Na zaproszenie Miejskiej Biblioteki Publicznej z prelekcją o Leśmianie przybył do Zgorzelca Tomasz Jastrun, znany i ceniony warszawski poeta, prozaik i felietonista.
Tomasz Jastrun jest synem poetki Mieczysławy Buczkówny (1924-2015) i poety Mieczysława Jastruna (1903-1983), urodził się w Warszawie w roku 1950. Jego opowieść o Leśmianie była pełna ciepła, sympatii i jednocześnie twórczego znawstwa. Ojciec Tomasza, Mieczysław Jastrun spotkał Leśmiana w 1937 roku, dzielił się swoimi spostrzeżeniami z synem, co zaowocowało szczególnym zainteresowaniem i głębszą analizą tej niezwykłej twórczości. Tematem pracy magisterskiej Tomasza Jastruna był właśnie Leśmian.
W czwartek (16 listopada br.) przed południem Tomasz Jastrun spotkał się z grupą licealistów, a wieczorem odbyły się Zaduszki Poetyckie. Spotkanie z młodzieżą było także rozstrzygnięciem konkursu "O Laur Poetycki" im. Mariana Szałeckiego. Jury w składzie: Tomasz Jastrun, Krystyna Grzegrzółka i Grzegorz Żak, rozdzieliło nagrody i wyróżnienia.
Rozstrzygnięcie konkursu:
- Złoty Laur - Marika Gęgotek z Bogatyni (LO im. Braci Śniadeckich w Zgorzelcu), Godło "marry lou", za wiersz "nietakt";
- Srebrny Laur - Małgorzata Barczyk z Tylic ("Śniadeccy"), Godło "Autorka pracy konkursowej", za wiersz bez tytułu;
- Brązowy Laur - Klaudia Bekacz ze Zgorzelca ("Śniadeccy"), Godło "Rain Cloud", za wiersz bez tytułu.
Wyróżnienia (dwa równorzędne): Maciej Małek z Bogatyni ("Śniadeccy"), Godło "Pan Anonim", za wiersz bez tytułu oraz Aleksandra Fitas z Jerzmanek (Europejskie LO w Zgorzelcu) Godło "Ibis", za wiersz bez tytułu.
Wieczorne Zaduszki miały oczywiście nieco inny charakter, na widowni nie było przypadkowych osób, spotkali się sympatycy i wielbiciele "największego poety polskiego XX wieku" - taką opinię o Leśmianie wyraził Tomasz Jastrun. Mówił także o cechach tej jedynej w swoim rodzaju poezji, o jej bogactwie językowym, "śpiewności", esencjonalności i całkowitej - niestety - nieprzekładalności na języki obce - co stało się główną przeszkodą w przyznaniu Leśmianowi literackiego Nobla, na którego zasłużył z całą pewnością. Cechy tej poezji - rym i rytm - powodują, że - jak mówił Tomasz Jastrun - wcale nie jest pewne, że Leśmian odnalazłby się dzisiaj, w czasach poezji bez rymu. Druga część wieczoru - co zapowiedziała na wstępie dyrektor MBP Danuta Korejke - to było spotkanie autorskie Tomasza Jastruna, który czytał swoje wiersze, opowiadał o życiu i swych planach artystycznych.
Oba spotkania ubarwiały klimatyczne wiersze Leśmiana w interpretacji dziewcząt i chłopców z Liceum Ogólnokształcącego im. Braci Śniadeckich w Zgorzelcu. Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu serdecznie dziękuje młodzieży i nauczycielom szkoły za pełen zaangażowania, włożonej pracy i talentu udział w XIV Zaduszkach Poetyckich o Bolesławie Leśmianie.