Teatr Migro
Grupa powstała w 2019 roku w Krakowie z inicjatywy Moniki Kozłowskiej i Justyny Wójcik. Artyści Migro, od lat związani zawodowo z Teatrem KTO i zainspirowani jego działaniami artystycznymi, łączą tak zdobywane doświadczenia z interesującymi ich tematami i inspiracjami artystycznymi.
Sceną Teatru Migro są ulice, place, skwery małych miasteczek i dużych miast. W przedstawieniach teatru nie ma słów: jest gest, taniec, mimika, a więc język teatru czytelny dla każdego widza. Nazwa „Migro” odnosi się do wędrownego charakteru zespołów ulicznych, ale podkreśla także tematykę, którą zainteresowani są artyści teatru: temat migrujących społeczności, przypadkowych spotkań w naszej codziennej drodze.
Spektakl pt. „Ławka” - niedziela (8 sierpnia 2021 r.), godzina 16:00, ul. Bohaterów Getta w Zgorzelcu
Ławka to kameralny spektakl, który poprzez połączenie teatr ruchu z tańcem współczesnym, opowiada o relacjach międzyludzkich z przymrużeniem oka. Tytułowa ławka symbolizuje miejsca przypadkowych spotkań, często niechcianych, które możemy obserwować na każdym kroku: w autobusie, tramwaju, pociągu czy restauracji. Celem spektaklu jest ukazanie niepozornych pojedynków, małych bitew, które toczymy każdego dnia: o lepszy widok przy oknie, o stolik w strefie dla niepalących, czy o upragnione miejsce w pociągu blisko przejścia. Sytuacje, które możemy oglądać codziennie w przestrzeni publicznej, były punktem wyjść do stworzenia zabawnej historii o spotkaniu dwóch obcych sobie osób... na ławce w parku. Początkowy dyskomfort spowodowany obecnością niechcianego „sąsiada”, ukradkowe spojrzenia i wzajemna niechęć przekształcają się w coraz bardziej absurdalne rozwiązania, które doprowadzają do nieoczekiwanego finału.
Spektakl pt. „DROM – ścieżkami Romów”: niedziela (8 sierpnia 2021 r.), godzina 18:00, ul. Bohaterów Getta w Zgorzelcu
Romowie, Cyganie, Kalderasze, Lowarzy, Polska Roma, Bergitka Roma… czy wiecie kim są, skąd pochodzą, jakie są ich tradycje, jak żyli kiedyś i jak żyją teraz? DROM jest poetycko-filozoficzną opowieścią o wędrówce i historii Romów – grupy etnicznej, która zamieszkuje niemal wszystkie kraje świata, a o której wiemy tak niewiele. Osią narracyjną tego przedstawienia bez słów jest muzyka romska z różnych krajów świata od żywiołowego swingu po melancholijne brzmienie skrzypiec, od czardasza aż po energetyczne rytmy flamenco.