NaStyku.pl

Obchody 76. rocznicy wyzwolenia obozu jenieckiego Stalag VIII A

7 maja pod pomnikiem Ofiar Stalagu VIII A przy Europejskim Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura w Zgorzelcu odbędzie się ciche upamiętnienie ofiar niemieckiego obozu jenieckiego Stalag VIII A.
Rocznica wyzwolenia obozu jenieckiego Stalag VIII A
Rocznica wyzwolenia obozu jenieckiego Stalag VIII A

Ze względu na ograniczenia związane z pandemią przedstawiciele Fundacji Pamięć, Edukacja, Kultura wraz ze stowarzyszeniem Meetingpoint Music Messiaen e.V. uczczą pamięć w kameralnym, zamkniętym gronie. Krótka relacja wideo z uroczystości zostanie opublikowana 8 maja na kanale Youtube Meetingpointu oraz w mediach społecznościowych stowarzyszenia i fundacji.

Ponadto istnieje możliwość indywidualnego złożenia wieńców i zniczy pod pomnikiem, by w ten sposób przyczynić się do wspólnego upamiętnienia ofiar Stalagu VIII A i II wojny światowej.

Stalag VIII A był jednym z ponad 1000 obozów jenieckich powstałych w trakcie II wojny światowej na terenie Niemiec. Został on utworzony jako obóz przejściowy 26 sierpnia 1939 r. w Görlitz-Ost (dziś Zgorzelec) i podlegał VIII okręgowi wojskowemu z siedzibą w Breslau. Przybyli z końcem września pierwsi polscy jeńcy wojenni zmuszeni zostali do pracy przy budowie stalagu.

Do dnia 8 maja 1945 r., kiedy obóz został wyzwolony, przez Stalag VIII A przeszło 120 000 jeńców różnych narodowości, między innymi Polaków, Francuzów, Belgów, Jugosłowian, Włochów, obywateli Związku Radzieckiego, Amerykanów i Brytyjczyków. Wykorzystywani jako tania siła robocza, obecni byli w prawie wszystkich gałęziach przemysłu w całym regionie. Ciężkie warunki pracy, głód, choroby i egzekucje doprowadziły do śmierci blisko 10 000 więźniów.

 

 

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Tydzień Bibliotek | źr. MBP w Zgorzelcu

Tydzień Bibliotek

Kultura
wtorek, 11 maja 2021, 10:30
Do 15 maja możemy korzystać z oferty MBP przygotowanej w ramach Tygodnia Bibliotek.

Zobacz również

Otwarcie Dni Literatury nad Nysą w 2018 roku odbyło się w synagodze. Gościem była Olga Tokarczuk / fot. Axel Lange
Kultura
czwartek, 29 kwietnia 2021, 11:21

Dni Literatury nad Nysą 2021

Dni Literatury nad Nysą w Europa-mieście Görlitz-Zgorzelec, które od 2014...