NaStyku.pl

Symboliczny program Dni Messiaena 2022

Mimo odwołania tegorocznej edycji Międzynarodowych Dni Messiaena Görlitz-Zgorzelec stowarzyszenie Meetingpoint Music Messiaen pragnie uczcić 81. rocznicę prapremiery „Kwartetu na koniec czasu“ z 15 stycznia 1941 roku – dzieła, które jest sercem festiwalu.
Zdjęcie wykonano w trakcie nagrań koncertu "Kwartet na koniec czasu" i filmu dokumentalnego telewizji Arte w sierpniu 2020 roku
Zdjęcie wykonano w trakcie nagrań koncertu "Kwartet na koniec czasu" i filmu dokumentalnego telewizji Arte w sierpniu 2020 roku

Dlatego w sobotę, 15 stycznia br. w 81. rocznicę prapremiery ›Kwartetu ‹dwa kościoły katolickie po obu stronach Nysy zapraszają na symboliczne nabożeństwo połączone z pokazem filmu. O godz. 17.00 w Kościele Świętego Krzyża (Heilig-Kreuz-Kirche) w Görlitz oraz o godz. 18.30 (po wieczornej Mszy Św.) w Sali Spotkań przy Kościele św. Bonifacego w Zgorzelcu odbędzie się projekcja koncertu „Kwartet na koniec czasu” Oliviera Messiaena. Producentem nagrania, które powstało dla telewizji Arte jest Accentus Music. Dzieło Messiaena wykonali światowej sławy muzycy i muzyczki: pianista i uczeń samego kompozytora Pierre-Laurent Aimard, wiolonczelista Jean-Guihen Queyras, skrzypaczka Isabelle Faust i klarnecista Jörg Widmann.

Oprócz tego w czwartek, 13 stycznia br., odbędzie się cykl wykładów w formie online poświęconych Olivierowi Messiaenowi i jego muzyce. Twórczość kompozytora zostanie omówiona z perspektywy wydarzeń zachodzących w XX wieku, szczególnie w kontekście politycznym i społecznym. Wykłady odbędą się w języku niemieckim.

W ten symboliczny sposób stowarzyszenie pragnie uczcić pamięć Oliviera Messieana, prapremiery jego utworu oraz 120.000 jeńców wojennych, którzy w latach 1939-1945 byli wykorzystywani w Görlitz jako pracownicy przymusowi i przetrzymywani w nieludzkich warunkach w Stalagu VIII A. Ponad 10.000 z nich przypłaciło swoją niewolę śmiercią.

Treści wykładów oraz linki do poszczególnych wystąpień na platformie Zoom znajdą Państwo na stronie festiwalu: www.pl.messiaen-tage.eu 

Wszystkie wydarzenia odbywają się z zachowaniem aktualnych zasad dotyczących ochrony przed koronawirusem.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Wystawa Karkonosze / fot. Śląskie Muzeum w Görlitz

Muzeum Śląskie w Görlitz znów otwiera swoje podwoje

Kultura
poniedziałek, 17 stycznia 2022, 09:14
Po krótkiej przerwie, od 18.01 Muzeum Śląskie w Görlitz znów otwiera swoje podwoje. Zapraszamy m.in. na czasową wystawę „Karkonoska Inspiracja“, na której około 150 dzieł sztuki przeniesie zwiedzających w romantyczne i tajemnicze krajobrazy Karkonoszy.

Zobacz również