NaStyku.pl

Międzynarodowa wystawa plastyczna

Zapraszamy do obejrzenia międzynarodowej, polsko-niemieckiej wystawy plastycznej Rozegranie/Doppelpass.
Wernisaż odbędzie się w sobotę 15 września o godz. 15.00 w MDK Zgorzelec.
Wernisaż odbędzie się w sobotę 15 września o godz. 15.00 w MDK Zgorzelec.

Prace artystów z Polski i Niemiec skupionych m.in. w Górnołużyckim Towarzystwie Artystycznym można będzie oglądać w Galerii MDK Zgorzelec od 16 września do 21 października.

Na naszych oczach sztuka zaangażowana społecznie lub politycznie przeniosła się – w rezultacie konkretnych działań – na nowe miejsca realizacji i oferuje nam nowe formy współuczestnictwa, czy to na niwie politycznej, czy w urbanistyce. Poprzez obecność w przestrzeni publicznej, sztuka pobudza do dyskursu na temat wartości i modeli we współczesnym społeczeństwie. Dokonuje ogromnej wizjonerskiej pracy na rzecz godniejszej przyszłości. Bo to, co kiedyś miało zagładę jako dewizę i poniżenie za zasadę, zostało – miejmy nadzieję na zawsze pogrzebane i nigdy się nie odrodzi. Odzyskanie przez Polskę suwerenności w 1918 roku, obie wojny światowe, powstanie w Getcie Warszawskim, utworzenie Solidarności, upadek Muru Berlińskiego i Zjednoczenie Niemiec – oto pamięć historyczna, w której osadzona jest nasza praca artystyczna. Żadna karta naszych historii nie może ulec zapomnieniu! 

Projekt i wystawa Doppelpass/Rozegranie stają się w świetle tych faktów dominującym czynnikiem kształtującym nasze życie i kulturę wzajemnego szacunku wobec naszego niemiecko-polskiego sąsiedztwa. Świadectwo ujawnia swoje działanie dopiero wówczas, gdy jest wolne od rachunku skuteczności.

Niniejsze spotkanie artystów zasługuje w stu procentach na miano zjazdu zaangażowanych społecznie budowniczych mostów. Nasza twórczość, także ta związana z niniejszym projektem, z założenia służy wzmaganiu uwagi społecznej i postrzega siebie, jako istotną i organiczną cześć całości; takiej całości, która zawsze była ważna dla niemiecko-polskich relacji: zżywa bliskość, wymiana, rozmowa i przyjaźń - Stefan Zajonz BBK BONN, RHEIN-SIEG e.V. Rzecznik do spraw polsko-niemieckiej współpracy artystycznej, co-kurator wystawy.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Interreg Polska-Saksonia na Jakubach 2019

Interreg Polska-Saksonia na Jakubach 2019

Kultura
wtorek, 13 sierpnia 2019, 09:28
Jak Jakuby to zabawa. Teraz, dzięki dwóm projektom finansowanym z funduszu Interreg Polska - Saksonia, tej zabawy będzie jeszcze więcej!

Zobacz również