W XVIII wieku Saksończyk stał się Europejczykiem. Chociaż Jan Sebastian Bach spędził życie wyłącznie w Saksonii i Turyngii i odbył jedynie krótkie podróże – z których najdłuższe zaprowadziły go do Hamburga, Lubeki, Berlina, Drezna i Karlowych Warów, to jednak jako kompozytor dotarł do miejsc na całym świecie.
Jedno z głównych jego dzieł – Pasja wg św. Jana – stanowi od 24 sierpnia do 4 września 2018 r. trzon wspólnego projektu EUROPA CHOR AKADEMIE GÖRLITZ (ECA) i Hamburskiej Orkiestry Symfonicznej. W nowej akademii chóralno-orkiestrowej Pasja zostanie opracowana przez liderów głosu symfonicznego i ich młodszych stypendystów wraz z europejskimi młodymi talentami ECA. Symfonicy przywożą ze sobą stypendystów projektu "ThinkINg Orchestra" z Hamburga, a także zapraszają do wspólnego muzykowania wybranych kandydatów z Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. ECA także współpracuje z wieloma uczestnikami Akademii z Polski. Reprezentowani są także śpiewacy z krajów bałtyckich, Węgier i innych krajów europejskich takich jak Hiszpania i Niemcy.
W tych trudnych politycznie czasach młodzi muzycy z całej Unii spotykają się, by wspólnie pracować w geograficznym centrum Europy. W Görlitz-Zgorzelcu, gdzie ponad 70 lat temu przedefiniowano pojęcia wschód i zachód, a z jednego miasta powstały dwa, uczestnicy zajmą się również teologicznymi i muzycznymi aspektami tego wielkiego dzieła oraz rolą solistów, chóru i orkiestry. Głównymi kwestiami są na przykład: Jak możemy dziś zrozumieć Bacha? Jak uczynić z niego "naszego" Bacha? Czy istnieje stylistyczna różnica między muzyką sakralną a świecką? I co łączy Pasję na przykład z Dreznem 1945, Coventry 1940 i dzisiejszymi ruchami migracyjnymi w Europie? Na zakończenie wspólnej pracy odbędą się trzy wydarzenia skierowane do publiczności. W historycznie znaczącym miejscu – na terenie STALAG-u VIIIA, w którym francuski kompozytor Olivier Messiaen w roku 1941 skończył komponować i po raz pierwszy wykonał Kwartet na koniec czasu – zapraszamy wieczorem, 2 września na wprowadzenie do dzieła. Dwa kolejne wieczory, 3 i 4 września, stoją pod znakiem prezentacji wyników pracy akademii w dialogu z publicznością. Podczas tych dwóch koncertów z komentarzem przedstawimy Państwu najpiękniejsze momenty z mistrzowskiego dzieła Bacha. Pytania mile widziane!
Görlitz jako centrum nowego ruchu chóralno-orkiestrowego, który nie postrzega kompozycji tylko i wyłącznie jako zapisu nutowego, ale patrzy głębiej i próbuje zrozumieć polityczne i społeczno-kulturowe uwarunkowania epoki powstania - taki cel wyznaczają sobie EUROPA CHOR AKADEMIE GÖRLITZ i Symfonicy Hamburscy. Ich wspólna praca jest zorientowana na europejskość, na ożywienie i zaprezentowanie w wyrazisty sposób wspólnej tożsamości kulturowej. Przeniesienie do Görlitz założonej w 1997 roku przez prof. Josharda Dausa EUROPA CHOR AKADEMIE jest więc czymś więcej niż tylko kolejnym ambitnym projektem kulturalnym w wiekowym mieście nad Nysą - jest bowiem zarówno historycznym wyzwaniem i jak i szansą stulecia.
Spojrzenie w przyszłość: Ważnym elementem realizacji całościowej koncepcji jest również szybka renowacja Stadthalle Görlitz, która może ponownie stać się jedną z najważniejszych sal koncertowych w Niemczech jako "Via Regia Konzerthalle" (tytuł roboczy). W miesiącach letnich planowany jest tu trzy- lub czterotygodniowy festiwal o zasięgu narodowym i europejskim.
Szczegóły wydarzeń otwartych dla publiczności w ramach akademii chóralno-orkiestrowej "Pasja wg św. Jana":
- niedziela, 2 września, godz. 18:30, wprowadzenie do dzieła
- poniedziałek, 3 września, godz. 19:30 koncert z komentarzem cz. I & wtorek, 4 września, godz. 19:30 koncert z komentarzem cz. II
- Partie solowe: soliści EUROPA CHOR AKADEMIE GÖRLITZ | tenor: Stephan Rügamer | bas: Hans Christoph Begemann | EUROPA CHOR AKADEMIE GÖRLITZ | akademia orkiestrowa: Symfonicy Hamburscy wraz ze studentami Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu | wprowadzenie do dzieła i prowadzenie koncertu: Jürgen Blume | kierownictwo artystyczne: Joshard Daus
- Miejsce wydarzeń: Europejskie Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura - STALAG VIII A, Koźlice 1, 59-900 Zgorzelec, Polska
- Wstęp wolny, na 30 min. przed każdym wydarzeniem, wolny wybór miejsc