NaStyku.pl

Pamięć o Kwartecie Messiaena mimo odwołania festiwalu

Międzynarodowe Dni Messiaena Görlitz-Zgorzelec 2022 odwołane. Pamięć o prapremierze Messiaena 15 stycznia po obu stronach Nysy.
Międzynarodowe Dni Messiaena Görlitz-Zgorzelec 2022 odwołane / fot. Jakub Purej
Międzynarodowe Dni Messiaena Görlitz-Zgorzelec 2022 odwołane / fot. Jakub Purej

Görlitz-Zgorzelec. Po tym jak w 2021 roku dwukrotnie przesunięty został termin festiwalu, stowarzyszenie Meetingpoint Music Messiaen ostatecznie odwołuje Międzynarodowe Dni Messiaena Görlitz-Zgorzelec. Powodem jest pogarszająca się sytuacja pandemiczna oraz obowiązujące w Saksonii od 13.12.2021 roku rozporządzenie dotyczące ochrony przed koronawirusem, które nie zezwala na organizowanie wydarzeń kulturalnych co najmniej do 9.01.2022 roku.

Poważna sytuacja w Saksonii, a zwłaszcza w powiecie Görlitz, związana z rozwojem infekcji nie pozostawia nadziei na możliwość przeprowadzania wydarzeń kulturalnych po 10 stycznia. Ze względu na aktualne prognozy, jesteśmy świadomi, jak duża odpowiedzialność spoczywa szczególnie na nas, organizatorach, aby zapobiec dalszym infekcjom i chorobom – tłumaczy Samuel Wagner, kierownik festiwalu.

Mimo odwołania festiwalu stowarzyszenie pragnie uczcić pamięć „Kwartetu na koniec czasu” Oliviera Messiaena 15 stycznia 2022 roku. Dokładnie 81 lat wcześniej, na obrzeżach Görlitz odbył się jeden z najbardziej wyjątkowych koncertów XX wieku. Francuski kompozytor Olivier Messiaen (1908 – 1992) był więźniem obozu jenieckiego Stalag VIII A w Görlitz (dzisiejszy Zgorzelec). I to właśnie w tym miejscu wraz z trzema innymi muzykami, współtowarzyszami niewoli, po raz pierwszy wykonał swój „Quatuor pour la fin du temps“ (Kwartet na koniec czasu) – jedno z najważniejszych dzieł muzyki XX wieku.  

15 stycznia 2022 roku dwa kościoły katolickie po obu stronach Nysy zaproszą do wysłuchania dzieła Messiaena. Ponadto Uniwersytet w Halle zaprasza 13.01.2022 wszystkich zainteresowanych na blok seminaryjny online poświęcony kompozytorowi ze szczególnym uwzględnieniem tematów „Muzyka w niewoli” i „Religia w muzyce Messiaena.” W ten symboliczny sposób stowarzyszenie pragnie upamiętnić Oliviera Messiaena, jego prapremierę oraz 120.000 jeńców wojennych, którzy w latach 1939-1945 byli wykorzystywani w Görlitz w złych warunkach jako robotnicy przymusowi, a ponad 10.000 z nich przypłaciło swoją niewolę śmiercią.

Dokładne terminy wszystkich wydarzeń zostaną ogłoszone na początku roku. Przebieg wydarzeń oraz zasady wstępu zostaną ustalone zgodnie z aktualnym regulaminem dot. ochrony przed koronawirusem.

 

https://www.pl.messiaen-tage.eu
https://www.meetingpoint-music-messiaen.net/pl

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. Organizator

Zapraszamy na Narodowe Czytanie

Kultura
środa, 04 września 2024, 09:30
Burmistrz Miasta Zgorzelec i Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu zapraszają do udziału w Narodowym Czytaniu 2024.

Zobacz również