Podczas oprowadzania, goście będą mieli okazję na zanurzenie się w historii Dolnego Śląska, dowiedzą się jak na jego rozwój wpłynęła Śląska Kolej Górska oraz poznają charakterystyczne produkty regionalne – od tradycyjnych chusteczek do nosa, przez delikatne koronki, aż po imponujący sześciometrowy stół.
Śląska Kolej Górska wpłynęła na rozwój przemysłu, handlu i turystyki. W Lubaniu (dawniej Lauban), w mieście chusteczek, blisko 35 fabryk wyprodukowało ok. 90 procent wszystkich chusteczek wyprodukowanych w Niemczech w latach 1850-1945. Miasto dumnie reklamowało się sloganem "Lauban wyciera nos światu". W pobliskim Langenöls (dzisiejsza Olszyna) Robert Ruscheweyh stworzył inny wyjątkowy produkt - rozkładany stół. Posiadał na niego pierwszy na świecie patent. Założona przez niego fabryka wyprodukowała 13-metrowy stół dla 50 osób i był to prawdopodobnie najdłuższy rozkładany stół na świecie. Inny rozkładany stół, o długości ponad 5 metrów można zobaczyć na wystawie.
Najbliższe zwiedzanie w niedzielę, 10 grudnia o godz. 14.30, a ostatnie 17 grudnia,także o godz. 14:30. Bilety w cenie 5 euro dostępne są w kasie muzeum. Akceptujemy płatności kartą. Wystawę można zwiedzać do 14 kwietnia przyszłego roku.
Więcej informacji o wystawie pod adresem: DOLNY ŚLĄŚK PNIE SIĘ W GÓRĘ: Schlesisches Museum zu Görlitz (schlesisches-museum.de)