NaStyku.pl

Muzycy z całej Unii spotykają się, by wspólnie pracować w geograficznym centrum Europy - w Görlitz-Zgorzelcu

W Europejskim Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura - STALAG VIIIA w Zgorzelcu spotykają się młodzi muzycy z wielu europejskich krajów, aby od 24 sierpnia do 4 września wspólnie pracować nad "Pasją wg św. Jana" J. S. Bacha.
fot.: Paul Glaser
fot.: Paul Glaser

W XVIII wieku Saksończyk stał się Europejczykiem. Chociaż Jan Sebastian Bach spędził życie wyłącznie w Saksonii i Turyngii i odbył jedynie krótkie podróże – z których najdłuższe zaprowadziły go do Hamburga, Lubeki, Berlina, Drezna i Karlowych Warów, to jednak jako kompozytor dotarł do miejsc na całym świecie.

Jedno z głównych jego dzieł – Pasja wg św. Jana – stanowi od 24 sierpnia do 4 września 2018 r. trzon wspólnego projektu EUROPA CHOR AKADEMIE GÖRLITZ (ECA) i Hamburskiej Orkiestry Symfonicznej. W nowej akademii chóralno-orkiestrowej Pasja zostanie opracowana przez liderów głosu symfonicznego i ich młodszych stypendystów wraz z europejskimi młodymi talentami ECA. Symfonicy przywożą ze sobą stypendystów projektu "ThinkINg Orchestra" z Hamburga, a także zapraszają do wspólnego muzykowania wybranych kandydatów z Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. ECA także współpracuje z wieloma uczestnikami Akademii z Polski. Reprezentowani są także śpiewacy z krajów bałtyckich, Węgier i innych krajów europejskich takich jak Hiszpania i Niemcy.

W tych trudnych politycznie czasach młodzi muzycy z całej Unii spotykają się, by wspólnie pracować w geograficznym centrum Europy. W Görlitz-Zgorzelcu, gdzie ponad 70 lat temu przedefiniowano pojęcia wschód i zachód, a z jednego miasta powstały dwa, uczestnicy zajmą się również teologicznymi i muzycznymi aspektami tego wielkiego dzieła oraz rolą solistów, chóru i orkiestry. Głównymi kwestiami są na przykład: Jak możemy dziś zrozumieć Bacha? Jak uczynić z niego "naszego" Bacha? Czy istnieje stylistyczna różnica między muzyką sakralną a świecką? I co łączy Pasję na przykład z Dreznem 1945, Coventry 1940 i dzisiejszymi ruchami migracyjnymi w Europie? Na zakończenie wspólnej pracy odbędą się trzy wydarzenia skierowane do publiczności. W historycznie znaczącym miejscu – na terenie STALAG-u VIIIA, w którym francuski kompozytor Olivier Messiaen w roku 1941 skończył komponować i po raz pierwszy wykonał Kwartet na koniec czasu – zapraszamy wieczorem, 2 września na wprowadzenie do dzieła. Dwa kolejne wieczory, 3 i 4 września, stoją pod znakiem prezentacji wyników pracy akademii w dialogu z publicznością. Podczas tych dwóch koncertów z komentarzem przedstawimy Państwu najpiękniejsze momenty z mistrzowskiego dzieła Bacha. Pytania mile widziane!

Görlitz jako centrum nowego ruchu chóralno-orkiestrowego, który nie postrzega kompozycji tylko i wyłącznie jako zapisu nutowego, ale patrzy głębiej i próbuje zrozumieć polityczne i społeczno-kulturowe uwarunkowania epoki powstania - taki cel wyznaczają sobie EUROPA CHOR AKADEMIE GÖRLITZ i Symfonicy Hamburscy. Ich wspólna praca jest zorientowana na europejskość, na ożywienie i zaprezentowanie w wyrazisty sposób wspólnej tożsamości kulturowej. Przeniesienie do Görlitz założonej w 1997 roku przez prof. Josharda Dausa EUROPA CHOR AKADEMIE jest więc czymś więcej niż tylko kolejnym ambitnym projektem kulturalnym w wiekowym mieście nad Nysą - jest bowiem zarówno historycznym wyzwaniem i jak i szansą stulecia.

Spojrzenie w przyszłość: Ważnym elementem realizacji całościowej koncepcji jest również szybka renowacja Stadthalle Görlitz, która może ponownie stać się jedną z najważniejszych sal koncertowych w Niemczech jako "Via Regia Konzerthalle" (tytuł roboczy). W miesiącach letnich planowany jest tu trzy- lub czterotygodniowy festiwal o zasięgu narodowym i europejskim.

Szczegóły wydarzeń otwartych dla publiczności w ramach akademii chóralno-orkiestrowej "Pasja wg św. Jana":

  • niedziela, 2 września, godz. 18:30, wprowadzenie do dzieła
  • poniedziałek, 3 września, godz. 19:30 koncert z komentarzem cz. I & wtorek, 4 września, godz. 19:30 koncert z komentarzem cz. II
  • Partie solowe: soliści EUROPA CHOR AKADEMIE GÖRLITZ | tenor: Stephan Rügamer | bas: Hans Christoph Begemann | EUROPA CHOR AKADEMIE GÖRLITZ | akademia orkiestrowa: Symfonicy Hamburscy wraz ze studentami Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu | wprowadzenie do dzieła i prowadzenie koncertu: Jürgen Blume | kierownictwo artystyczne: Joshard Daus
  • Miejsce wydarzeń: Europejskie Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura - STALAG VIII A, Koźlice 1, 59-900 Zgorzelec, Polska
  • Wstęp wolny, na 30 min. przed każdym wydarzeniem, wolny wybór miejsc

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Jak branża gier wykorzystuje sztuczną inteligencję

Jak branża gier wykorzystuje sztuczną inteligencję

Kultura
czwartek, 28 marca 2024, 10:03
Żyjemy w czasach, gdy technologia kształtuje każdy aspekt naszego życia. Sztuczna inteligencja (AI), niegdyś temat rodem z fantastyki naukowej, dziś jest wszechobecna, znajdując zastosowanie w różnych branżach – od medycyny po rozrywkę.
fot. Organizator

Spotkanie autorskie ze Sławkiem Gortychem

Kultura
środa, 27 marca 2024, 09:03
W ramach tegorocznego Śląskiego Wieczoru Literackiego w Zgorzelcu zapraszamy na spotkanie ze Sławkiem Gortychem, autorem książek „Schronisko, które przestało istnieć“ i „Schronisko, które przetrwało“, których akcja dzieje się w Karkonoszach.

Zobacz również