NaStyku.pl

Sztuka i muzyka o Karkonoszach

Przeżyjcie niedzielę ze sztuką i muzyką o Karkonoszach. W najbliższą niedzielę, 7 listopada o godz. 14:00 rozpocznie się oprowadzanie po wystawie czasowej "Inspiracja Karkonoszami".
fot. Śląskie Muzeum w Görlitz
fot. Śląskie Muzeum w Görlitz

Kuratorka wystawy dr Johanna Brade opowie o ponad 200-letnim rozwoju Karkonoszy do cenionego poza granicami regionu krajobrazu artystycznego. Do dziś artyści czerpią tu inspirację do tworzenia.

O godz. 16:00 rozpocznie się specjalny koncert, który ma upamiętnić dzieło braci poetów Carla i Gerharta Hauptmannów w Karkonoszach. To dzięki nim na początku XX wieku w Karkonoszach pojawiało się coraz więcej artystów.

Wykonane zostaną rzadko słyszane opracowania ich poezji przez Roberta Kahna, Maxa Marschalka i "pieśniową narzeczoną" Carla Hauptmanna - Annę Teichmüller. Wykonane zostaną również kompozycje polskiego kompozytora Ludomira Różyckiego, który w latach 1947-1953 mieszkał w Karkonoszach. Młodej mezzosopranistce Małgorzacie Przybysz (Jelenia Góra) towarzyszyć będzie na fortepianie Katarzyna Neugebauer (Wrocław). Obie artystki zdobyły międzynarodowe uznanie dzięki koncertom w kraju i za granicą.

Wystawa i koncert są częścią projektu "Śląsk - wspólne dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze", realizowanego przez Muzeum Śląskie w Görlitz wspólnie z Karkonoskim Parkiem Narodowym w ramach programu współpracy INTERREG Polska-Saksonia 2014-20.

Oprowadzanie i koncert odbędą się 7 listopada, o godz. 14:00 zwiedzanie z przewodnikiem w języku niemieckim, a o godz. 16:00 koncert. Wstęp wolny.

Muzeum Śląskie w Görlitz mieści się przy Brüderstr. 8. Zgłoszenie udziału pod nr tel. 03581/8791-0; e-mail: kontakt@schlesisches-museum.de.

W muzeum obowiązuje zasada 3 G, co oznacza, że uczestnicy powinni być zaszczepieni, mieć negatywny wynik testu na koronawirusa lub być ozdrowieńcem.

Muzeum Śląskie w Görlitz

Zostało otwarte w 2006 roku i prezentuje dzieje i kulturę Śląska, zarówno w kontekście tradycji niemieckich, jak i europejskich wpływów kulturowych. Blisko 1000 eksponatów opowiada o zmiennych losach regionu i jego mieszkańców od średniowiecza do końca II wojny światowej. W zbiorach muzeum znajdują się m.in. dzieła sztuki i pamiątki historyczne, malarstwo na szkle, ceramika i porcelana, pamiątki ucieczki i wypędzenia czy też bogata kolekcja zdjęć.

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. Organizator

Spektakl: Kolacja na cztery ręce

Kultura
wtorek, 02 kwietnia 2024, 08:54
Hotel Turyński w Lipsku. Jest rok 1747, przy jednym stole zasiadają wybitni kompozytorzy: Jerzy Fryderyk Haendel oraz Jan Sebastian Bach…Historia, która się nie wydarzyła, ale w teatrze wszystko jest możliwe.

Zobacz również