NaStyku.pl

Martha Argerich i Mischa Maisky w Synagodze w Görlitz. Koncert będzie transmitowany w Internecie

Festiwal Łużycki 2020. Dzisiaj w Synagodze w Görlitz odbędzie się koncert światowej sławy gwiazd: legendarnej pianistki Marthy Argerich i wiolonczelisty Mischy Maisky’ego. Wydarzenie będzie można obejrzeć online.
Martha Argerich / fot. Paweł Sosnowski
Martha Argerich / fot. Paweł Sosnowski

Dzisiaj (13.10) z jednego z najpiękniejszych, zabytkowych miejsc w Görlitz transmitowany będzie na żywo specjalny koncert dwóch światowych gwiazd: legendarnej pianistki Marthy Argerich i prawdopodobnie najsłynniejszego wiolonczelisty naszych czasów Mischy Maisky’ego. Z Synagogi w Görlitz rozbrzmi Bach, Beethoven i Bruch. Jest to jedna z nielicznych synagog w Niemczech, która nie padła ofiarą pogromu w 1938 r.

Światowej klasy muzycy, ze względu na swoją osobistą historię, przywiązują szczególną wagę do tego wyjątkowego miejsca, gdzie ponownie zabrzmi muzyka – na dwa miesiące przed planowanym otwarciem dla publiczności.

Festiwal Łużycki jest finansowany przez niemieckie Ministerstwo ds. Kultury i Mediów i jest objęty patronatem premierów Brandenburgii i Saksonii, Dietmara Woidke i Michaela Kretschmera.

Streaming:

Koncert odbywa się w ramach Festiwalu Łużyckiego, którego organizatorem jest Kultur Service Görlitz.

Festiwal Łużycki – to nowy projekt kulturalny, który ma się odbywać regularnie, raz w roku na terenie Łużyc. Finansowany jest przez niemieckie Ministerstwo ds. Kultury i Mediów. Region Dolnych i Górnych Łużyc jako centrum Europy, ma dla odwiedzających z całego świata i mieszkańców stać się miejscem przeżycia sztuki i kultury.

Festiwal trwa od 25 września do 16 października w Saksonii i Brandenburgii.

Martha Argerich

Urodziła się 5 czerwca 1941 r. w Buenos Aires. Jako dziecko występowała przed koncertującymi w Buenos Aires sławnymi pianistami m.in. Arturem Rubinsteinem. Gry na fortepianie uczyła się od wybitnych pianistów m.in. Friedricha Guldy (1955-1957) i Bruno Seidlhofera (kursy mistrzowskie w Salzburgu w 1959 r.). Konsultacji artystycznej udzielał jej Władimir Horowitz. W 1965 r. zdobyła I nagrodę na VII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W 1980 i 2000 r. Argerich była jurorem Konkursów Chopinowskich w Warszawie. Argerich wykonuje utwory fortepianowe wszystkich epok i stylów, a także dzieła kameralne różnych gatunków.

Mischa Maisky

Urodził się w 1948 r. w Rydze. Gry na instrumencie uczył się u mistrzów wiolonczeli - Mścisława Rostropowicza i Gregora Piatigorsky'ego. W 2000 r. brał udział w światowym tournee z repertuarem Bachowskim, w ramach którego zagrał ponad 100 koncertów. Nagrywał z cenionymi orkiestrami m.in. z London Symphony, Orchestre de Paris i Orpheus Chamber Orchestra. Maisky współpracował m.in. z Leonardem Bernsteinem, Vladimirem Ashkenazy'm i Danielem Barenboimem.

Mischa Maisky / fot. Paweł Sosnowski

Mischa Maisky / fot. Paweł Sosnowski

Aktualna ocena: 5,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Jak branża gier wykorzystuje sztuczną inteligencję

Jak branża gier wykorzystuje sztuczną inteligencję

Kultura
czwartek, 28 marca 2024, 10:03
Żyjemy w czasach, gdy technologia kształtuje każdy aspekt naszego życia. Sztuczna inteligencja (AI), niegdyś temat rodem z fantastyki naukowej, dziś jest wszechobecna, znajdując zastosowanie w różnych branżach – od medycyny po rozrywkę.
fot. Organizator

Spotkanie autorskie ze Sławkiem Gortychem

Kultura
środa, 27 marca 2024, 09:03
W ramach tegorocznego Śląskiego Wieczoru Literackiego w Zgorzelcu zapraszamy na spotkanie ze Sławkiem Gortychem, autorem książek „Schronisko, które przestało istnieć“ i „Schronisko, które przetrwało“, których akcja dzieje się w Karkonoszach.

Zobacz również