NaStyku.pl

Pamięć przede wszystkim. Meetingpoint Music Messiaen z nową nazwą

27 stycznia - w Dniu Pamięci Ofiar Narodowego Socjalizmu oraz w 15. rocznicę działalności na rzecz pamięci historycznej o obozie jenieckim Stalag VIIIA, polsko-niemieckie stowarzyszenie zmieni swoją nazwę.
Logo polsko-niemieckiego stowarzyszenia Meetingpoint Memory Messiaen
Logo polsko-niemieckiego stowarzyszenia Meetingpoint Memory Messiaen

Od teraz będzie się nazywało Meetingpoint Memory Messiaen.

Zgorzelec-Görlitz. Mimo iż to tylko jedno z trzech „M”, zmiana jest znacząca: „Meetingpoint Music Messiaen” od teraz nazywa się „Meetingpoint Memory Messiaen”. W ten sposób transgraniczna współpraca, mająca na celu kultywowanie pamięci o jeńcach wojennych byłego obozu jenieckiego Stalag VIII A, zyskuje nowy wymiar. Zmiana nazwy stowarzyszenia zbiega się z 15-leciem jego działalności.

Poza oficjalną zmianą nazwy, w dniu 27 stycznia 2022 roku, który jest również Dniem Pamięci Ofiar Narodowego Socjalizmu, zostanie zaprezentowane nowe logo oraz strona internetowa stowarzyszenia.

Od momentu powstania stowarzyszenia w grudniu 2006 r. jego działalność stale się rozwijała i tym samym zmieniała - wyjaśnia decyzję prezes stowarzyszenia Frank Seibel. - W fazie założycielskiej skupialiśmy się na muzyce i na jej sile, która potrafi jednoczyć ludzi. Z biegiem lat stało się jasne, że istotą naszych działań jest praca na rzecz kultywowania pamięci o II wojnie światowej oraz 120.000 jeńcach wojennych wśród mieszkańców naszego miasta. Chcieliśmy, aby ten cel wyrażała również nazwa naszego stowarzyszenia.

Z tego powodu słowo „Memory”, które oznacza pamięć, zastępuje miejsce słowa „Music”. „Meetingpoint” pozostaje w nazwie, ponieważ były obóz jeniecki Stalag VIII A stał się Miejscem Pamięci oraz miejscem spotkań ludzi z całego świata i chcielibyśmy, aby tak pozostało. Także „Messiaen” pozostaje w nazwie stowarzyszenia – francuski kompozytor Olivier Messiaen (1908-1992) był jednym z najwybitniejszych więźniów obozu jenieckiego Stalag VIII A w Görlitz. Swoim epokowym dziełem „Quatuor pour la fin du temps” (Kwartet na koniec czasu) uczynił z tego obozu jenieckiego niezwykle ważne miejsce w historii muzyki XX wieku. Bowiem utwór ten skomponował on w trakcie swojej niewoli w Stalagu VIII A. W obozie odbyła się również prapremiera „Kwartetu” – 15 stycznia 1941 roku Olivier Messiaen wraz z trzema współwięźniami właśnie tam po raz pierwszy wykonał swój utwór.

W związku z nową nazwą zostały wprowadzone zmiany również w statucie stowarzyszenia. Obydwie są efektem coraz intensywniejszej współpracy z Fundacją Pamięć, Edukacja, Kultura ze Zgorzelca. Fundacja ta zarządza Europejskim Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura znajdującym się na terenie byłego Stalagu VIII A. Budynek został otwarty w styczniu 2015 roku, a powstał w ramach wspólnego projektu finansowanego przez Unię Europejską.

Nasza praca jest dostrzegana i doceniana przez rządy Polski i Niemiec - mówi Kinga Hartmann-Wóycicka, prezes fundacji. - Dlatego tak ważne jest, aby w przestrzeni publicznej było wyraźnie widoczne, jak bardzo polska fundacja i niemieckie stowarzyszenie są sobie bliskie pod względem realizowanych treści i celów.

Prawie 80 lat po zakończeniu II wojny światowej coraz trudniej jest zachować żywą pamięć o niej, jej ofiarach oraz o niemieckiej okupacji w Europie. Pozostało niewielu świadków historii, którzy mogą opowiedzieć o osobistych doświadczeniach z tamtego okresu.

Dlatego tak ważne jest, aby stale poszukiwać nowych sposobów i metod, które poruszyłyby przede wszystkim ludzi młodych i uwrażliwiły ich na historię Europy w kontekście naszego regionu - mówi Alexandra Grochowski, kierowniczka Meetingpoint Memory Messiaen.

Z tego powodu projekty realizowane na terenie Miejsca Pamięci Stalag VIII A należą do kluczowych działań stowarzyszenia i fundacji.

Muzyka w dalszym ciągu pozostaje istotnym elementem pracy stowarzyszenia. Oczywistym jest, że stanowi ona klucz do pamięci - podkreśla prezes Meetingpoint Frank Seibel. W tym kontekście „Kwartet” Messiaena pozostaje niezwykłym, osobistym świadectwem historii. „Historii Stalagu nie chcemy rozważać wyłącznie przez pryzmat liczb: 120.000 jeńców wojennych, z których ponad 10.000 straciło życie. Musimy być zawsze świadomi, że za każdą z tych liczb kryją się konkretni ludzie.” Właśnie z tego powodu aspekt muzyczny pełni ważną rolę w pracy na rzecz zachowania pamięci o Stalagu VIII A.

Od początku swojego istnienia Meetingpoint Memory Messiaen upamięta prapremierę utworu Oliviera Messiaena corocznym wykonaniem „Kwartetu”, które odbywa się zawsze na terenie byłego obozu jenieckiego Stalag VIII A. W pierwszych latach na potrzeby organizacji koncertu stawiano specjalny namiot, a od 2015 roku „Kwartet” wykonywany jest w Europejskim Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura. Z upływem lat pojedynczy koncert przekształcił się w festiwal Międzynarodowe Dni Messiaena Görlitz-Zgorzelec, łączącym w sobie dwa aspekty: muzykę i historię.

 

www.meetinpoint-memory-messiaen.eu    

www.messiaen-tage.eu  

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. Organizator

Zapraszamy na Narodowe Czytanie

Kultura
środa, 04 września 2024, 09:30
Burmistrz Miasta Zgorzelec i Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu zapraszają do udziału w Narodowym Czytaniu 2024.

Zobacz również