NaStyku.pl

Muzyczne Piątki 2020: Znamy wykonawców, którzy zagrają „pod lipami” na skwerze ks. Popiełuszki

Muzyczne Piątki 2020. Baru Rajza, Lukas & Grzegorz Duo, Nowosolski Zespół Akordeonowy, Ęzibaba, Sweety Kitty i Anna Lipiak – to wykonawcy, którzy zagrają dla zgorzeleckiej publiczności w ramach „Muzycznych Piątków” pod lipami.
Muzyczne Piątki Zgorzelec 2020
Muzyczne Piątki Zgorzelec 2020

„Muzyczne Piątki” to organizowane od kilku lat, zawsze w lipcu i sierpniu, koncerty pod lipami na skwerze ks. J. Popiełuszki. Wiemy, że wielu mieszkańców z niecierpliwością czeka na te plenerowe koncerty. A więc zapisujcie sobie daty w kalendarzu, nie zapomnicie wziąć ze sobą koców, leżaków, krzeseł turystycznych lub mat piknikowych.

Koncerty w Zgorzelcu: lipiec – sierpień 2020

Baru Rajza

17 lipca, godz. 18:00 – muzyka relaksacyjna

Włóczęga, uliczny grajek, artysta, podróżnik, a nade wszystko wolny duch. Lubi zaskakiwać i cały czas poszukuje, nie zamykając się na nowe. W czasie swoich występów nie unika improwizacji oraz coverów, ale głównie stawia na autorską muzykę. Chce zabrać widza w podróż, której nigdy nie zapomni, a którą może odbyć nie ruszając się z miejsca.

  

Lukas & Grzegorz Duo

24 lipca, godz. 18:00 – duet akordeonowy Lukas Gogol i Grzegorz Kuryło

Lukas&Grzegorz Duo", czyli Lukas Gogol - zwycięzca "Mam Talent" i Grzegorz Kuryła z Opola.

 

Nowosolski Zespół Akordeonowy

31 lipca, godz. 18:00 – szczęśliwi akordeoniści grają pop

Nowosolski Zespół Akordeonowy" pod dyrekcją Ryszarda Żmijowskiego.

Ęzibaba

7 sierpnia, godz. 18:00 – folk, czyli muzyka z Tej Ziemi

Nazwa kapeli ĘZIBABA pochodzi z języka starosłowiańskiego i oznaczała magiczną istotę, przedstawianą często pod postacią starej kobiety, złej i zrzędliwej. Jest to źródłosłów współczesnej Jędzy, czy Baby Jagi. Oddając Ęzibabie należne jej miejsce w panteonie Bogów Słowiańskich wypadałoby przypomnieć, że dzisiaj jest ona jedną z wielu odtrąconych Bogiń. Dawniej Ęzibaba - Pani narodzin i śmierci, dziś już tylko Baba Jaga w chatce na kurzej stopce. Ęzibaba mogła być również uosabiana z pogańską Boginią Śmierci, która dawała ukojenie i ulgę konającym, ale też pomagała dzieciom w przyjściu na świat, dopiero w późniejszych czasach nazwa prawdopodobnie nabrała bardziej pejoratywnego znaczenia.

Tworząc muzykę zespół nie odcina się od współczesnych aranżacji opartych na elementach folkowych. Czerpią z muzyki ludowej, ponieważ jest ona najbardziej zbliżona do muzyki pierwotnej. Konstrukcja jest nowoczesna, ale dusza słowiańska. To, co wykonują jest ich wyobrażeniem muzyki dawnych Słowian. Źródłem inspiracji muzycznych jest świat naszych słowiańskich przodków oraz świat przenikającego się życia codziennego, słowiańskiej mitologii, duchów, bogów i wierzeń. Teksty piszą sami oraz czerpią z Oskara Kolberga. Mają w swoim repertuarze teksty serbołużyckie, ponieważ pochodzą z terenów, gdzie mieszkali Łużyczanie. Grają na rekonstrukcjach instrumentów średniowiecznych i instrumentach współczesnych.

 

Sweety Kitty

14 sierpnia, godz. 18:00 – ballady gitarowe na trawie

Sweety Kitty powstało w styczniu 2012 jako projekt studyjny, skupiający się jedynie na nagrywaniu i publikowaniu swoich utworów. Było tak aż do maja 2014 kiedy to zespół debiutował koncertowo na Muzycznej Zadymie 2014. Od tamtej pory kapela koncertuje przy każdej okazji, nie rezygnując jednocześnie ze swoich pierwotnych, studyjnych założeń.

 

Anna Lipiak

21 sierpnia, godz. 18:00 – koncert fortepianowy

Koncert pochodzącej ze Zgorzelca pianistki Anny Lipiak stał się tradycją, która na stałe wpisała się już w kalendarz Muzycznych Piątków. Anna jest uważana za jedną z najzdolniejszych pianistek młodego pokolenia. Jej grę cechuje poetycka muzykalność, piękny dźwięk oraz poczucie wyjątkowej swobody na scenie. Artystka doskonale czuje się w pełnej ekspresji muzyce romantycznej.

 

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również