NaStyku.pl

Muzeum Śląskie w Görlitz zaprasza na zwiedzanie wystawy czasowej z kuratorem w języku polskim

Dwa ostatnie oprowadzania po wystawie „Dolny Śląsk pnie się w górę” w tym roku odbędą się 10 i 17 grudnia. To wyjątkowa okazja, aby w języku polskim zwiedzić ekspozycję pod opieką samego kuratora, Alexandra Szalapskiego.
fot. Maciej Chyra
fot. Maciej Chyra

Podczas oprowadzania, goście będą mieli okazję na zanurzenie się w historii Dolnego Śląska, dowiedzą się jak na jego rozwój wpłynęła Śląska Kolej Górska oraz poznają charakterystyczne produkty regionalne – od tradycyjnych chusteczek do nosa, przez delikatne koronki, aż po imponujący sześciometrowy stół.

Śląska Kolej Górska wpłynęła na rozwój przemysłu, handlu i turystyki. W Lubaniu (dawniej Lauban), w mieście chusteczek, blisko 35 fabryk wyprodukowało ok. 90 procent wszystkich chusteczek wyprodukowanych w Niemczech w latach 1850-1945. Miasto dumnie reklamowało się sloganem "Lauban wyciera nos światu". W pobliskim Langenöls (dzisiejsza Olszyna) Robert Ruscheweyh stworzył inny wyjątkowy produkt - rozkładany stół. Posiadał na niego pierwszy na świecie patent. Założona przez niego fabryka wyprodukowała 13-metrowy stół dla 50 osób i był to prawdopodobnie najdłuższy rozkładany stół na świecie. Inny rozkładany stół, o długości ponad 5 metrów można zobaczyć na wystawie.

Najbliższe zwiedzanie w niedzielę, 10 grudnia o godz. 14.30, a ostatnie 17 grudnia,także o godz. 14:30. Bilety w cenie 5 euro dostępne są w kasie muzeum. Akceptujemy płatności kartą. Wystawę można zwiedzać do 14 kwietnia przyszłego roku. 

Więcej informacji o wystawie pod adresem: DOLNY ŚLĄŚK PNIE SIĘ W GÓRĘ: Schlesisches Museum zu Görlitz (schlesisches-museum.de)

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. Organizator

Spektakl: Kolacja na cztery ręce

Kultura
wtorek, 02 kwietnia 2024, 08:54
Hotel Turyński w Lipsku. Jest rok 1747, przy jednym stole zasiadają wybitni kompozytorzy: Jerzy Fryderyk Haendel oraz Jan Sebastian Bach…Historia, która się nie wydarzyła, ale w teatrze wszystko jest możliwe.

Zobacz również