kolacja na cztery ręce

Kultura
wtorek, 02 kwietnia 2024, 08:54
Hotel Turyński w Lipsku. Jest rok 1747, przy jednym stole zasiadają wybitni kompozytorzy: Jerzy Fryderyk Haendel oraz Jan Sebastian Bach…Historia, która się nie wydarzyła, ale w teatrze wszystko jest możliwe.

Zobacz również