NaStyku.pl

Pierwszy pociąg do sztuki. Z Wrocławia

Dworzec: Wrocław Główny, sobota, 16 lipca, godz. 06:00. Grupa dwunastu studentów wsiadła do pociągu jadącego do Drezna. Ale nie była to zwykła podróż. Bo 16 lipca po raz pierwszy wyruszył „Pociąg do sztuki” relacji Wrocław-Görlitz- Drezno.

Dworzec: Wrocław Główny, sobota, 16 lipca, godz. 06:00. Grupa dwunastu studentów wsiadła do pociągu jadącego do Drezna. Ale nie była to zwykła podróż. Bo 16 lipca po raz pierwszy wyruszył „Pociąg do sztuki” relacji Wrocław-Görlitz- Drezno.
Studenci wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych zaprezentowali w pociągu swoje autorskie kreacje, rozdawali ulotki i rozmawiali z pasażerami wyjaśniając swoją obecność na pokładzie składu.

Frajda dla pasażerów
– Jak miło. Sprawiliście mi ogromną przyjemność – nie kryła radości podróżna, która wsiadła do pociągu w Görlitz i robiła pamiątkowe zdjęcia przebranym artystom. Niektórzy przypatrywali się ze zdziwieniem, a jeszcze inni uśmiechali się na widok kreacji wykonanych np. z papieru.
– Reakcje są różne. Jedni są bardzo zainteresowani, robią zdjęcia, chcą rozmawiać, ale zdarzają się też tacy, którzy nas ignorują – mówiła Katarzyna Leks, studentka trzeciego roku ASP we Wrocławiu, która prezentowała swój strój przedstawiający gniazdo os. Ubiór powstał z papieru oraz filtrów papierosowych.
Studenci przechadzając się po pociągu tworzyli ciekawą atmosferę, a pocierając się swoimi papierowymi ubiorami wydawali także ciekawe dźwięki.

Pierwsza akcja była udana
Czterogodzinna jazda „Pociągu do sztuki” zakończyła się o godz. 10 w Dreźnie. Tu, Wrocławianie spotkali się z niemieckimi kolegami i wzięli udział w pokazie mody organizowanym na Akademii Sztuk Wizualnych w Dreźnie.
– Było bardzo sympatycznie. Mieliśmy bardzo dobry odbiór przez podróżnych. Nie spodziewałem się, że ludzie będą chcieli wchodzić w interakcje z przebranymi studentami. Słychać było śmiech to z jednej, to z drugiej części składu – przyznał zadowolony Jarosław Grulkowski, koordynator działań studentów z Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Jak dodał, to dopiero początek artystycznych działań.

Projekt „Podróż do sztuki” jest realizowany przez Görlitzer Kulturservicegesellschaft mBH, przy współpracy dwóch artystycznych uczelni: Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu (ASP) oraz Akademii Sztuk Wizualnych w Dreźnie (HfBK).
Przez kilka miesięcy podróż pociągiem relacji Wrocław-Görlitz-Drezno i z powrotem będzie szczególnym przeżyciem. Artystyczne działania będą prowadzone w pociągu. Przewidziano w sumie około 20 artystycznych projektów. Szczegóły na internetowej stronie: www.pociagdosztuki.eu. Partnerami projektu „Pociąg do sztuki” są m.in.: Koleje Dolnośląskie i PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również