NaStyku.pl

Nyski Festiwal Filmowy prezentuje swój program online

We wtorek 18 maja, w Zittau miał się rozpocząć 18. Nyski Festiwal Filmowy. Jednak ze względu na obecną sytuację pandemiczną, również w 2021 roku termin festiwalu musiał zostać przesunięty.
Nyski Festiwal Filmowy prezentuje swój program online | fot. NFF
Nyski Festiwal Filmowy prezentuje swój program online | fot. NFF

Wyselekcjonowane do tegorocznej edycji filmy będzie można obejrzeć, a w części wydarzeń programu towarzyszącego uczestniczyć od 16 do 19 września w trójstyku nas Nysą. Pokazane zostaną m.in. produkcje z konkursów filmów fabularnych, dokumentalnych i krótkometrażowych oraz cykl tematyczny „Mother Europe“. Program festiwalu już teraz można znaleźć w internecie. Wciąż jednak bez konkretnych godzin pokazów i miejsc.

W konkursie głównym festiwalu na najlepszy film fabularny rywalizować będą po trzy produkcje z Polski, Niemiec i Czech, które opowiadają m.in. o życiu młodych ludzi i ich dorastaniu. Na zakończenie zwycięska produkcja otrzyma od Saksońskiej Ministerki Sztuki „Filmową Nagrodę Trzech Krajów“ o wartości 10.000 euro. Również w konkursie na najlepszy film dokumentalny rywalizować będzie w sumie dziewięć produkcji, które w krytyczny sposób analizują relacje między pokoleniami lub między człowiekiem a naturą. Nagroda w tym konkursie wynosi 5.000 euro i jest ufundowana przez kampanię lokalną „So geht sächsisch.“ W 2021 roku konkurs filmów krótkometrażowych Nyskiego Festiwalu Filmowego oznacza ponownie bogaty przegląd artystyczny, obejmujący filmy fabularne, dokumentalne i animowane, które w różny sposób opowiadają o ludziach znajdujących się w sytuacjach wyjątkowych.

18. Nyski Festiwal FIlmowy zgodnie ze swoim tegorocznym mottem „Mother Europe“ koncentruje się na kwestiach, które łączą wszystkich Europejczyków – na korzeniach idei europejskiej, kształcie dzisiejszej Europy i na pytaniu, jak mogłaby wyglądać jej przyszłość. Trójnarodowy festiwal filmowy na trójstyku granic nad Nysą od samego początku opowiadał się za otwartą, sprawiedliwą społecznie i tolerancyjną Europą. Jednak różnice w poziomie życia, deficyty demokracji i myślenie nacjonalistyczne stale podważają tę wizję i zagrażają wolnościom, które od dawna uważane są za oczywiste. I właśnie do refleksji i dyskusji nad tymi tematami pragnie skłonić z samego serca Europy w tegorocznym cyklu Fokus nasz transgraniczny festiwal filmowy.

Ponadto w ramach cyklu „Regionalia“ zaprezentowane zostaną aktualne prace twórców regionalnych. Oprócz tego w ciągu czterech dni festiwalowych będzie można obejrzeć film dla dzieci oraz wybrane nowości kinowe z Polski, Niemiec i Czech. Z kolei retrospektywa poświęcona jest dwóm filmom laureatki nagrody honorowej tegorocznego Nyskiego Festiwalu Filmowego, czeskiej reżyserki filmów dokumentalnych i scenarzystki Heleny Třeštíkovej. Program wydarzeń uzupełnią wystawy, koncerty i czytanie z udziałem Navida Kermaniego.

Mimo przesunięcia terminu, również w maju odbędzie się już kilka pojedynczych wydarzeń w ramach Nyskiego Festiwalu Filmowego. Do 25 maja w pomieszczeniach Sparkasse Oberlausitz-Niederschlesien w Zittau będzie można obejrzeć wystawę „Opowieść Europy na zdjęciach“ w ramach festiwalowego cyklu Fokus. W środę, 19 maja od godz. 19.00 ze Steinhaus w Bautzen transmitowana będzie dyskusja panelowa pod tytułem „5 Jahre Łužycafilm – Prequel & Sequel“ na temat historii i przyszłości serbsko-niemieckiej sieci filmowej. Następnie w dniach 21 i 22 maja odbędzie się 12. spotkanie sieciowe serbsko-niemieckich twórców z branży filmowej i medialnej, organizowane przez Fundację na rzecz Narodu Serbołużyckiego i Saksoński Związek Filmowy we współpracy z Festiwalem Filmowym w Cottbus i Nyskim Festiwalem Filmowym. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie www.luzyca-film.de.

Pełny program i najnowsze informacje na temat Nyskiego Festiwalu Filmowego dostępne są na stronie internetowej: www.neissefilmfestival.net.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. Organizator

Spektakl: Kolacja na cztery ręce

Kultura
wtorek, 02 kwietnia 2024, 08:54
Hotel Turyński w Lipsku. Jest rok 1747, przy jednym stole zasiadają wybitni kompozytorzy: Jerzy Fryderyk Haendel oraz Jan Sebastian Bach…Historia, która się nie wydarzyła, ale w teatrze wszystko jest możliwe.

Zobacz również