NaStyku.pl

Najlepsze utwory niemiecko-francuskiej muzyki chóralnej wykona chór pod batutą Cambrelinga

Koncert z komenterzem "A Cappella" odbędzie się w najbliższą niedzielę (7 kwietnia) w Europejskim Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura - STALAG VIII A. Początek o godz. 19:30.
EUROPEJSKA  AKADEMIA CHÓRALNA W GÖRLITZ / fot. Paul Glaser
EUROPEJSKA AKADEMIA CHÓRALNA W GÖRLITZ / fot. Paul Glaser

Muzykę XX wieku cechuje pluralizm stylistyczny. Z jednej strony mamy do czynienia z odwrotem od romantyzmu, którego wyznacznikiem jest między innymi poleganie na racjonalnej analizie i organizacji materiału muzycznego w ramach muzyki dwunastotonowej. Z drugiej zaś strony charakterystyczne dla kompozycji tego okresu są najróżniejsze przejawy wrażliwości, budzące skojarzenia z francuskim malarstwem impresjonistycznym. Elementem wspólnym jest rezygnacja z patosu i przytłaczającej estetyki romantyzmu, nie eliminująca jednak ładunku uczuciowego utworu muzycznego. Charyzmatyczny dyrygent Sylvain Cambreling i prof. Joshard Daus, dyrektor artystyczny EUROPEJSKIEJ AKADEMII CHÓRALNEJ (ECA) są autorami wspólnego projektu, który obejmuje całe spektrum najwspanialszych utworów francuskiej i niemieckiej muzyki chóralnej ostatniego stulecia: dzieła Ravela, Hindemitha, Poulenca, Schönberga i kompozycje własne młodego Cambrelinga, śpiewane a capella przez europejskie młode talenty.

W niedzielny wieczór 7 kwietnia polsko-niemiecka publiczność z Görlitz i Zgorzelca będzie miała okazję wysłuchać niezwykłego utworu "Pokój na ziemi" Schönberga, który w swej warstwie słownej stanowi apel o docenienie wagi porządku społecznego i mówi o ogólnoświatowym pokoju jako utopii, do której jednak warto dążyć.

Muzyka do 3 Fables napisana przez Cambrelinga oraz przepiękne kompozycje Hindemitha do wierszy Rilkego stanowią misterne i zarazem bezcenne klejnoty muzyki niemiecko-francuskiej - tak o wybranych utworach z programu koncertu planowanego w Europejskim Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura - STALAG VIII A mówi prof. Daus.

Sylvain Cambreling już po raz drugi gości w Łużycach i wizyta ta jest kontynuacją ścisłej współpracy, jaka łączy go z EUROPEJSKĄ AKADEMIĄ CHÓRALNĄ w GÖRLITZ. Porywające i barwne widowiska muzyczne sprawiły, że urodzony w 1948 r. w Amiens charyzmatyczny maestro darzony jest na całym świecie wielką estymą. Do lata 2018 r. był on naczelnym dyrektorem muzycznym Opery Państwowej w Stuttgarcie (Opera Roku 2016), od roku 1997 jest pierwszym dyrygentem gościnnym Klangforum w Wiedniu, a od roku 2010 także dyrygentem Orkiestry Symfonicznej Yomiuri Nippon w Tokio. Z początkiem sezonu 2018/2019 Sylvain Cambreling objął dyrygenturę Orkiestry Symfoników Hamburskich, z ECA jako stałym chórem towarzyszącym. Po uwieńczonych ogromnym sukcesem dużych produkcjach w mieście Hanzy Francuz nie kryje radości, że tym razem ma możliwość poprowadzenia w chóru w bardziej kameralnej atmosferze. I tak w pierwszy kwietniowy weekend udziałem słuchaczy stanie się absolutnie unikalne i wyjątkowe wydarzenie artystyczne. Zostanie ono zaprezentowane w wypróbowanej już przez ECA formule "koncertu mówionego". Formuła ta została opracowana przez dyrygenta Helmutha Rillinga, by zapewnić odbiorcom głębsze zrozumienie muzyki. Konferansjerem koncertów, z tłumaczeniem na język polski, będzie dziennikarz radiowy Rainer Peters, znany ze swoich audycji w Westdeutscher Rundfunk i Südwestrundfunk.

O EUROPEJSKIEJ AKADEMII CHÓRALNEJ GÖRLITZ

EUROPEJSKA AKADEMIA CHÓRALNA została założona w roku 1997 przez profesora Josharda Dausa jako wspólne, międzynarodowe forum muzyczne Uniwersytetu im. Jana Gutenberga w Moguncji i Szkoły Wyższej w Bremie, a od roku 2017 ma swą siedzibę w Görlitz. Jej celem, realizowanym poprzez reprezentujące wysoki poziom artystyczny koncerty, głównie wykonania muzyki chóralno-symfonicznej, wzbogacone brzmieniami i tradycjami chóralnymi typowymi dla starego kontynentu, jest przywrócenie dawnej świetności chóralistyce niemieckiej. ECA jest przede wszystkim kuźnią europejskich młodych talentów, w której teoria ściśle splata się z praktyką w myśl maksymy „learning by doing“ na poziomie mistrzowskim. Koncepcje prof. Dausa wzbudziły zainteresowanie zarówno po stronie władz państwowych, jak i włodarzy miasta Görlitz i innych mecenasów muzyki. Dzięki nim EUROPEJSKA AKADEMIA CHÓRALNA GÖRLITZ urosła do rangi instytucji kultury realizującej na wielu płaszczyznach misję odrodzenia muzyki chóralnej. A wszystko to w Görlitz, miejscu leżącym na szlaku Via Regia, od wieków łączącym Wschód z Zachodem.

Ścisłej współpracy z Symfonikami Hamburskimi – Orkiestrą Laeiszhalle, zainicjowanej jeszcze przez Sir Jeffrey’a Tate, zawdzięcza ECA możliwość rezydowania także poza swoją siedzibą w Görlitz – w hamburskiej Laeiszhalle, jak również występy w Filharmonii nad Łabą. Po objęciu przez Sylvain´a Cambrelinga funkcji dyrektora orkiestry Symfoników Hamburskich ECA zamierza kontynuować swą długoletnią współpracę z tym partnerem.

O dyrektorze artystycznym

Joshard Daus należy do grona najsłynniejszych dyrygentów chóralnych, pod którego batutą występowały liczne chóry i orkiestry o światowej renomie. Jego doświadczenie i kompetencje są dla śpiewaków gwarancją zdobycia najwyższych kwalifikacji. ECA jest jego ukochanym projektem, dla którego uzyskanie nowej siedziby stanowić ma pewne zabezpieczenie na przyszłość.

Daus ukończył w swym rodzinnym Hamburgu Szkołę Muzyczną w klasie prof. Hermanna Rauhe oraz Studium Kapelmistrzowskie pod kierownictwem prof. Brückner-Rüggeberga. W latach 1976 – 1997 sprawował funkcję miejskiego dyrektora muzycznego na terenie Westfalii. Wieść o jego sukcesach artystycznych rozniosła się daleko i w roku 1985 dotarła także na Uniwersytet w Moguncji. W roku 1986 Daus rozpoczął intensywną współpracę z dyrygentem Sergiu Celibidache, której to współpracy zawdzięcza istotne dla swojej dalszej pracy impulsy. Pod kierownictwem Celibidache sprawował on w latach 1990 – 1993 funkcję dyrektora Chóru Filharmoników Monachijskich. Chcąc wcielić w życie swoje ideały dydaktyczne oraz muzyczne założył w roku 1997 EUROPEJSKA AKADEMIĘ CHÓRALNĄ.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Interreg Polska-Saksonia na Jakubach 2019

Interreg Polska-Saksonia na Jakubach 2019

Kultura
wtorek, 13 sierpnia 2019, 09:28
Jak Jakuby to zabawa. Teraz, dzięki dwóm projektom finansowanym z funduszu Interreg Polska - Saksonia, tej zabawy będzie jeszcze więcej!

Zobacz również