NaStyku.pl

Poznajemy tradycje świąteczne na pograniczu polsko-saksońskim

Gminny Ośrodek Kultury w Sulikowie otrzymał dofinansowanie do realizacji małego projektu pod nazwą: „Poznajemy tradycje świąteczne na pograniczu polsko-saksońskim”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa w ramach Funduszu Małych Projektów Interreg Polska-Saksonia 2014-2022, realizowanego w okresie od 15 września do 31 grudnia 2021r. Całkowity planowany koszt projektu wynosi 18.264,27 EUR. Przyznana kwota dofinansowania ze środków EFRR wynosi 15.524,62 EUR, a z budżetu państwa wynosi 913,21 EUR. Partnerem w projekcie jest niemiecka gmina Hohendubrau.

Celem projektu jest utrzymywanie aktywnej współpracy transgranicznej poprzez poznawanie przez mieszkańców pogranicza polsko - saksońskich tradycji związanych z obchodami Świąt Bożego Narodzenia. W ramach projektu w dniu 05.12.2021r. przeprowadzono Jarmark Świąteczny w Sulikowie oraz warsztaty o tematyce związanej z Bożym Narodzeniem. W działaniach projektowych uczestniczyli mieszkańcy gminy Sulików oraz goście z Niemiec. Na potrzeby Jarmarku wynajęto domki wystawiennicze, w których wystawcy zaprezentowali własne rękodzieło związane z Bożym Narodzeniem – stroiki, dekoracje choinkowe i inne. Przechadzający się po sulikowskim rynku Mikołaj rozdawał uczestnikom świąteczne cukierki i okolicznościowe czapki, zaś animatorzy w przebraniach elfów organizowali czas dzieciom polskim i niemieckim. Na pięknie udekorowanej scenie kolędy i piosenki świąteczne wykonywali wokaliści i zespoły, wystąpiła też grupa taneczna Gminnego Ośrodka Kultury w Sulikowie. Przedstawienie o tematyce świątecznej, zabawy przeprowadzone aktorów w bajkowych przebraniach a także karuzela wolnobieżna cieszyły się dużym zainteresowaniem małych uczestników Jarmarku. Goście imprezy mogli skosztować świątecznych potraw serwowanych w rozstawionych na Rynku namiotach. W budynku GOK oraz w zabytkowym domu przysłupowym „Ostry Narożnik”, pięknie przystrojonych na tę okoliczność, przeprowadzono warsztaty plastyczne, florystyczne i rękodzielnicze, które cieszyły się nadspodziewanym zainteresowaniem. Uczestnicy warsztatów pod okiem doświadczonych instruktorów wykonywali pięknie prace plastyczne, stroiki i ozdoby choinkowe, które ozdobią ich domy w świątecznym czasie. Wielkim zainteresowaniem cieszyła się fotobudka, dzięki której chętni robili zabawne zdjęcia z motywami świątecznymi. Imprezę poprowadził doświadczony konferansjer a o świąteczny nastrój pomiędzy kolejnymi występami zadbał DJ prezentujący świąteczne nagrania. Kulminacyjnym punktem Jarmarku było zaświecenie świątecznych lampek na choince umieszczonej w centralnym punkcie sulikowskiego Rynku oraz iluminacji świetlnych zdobiących miejsce imprezy. Działania projektowe przeprowadzono w miejscu pozbawionym barier architektonicznych, zapewniając tym i dostęp do imprezy każdemu chętnemu, bez względu na wiek i sprawność fizyczną.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------  

Projekt „Poznajemy tradycje świąteczne na pograniczu polsko-saksońskim” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa w ramach Funduszu Małych Projektów Interreg Polska-Saksonia 2014-2022.                                                                                                                           

Das Projekt „Wir lernen Weihnachtstradition im polnisch-sächsichen Grenzgebiet” wird aus den Mittel des Europäischen Fonds für Regionale Entwicklung sowie aus den Staatsmittel im Rahmen des Kleinprojektefonds Interreg Polen-Sachsen 2014-2022 mitfinanziert.

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. Organizator

Spektakl: Kolacja na cztery ręce

Kultura
wtorek, 02 kwietnia 2024, 08:54
Hotel Turyński w Lipsku. Jest rok 1747, przy jednym stole zasiadają wybitni kompozytorzy: Jerzy Fryderyk Haendel oraz Jan Sebastian Bach…Historia, która się nie wydarzyła, ale w teatrze wszystko jest możliwe.

Zobacz również