NaStyku.pl

Tomasz Jastrun o wielkim Leśmianie

6 listopada, w Miejskim Domu Kultury, odbyły się XIV Zaduszki Poetyckie poświęcone osobie i twórczości Bolesława Leśmiana wybitnego poety polskiego, którego 140. rocznicę urodzin i 80. śmierci obchodzimy w tym roku.
XIV Zaduszki Poetyckie poświęcone osobie i twórczości Bolesława Leśmiana | materiały prasowe Miejskiej Biblioteki Publicznej
XIV Zaduszki Poetyckie poświęcone osobie i twórczości Bolesława Leśmiana | materiały prasowe Miejskiej Biblioteki Publicznej

Na zaproszenie Miejskiej Biblioteki Publicznej z prelekcją o Leśmianie przybył do Zgorzelca Tomasz Jastrun, znany i ceniony warszawski poeta, prozaik i felietonista.

Tomasz Jastrun jest synem poetki Mieczysławy Buczkówny (1924-2015) i poety Mieczysława Jastruna (1903-1983), urodził się w Warszawie w roku 1950. Jego opowieść o Leśmianie była pełna ciepła, sympatii i jednocześnie twórczego znawstwa. Ojciec Tomasza, Mieczysław Jastrun spotkał Leśmiana w 1937 roku, dzielił się swoimi spostrzeżeniami z synem, co zaowocowało szczególnym zainteresowaniem i głębszą analizą tej niezwykłej twórczości. Tematem pracy magisterskiej Tomasza Jastruna był właśnie Leśmian.

W czwartek (16 listopada br.) przed południem Tomasz Jastrun spotkał się z grupą licealistów, a wieczorem odbyły się Zaduszki Poetyckie. Spotkanie z młodzieżą było także rozstrzygnięciem konkursu "O Laur Poetycki" im. Mariana Szałeckiego. Jury w składzie: Tomasz Jastrun, Krystyna Grzegrzółka i Grzegorz Żak, rozdzieliło nagrody i wyróżnienia.


Rozstrzygnięcie konkursu:

  1.  Złoty Laur - Marika Gęgotek z Bogatyni (LO im. Braci Śniadeckich w Zgorzelcu), Godło "marry lou", za wiersz "nietakt";
  2. Srebrny Laur - Małgorzata Barczyk z Tylic ("Śniadeccy"), Godło "Autorka pracy konkursowej", za wiersz bez tytułu;
  3. Brązowy Laur - Klaudia Bekacz ze Zgorzelca ("Śniadeccy"), Godło "Rain Cloud", za wiersz bez tytułu.

Wyróżnienia (dwa równorzędne): Maciej Małek z Bogatyni ("Śniadeccy"), Godło "Pan Anonim", za wiersz bez tytułu oraz Aleksandra Fitas z Jerzmanek (Europejskie LO w Zgorzelcu) Godło "Ibis", za wiersz bez tytułu.


Wieczorne Zaduszki miały oczywiście nieco inny charakter, na widowni nie było przypadkowych osób, spotkali się sympatycy i wielbiciele "największego poety polskiego XX wieku" - taką opinię o Leśmianie wyraził Tomasz Jastrun. Mówił także o cechach tej jedynej w swoim rodzaju poezji, o jej bogactwie językowym, "śpiewności", esencjonalności i całkowitej - niestety - nieprzekładalności na języki obce - co stało się główną przeszkodą w przyznaniu Leśmianowi literackiego Nobla, na którego zasłużył z całą pewnością. Cechy tej poezji - rym i rytm - powodują, że - jak mówił Tomasz Jastrun - wcale nie jest pewne, że Leśmian odnalazłby się dzisiaj, w czasach poezji bez rymu. Druga część wieczoru - co zapowiedziała na wstępie dyrektor MBP Danuta Korejke - to było spotkanie autorskie Tomasza Jastruna, który czytał swoje wiersze, opowiadał o życiu i swych planach artystycznych.

Oba spotkania ubarwiały klimatyczne wiersze Leśmiana w interpretacji dziewcząt i chłopców z Liceum Ogólnokształcącego im. Braci Śniadeckich w Zgorzelcu. Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu serdecznie dziękuje młodzieży i nauczycielom szkoły za pełen zaangażowania, włożonej pracy i talentu udział w XIV Zaduszkach Poetyckich o Bolesławie Leśmianie.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. Organizator

Spektakl: Kolacja na cztery ręce

Kultura
wtorek, 02 kwietnia 2024, 08:54
Hotel Turyński w Lipsku. Jest rok 1747, przy jednym stole zasiadają wybitni kompozytorzy: Jerzy Fryderyk Haendel oraz Jan Sebastian Bach…Historia, która się nie wydarzyła, ale w teatrze wszystko jest możliwe.

Zobacz również