NaStyku.pl

Rekordowa ilość zgłoszeń na 21. Nyski Festiwal Filmowy!

21. edycja Nyskiego Festiwalu Filmowego odbędzie się w dniach 14-19 maja. W tym roku organizatorzy festiwalu z Kunstbauerkino Großhennersdorf otrzymali ponad 900 zgłoszeń filmowych. To więcej niż kiedykolwiek wcześniej.
fot. Organizator
fot. Organizator

Zgłoszone na festiwal filmy fabularne, dokumentalne i krótkometrażowe poruszają aktualne i historyczne tematy, a także ponadczasowe historie. Dzieła te powalczą o miejsce w trzech konkursach, a także jedną z dziesięciu prestiżowych Nyskich Ryb.

„Fakt, że tak wiele różnorodnych filmów po raz kolejny trafi na ekrany kin i do programu Nyskiego Festiwalu Filmowego utwierdza nas w kontynuacji naszej pracy” – wyjaśnia Ola Staszel z dwuosobowego zespołu zarządzającego festiwalem. Decyzja o tym, które filmy zostaną ostatecznie wybrane, zapadnie na początku kwietnia. „Cieszymy się, że w tym roku możemy powitać nowe twarze w komisji selekcyjnej, które będą nas wspierać w oglądaniu filmów i kuratorowaniu serii filmowych i konkursów“ – kontynuuje Ola Staszel.

Nowe członkinie zespołu festiwalowego to Ludmiła Pogodina, żyjąca w Berlinie artystka i dziennikarka z Białorusi oraz kulturoznawczyni i medioznawczyni Josefine Siebert z Cottbus.

Żywa Europa na styku trzech krajów nad Nysą

Corocznie w maju, od 2004 roku Nyski Festiwal Filmowy prezentuje na styku trzech krajów Polski, Czech i Niemiec aktualne filmy fabularne, dokumentalne i krótkometrażowe. Festiwal narodził się z pomysłu na pokazy filmów w trzech krajach. Dziś NFF stanowi kulturowy pomost dla fanów i fanek filmu i kin artystycznych z trzech sąsiednich krajów, a także ważne miejsce spotkań dla krajowych i międzynarodowych twórców i twórczyń filmowych oraz przedstawicieli przemysłu filmowego. To, co wyróżnia festiwal to jego wszechstronny i trójnarodowy charakter. Międzynarodowe pokazy filmowe odbywają się w blisko dwudziestu różnych miejscach położonych w sąsiedztwie rzeki Nysy. Obok trzech konkursów i licznych cyklów filmowych, w transgranicznym programie 21. edycji festiwalu znajdują się także wydarzenia towarzyszące, takie jak koncerty, spotkania literackie, wystawy i imprezy.

Cykl tematyczny „Female Perspectives“ z filmami, spotkaniami literackimi, koncertami i wystawą

Tegoroczny cykl Fokus pod tytułem „Female Perspectives“ zwraca szczególną uwagę na kobiece perspektywy, nie tylko na dużym ekranie. Oprócz szerokiej gamy filmów, w teatrze w Zittau będzie można zobaczyć „Wieczór dla Thomasa Brascha“. Marion Brasch zaprezentuje kolaż prac swojego brata. Thomas Brasch w 1978 roku opuścił NRD, udając się do Niemiec Zachodnich, w których również nie odnalazł swojego miejsca. W swoich wierszach, sztukach teatralnych i filmach konfrontuje się ze sprzecznościami społecznymi w bystry, mocny i oryginalny sposób, z pilnością, która jest bardziej aktualna niż kiedykolwiek. Programowi towarzyszyć będzie berlińska muzyk Masha Qrella, która w hołdzie dla Thomasa Brascha i na bazie jego wierszy opracowała piosenki w swoim typowym indie popowym brzmieniu dryfującym pomiędzy nową falą, elektroniką i post-rockiem.

Kolejnym wydarzeniem w ramach cyklu Fokus będzie koncert ukraińskiej raperki Alyony Alyony, który odbędzie się 18 maja w Kühlhaus Görlitz. Młoda przedszkolanka z małego miasteczka pod Kijowem stała się hip-hopową sensacją praktycznie z dnia na dzień w 2018 roku, po tym jak wypuściła swój debiutancki teledysk „Ribki“. Z szalonym flow i groove’em rapuje w swoim ojczystym języku bez zbędnych ozdobników i pompatyczności, a w swoich piosenkach opisuje bez upiększeń sytuację młodego pokolenia w jej rodzinnym kraju. W kawiarni kulturalnej Alte Bäckerei w Großhennersdorf będzie można obejrzeć wystawę „Buntowniczki – kobiety zmieniają świat“. Prezentuje ona kobiety z różnych epok z krajów niemieckojęzycznych, które – czy to sławne, czy mniej znane – zmieniły nasze społeczeństwo poprzez swoje życie i czyny.

21. Nyski Festiwal Filmowy rozpocznie się 14 maja w Teatrze im. Gerharta Hauptmanna w ZittauCeremonia wręczenia nagród odbędzie się 18 maja w Kühlhaus w Görlitz. Oprócz nagród za najlepszy film fabularny, dokumentalny i krótkometrażowy oraz dla faworytów publiczności, statuetki przyznane zostaną również za najlepszą kreację aktorską, najlepszy scenariusz i najlepszą scenografię. Dodatkowo przyznana zostanie nagroda specjalna dla jednego filmu wybranego z całego programu festiwalu, którego tematyka poświęcona jest zrozumieniu różnic kulturowych i etnicznych różnych krajów lub istniejących w nich podobieństw.

Aktualne informacje o festiwalu znajdują się na stronie: neissefilmfestival.

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. Organizator

Zapraszamy na Narodowe Czytanie

Kultura
środa, 04 września 2024, 09:30
Burmistrz Miasta Zgorzelec i Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu zapraszają do udziału w Narodowym Czytaniu 2024.

Zobacz również