Tegoroczny festiwal dedykowany jest dzieciom greckim, które we wrześniu i październiku 1948 roku przybyły do Polski i umieszczone były w: Szczawnie Zdroju, Dusznikach Zdroju i Lądku Zdroju. Było ich wówczas 513. W następnych latach przybyła dalsza grupa dzieci greckich, tak że łącznie było ich około 4 000. Na przełomie lat 1949/1950 wszystkie dzieci greckie zostały umieszczone w Zgorzelcu.
Aktualnie ustalany jest program festiwalu i imprez towarzyszących. Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu organizuje spotkanie z filozofem greckim prof. Iliasem Wrazasem, które będzie miało miejsce w dniu 6 lipca b.r. o godz. 17.00 w MDK. Tytuł spotkania: „ Udawanie Greka albo jak maja się nowi Grecy do Greków starożytnych- mini recital ballad, pieśni i piosenek greckich”. Pod koniec czerwca rozpowszechniany będzie biuletyn festiwalowy zawierający m.in. artykuł o dzieciach i młodzieży greckiej w PRL, autorem artykułu jest pracownik IPN w Warszawie Pani Izabela Kubasiewicz. O związkach Greków i Polaków na przestrzeni dziejów pisze znany w naszym regionie, wielki miłośnik historii i kultury greckiej dr Mieczysław Wojecki. Będzie można także dowiedzieć się o mało znanych faktach związanych z pobytem Greków po II wojnie światowej w Polsce, szczególnie w Zgorzelcu z artykułu zatytułowanego „Warto wiedzieć” Kazimierza Prosyniaka.
Zapraszamy na Narodowe Czytanie
Burmistrz Miasta Zgorzelec i Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu zapraszają do udziału w Narodowym Czytaniu 2024.