„Muzyczne Piątki” to organizowane od kilku lat, zawsze w lipcu i sierpniu, koncerty pod lipami na skwerze ks. J. Popiełuszki. Wiemy, że wielu mieszkańców z niecierpliwością czeka na te plenerowe koncerty. A więc zapisujcie sobie daty w kalendarzu, nie zapomnicie wziąć ze sobą koców, leżaków, krzeseł turystycznych lub mat piknikowych.
Koncerty w Zgorzelcu: lipiec – sierpień 2020
Baru Rajza
17 lipca, godz. 18:00 – muzyka relaksacyjna
Włóczęga, uliczny grajek, artysta, podróżnik, a nade wszystko wolny duch. Lubi zaskakiwać i cały czas poszukuje, nie zamykając się na nowe. W czasie swoich występów nie unika improwizacji oraz coverów, ale głównie stawia na autorską muzykę. Chce zabrać widza w podróż, której nigdy nie zapomni, a którą może odbyć nie ruszając się z miejsca.
Lukas & Grzegorz Duo
24 lipca, godz. 18:00 – duet akordeonowy Lukas Gogol i Grzegorz Kuryło
Lukas&Grzegorz Duo", czyli Lukas Gogol - zwycięzca "Mam Talent" i Grzegorz Kuryła z Opola.
Nowosolski Zespół Akordeonowy
31 lipca, godz. 18:00 – szczęśliwi akordeoniści grają pop
Nowosolski Zespół Akordeonowy" pod dyrekcją Ryszarda Żmijowskiego.
Ęzibaba
7 sierpnia, godz. 18:00 – folk, czyli muzyka z Tej Ziemi
Nazwa kapeli ĘZIBABA pochodzi z języka starosłowiańskiego i oznaczała magiczną istotę, przedstawianą często pod postacią starej kobiety, złej i zrzędliwej. Jest to źródłosłów współczesnej Jędzy, czy Baby Jagi. Oddając Ęzibabie należne jej miejsce w panteonie Bogów Słowiańskich wypadałoby przypomnieć, że dzisiaj jest ona jedną z wielu odtrąconych Bogiń. Dawniej Ęzibaba - Pani narodzin i śmierci, dziś już tylko Baba Jaga w chatce na kurzej stopce. Ęzibaba mogła być również uosabiana z pogańską Boginią Śmierci, która dawała ukojenie i ulgę konającym, ale też pomagała dzieciom w przyjściu na świat, dopiero w późniejszych czasach nazwa prawdopodobnie nabrała bardziej pejoratywnego znaczenia.
Tworząc muzykę zespół nie odcina się od współczesnych aranżacji opartych na elementach folkowych. Czerpią z muzyki ludowej, ponieważ jest ona najbardziej zbliżona do muzyki pierwotnej. Konstrukcja jest nowoczesna, ale dusza słowiańska. To, co wykonują jest ich wyobrażeniem muzyki dawnych Słowian. Źródłem inspiracji muzycznych jest świat naszych słowiańskich przodków oraz świat przenikającego się życia codziennego, słowiańskiej mitologii, duchów, bogów i wierzeń. Teksty piszą sami oraz czerpią z Oskara Kolberga. Mają w swoim repertuarze teksty serbołużyckie, ponieważ pochodzą z terenów, gdzie mieszkali Łużyczanie. Grają na rekonstrukcjach instrumentów średniowiecznych i instrumentach współczesnych.
Sweety Kitty
14 sierpnia, godz. 18:00 – ballady gitarowe na trawie
Sweety Kitty powstało w styczniu 2012 jako projekt studyjny, skupiający się jedynie na nagrywaniu i publikowaniu swoich utworów. Było tak aż do maja 2014 kiedy to zespół debiutował koncertowo na Muzycznej Zadymie 2014. Od tamtej pory kapela koncertuje przy każdej okazji, nie rezygnując jednocześnie ze swoich pierwotnych, studyjnych założeń.
Anna Lipiak
21 sierpnia, godz. 18:00 – koncert fortepianowy
Koncert pochodzącej ze Zgorzelca pianistki Anny Lipiak stał się tradycją, która na stałe wpisała się już w kalendarz Muzycznych Piątków. Anna jest uważana za jedną z najzdolniejszych pianistek młodego pokolenia. Jej grę cechuje poetycka muzykalność, piękny dźwięk oraz poczucie wyjątkowej swobody na scenie. Artystka doskonale czuje się w pełnej ekspresji muzyce romantycznej.