NaStyku.pl

Renowacja zabytkowych organów w sulikowskim kościele z dotacją gminy

Liczące ponad 323 lata organy, znajdujące się w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sulikowie, w końcu doczekają się renowacji. Radni podjęli decyzję o przyznaniu dotacji na remont zabytku.
Organy w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sulikowie / fot. UG Sulików
Organy w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sulikowie / fot. UG Sulików

30 listopada 2020 r., podczas sesji Rady Gminy Sulików, radni jednogłośnie przychylili się do propozycji Wójta Gminy Sulików o udzieleniu dotacji w kwocie 24 133 zł na remont zabytkowych organów w kościele pw. Podwyższonego Krzyża Świętego w Sulikowie.

Instrument ma już ponad 323 lata, a ostatni remont przeszedł 103 lata temu. Jest w fatalnym stanie technicznym – m.in. brakuje piszczałek, uszkodzone są mieszki, niszczą go także aktywne szkodniki, które degradują elementy drewniane oraz powodują duże zniszczenia. Długoletni brak konserwacji wpływa na niepoprawną intonację oraz strój organów i nie pozwala w pełni wykorzystać ich walorów artystycznych.

W listopadzie br. Gmina Sulików wsparła parafię poprzez przygotowanie wniosku i skompletowanie dokumentów na pozyskanie dofinansowania remontu instrumentu ze środków Województwa Dolnośląskiego. W wyniku pozytywnej oceny wniosku zadanie otrzymało dotację w wysokości ponad 24 tys. zł. Zakres zaplanowanych prac wymaga jednak większego wkładu finansowego, który docelowo sięgnie kwoty blisko 130 tys. zł. Aby realizacja pierwszego etapu renowacji doszła do skutku, konieczne było wsparcie zadania środkami z budżetu Gminy Sulików.

Planowany termin zakończenia prac to koniec grudnia.

Aktualna ocena: 3,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Newsletter stowarzyszenia Meetingpoint Music Messiaen e.V. we współpracy z Fundacją Pamięć, Edukacja, Kultura

Newsletter MMM od teraz dostępny w języku polskim

Kultura
środa, 13 stycznia 2021, 08:39
Newsletter stowarzyszenia Meetingpoint Music Messiaen e.V. we współpracy z Fundacją Pamięć, Edukacja, Kultura dostępny dotychczas w języku niemieckim będzie od tego roku publikowany także po polsku.
Międzynarodowe Dni Messiaena 2021

Dni Messiaena 2021 przełożone na wiosnę

Kultura
poniedziałek, 11 stycznia 2021, 08:23
Pandemia pokrzyżowała festiwalowe plany. Międzynarodowe Dni Messiaena, których centralny punkt stanowi koncert „Kwartet na koniec czasu“ grany 15 stycznia, nie mogą odbyć się tradycyjnie w tym miesiącu. Wydarzenie przełożono na przełom kwietnia i maja.

Zobacz również

#Koncert Domowy Kolędy
Kultura
piątek, 18 grudnia 2020, 08:35

Domowy koncert kolęd

20 grudnia o godz. 16.00 na Facebooku i YouTube odbędzie...