NaStyku.pl

Przybywajcie na Jakuby – zapraszają Rafał Gronicz, Burmistrz Zgorzelca i Krystyna Radzięta, dyrektor MBP w Zgorzelcu

Już tylko parę chwilę dzieli nas od największego i najciekawszego wydarzenia kulturalno-rozrywkowego w regionie i na pograniczu polsko-niemieckim. W nadchodzący weekend w Zgorzelcu odbędą się „Jakuby”. Nie może nikogo zabraknąć na Przedmieściu Nyskim.
fot. K.Niemczyk
fot. K.Niemczyk

Przed nami „Jakuby” w Zgorzelcu i Altstadfest w Görlitz – czyli święto starego miasta i spotkanie z filozofią Jakuba Boehme. Co odróżnia „Jakuby” od innych wydarzeń kulturalno-rozrywkowych w regionie i dlaczego warto przyjechać w najbliższy weekend do Zgorzelca? 

Rafał Gronicz, Burmistrz Miasta Zgorzelec: 

Przede wszystkim jest to impreza międzynarodowa, która odbywa się na polsko-niemieckim pograniczu. Do tej pory głównie nawiązywaliśmy do średniowiecza oraz wspomnianego filozofa i mistyka Jakuba Boehme, obecnie ewoluowaliśmy w kierunku klimatu baśniowo-historycznego. Dotkniemy mitów i legend, również tych lokalnych, dotyczących Górnych Łużyc. 

Co ciekawego będzie się działo? 

Rafał Gronicz, Burmistrz Miasta Zgorzelec: 

Zapraszamy w piątek, od godz. 17:20. Jakuby rozpoczniemy fantastyczną paradą, korowodem ludzi, będą przebrania, tańce, zabawa. Na 17:45 zaplanowane jest oficjalne otwarcie imprezy. Program w tym roku jest naprawdę bardzo bogaty i nie sposób wszystkich atrakcji wymienić. Mówiąc w skrócie: będą trzy sceny i 11 koncertów, 3 spektakle teatralne, pokaz fire show pod ciekawym tytułem „Ludzie kontra maszyny”.  Przez trzy dni potańcówka na dechach, wesołe miasteczko, liczni rzemieślnicy i artyści, animacje dla dzieci, jarmark staroci, przepyszne jedzenie. Naprawdę, każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie.  

 

Tradycją się stało, że skoro nawiązujemy do Jakuba Boehme to nie może zabraknąć filozofii. Co w tym roku przygotowała Miejska Biblioteka Publiczna? 

Krystyna Radzięta, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu: 

Zapraszamy wszystkich serdecznie do Namiotu Filozoficznego, gdzie będzie działało mobile skryptorium. Wielką popularnością zawsze cieszą się warsztaty pisma, będzie gawęda o historii pisma i książki. Z ciekawostek, będzie można przygotować but Jakuba Boehme. Natomiast w niedzielę 27 sierpnia o godz. 16.00 zapraszam na Spotkanie z filozofią i wykład, który poprowadzi dr Janusz Maj, filozof, znakomity pedagog i dr nauk humanistycznych. 

Wspomniała Pani o butach Jakuba Boeheme bo…:  

Krystyna Radzięta, dyrektor MBP w Zgorzelcu: (śmiech) Bo w sobotę zapraszamy na Mistrzostwa Świata w Rzucie Jakubowym Butem. To jest naprawdę świetna zabawa dla całych rodzin, tym bardziej, że mistrzostwa odbędą się na specjalnie przygotowanym dla dzieci placu zabaw. 

 

 

Bo Jakuby to impreza dla wszystkich, małych i dużych? 

Krystyna Radzięta, dyrektor MBP w Zgorzelcu: Oczywiście! Muzeum Łużyckie przygotowało również pokazy rękodzieła artystycznego, warsztaty i animacje. Będzie wspomniany już wcześniej plac zabaw, smok ciTyRex. W najbliższy weekend wręcz trzeba całą rodziną przyjechać do Zgorzelca. 

 

 

A były takie „Jakuby”, które Panu szczególnie zapadły w pamięć? 

Rafał Gronicz, Burmistrz Miasta Zgorzelec: Na pewno były to pierwsze „Jakuby” po zmianie formatu, podczas których nawiązywaliśmy do średniowiecza. Wówczas wszyscy przebraliśmy się w stroje z epoki, również wielu mieszkańców się przebrało.

 

 

W tym roku też się przebierzecie? 

Rafał Gronicz, Burmistrz Miasta Zgorzelec: Oczywiście! (śmiech). W tym roku również na rozpoczęciu będziemy w strojach. Zachęcam też wszystkich do przebrania się. Co roku jeden Pan z Görlitz zakłada strój mnicha, goli nawet na tą okazję głowę. Na trzy dni wciela się po prostu w kogoś innego. Czekam na naszego mnicha z niecierpliwością. To też nas wyróżnia od innych imprez w regionie. U nas jest kreatywnie, kolorowo, zabawnie. Po prostu ciekawie i wyjątkowo. Zapraszam wszystkich w weekend 25-27 sierpnia do Zgorzelca. 

Krystyna Radzięta, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu: Serdecznie wszystkich zapraszamy! Od piątku do niedzieli, ostatni wakacyjny weekend warto spędzić w Zgorzelcu! 

Dziękuję za rozmowę. 

JAKUBY 2023 - PEŁEN PROGRAM

 

fot. jakuby.zgorzelec.eu (6)

Aktualna ocena: 1,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. Organizator

Wakacyjne zabawy z eMDeKiem w parku Paderewskiego

Kultura
wtorek, 23 lipca 2024, 09:58
Burmistrz Miasta Zgorzelec i Miejski Dom Kultury w Zgorzelcu zapraszają na kolejne wydarzenie w ramach akcji „Wakacyjna zabawa z eMDeKiem”. Tym razem, w wir dziecięcej uciechy zabierzemy Was 27 lipca w parku im. I Paderewskiego.

Zobacz również