NaStyku.pl

Na grecką nutę

XXI edycja Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Greckiej w Zgorzelcu odbędzie się w dniach 6-8 lipca b.r. Ze względu na prace inwestycyjne wokół amfiteatru, główne imprezy festiwalowe będą miały miejsce na stadionie sportowym przy ulicy Maratońskiej.
Do Polski przyjechało blisko 4 tys. greckich dzieci
Do Polski przyjechało blisko 4 tys. greckich dzieci

Tegoroczny festiwal dedykowany jest dzieciom greckim, które we wrześniu i październiku 1948 roku przybyły do Polski i umieszczone były w: Szczawnie Zdroju, Dusznikach Zdroju i Lądku Zdroju. Było ich wówczas 513. W następnych latach przybyła dalsza grupa dzieci greckich, tak że łącznie było ich około 4 000. Na przełomie lat 1949/1950 wszystkie dzieci greckie zostały umieszczone w Zgorzelcu.
Aktualnie ustalany jest program festiwalu i imprez towarzyszących. Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu organizuje spotkanie z filozofem greckim prof. Iliasem Wrazasem, które będzie miało miejsce w dniu 6 lipca b.r. o godz. 17.00 w MDK. Tytuł spotkania: „ Udawanie Greka albo jak maja się nowi Grecy do Greków starożytnych- mini recital ballad, pieśni i piosenek greckich”. Pod koniec czerwca rozpowszechniany będzie biuletyn festiwalowy zawierający m.in. artykuł o dzieciach i młodzieży greckiej w PRL, autorem artykułu jest pracownik IPN w Warszawie Pani Izabela Kubasiewicz. O związkach Greków i Polaków na przestrzeni dziejów pisze znany w naszym regionie, wielki miłośnik historii i kultury greckiej dr Mieczysław Wojecki. Będzie można także dowiedzieć się o mało znanych faktach związanych z pobytem Greków po II wojnie światowej w Polsce, szczególnie w Zgorzelcu z artykułu zatytułowanego „Warto wiedzieć” Kazimierza Prosyniaka.

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. Organizator

Spektakl: Kolacja na cztery ręce

Kultura
wtorek, 02 kwietnia 2024, 08:54
Hotel Turyński w Lipsku. Jest rok 1747, przy jednym stole zasiadają wybitni kompozytorzy: Jerzy Fryderyk Haendel oraz Jan Sebastian Bach…Historia, która się nie wydarzyła, ale w teatrze wszystko jest możliwe.

Zobacz również