NaStyku.pl

Letni festiwal pozytywnych wibracji, czyli SOUNDSYSTEM STREET FESTIVAL już 17 sierpnia!

Sześć scen rozstawionych w różnych częściach Przedmieścia Nyskiego, dziewięciu wykonawców i muzyka pełna pozytywnych wibracji – tak będzie wyglądał Soundsystem Street Festival, który w piątek 17 sierpnia opanuje Zgorzelec. Mamy rozpiskę działań!
SOUNDSYSTEM STREET FESTIVAL: Rise up! Sound System
SOUNDSYSTEM STREET FESTIVAL: Rise up! Sound System

"Nikt nie będzie nam mówił, przy jakiej muzyce mamy tańczyć" – takie myślenie przyświecało pierwszym sound systemom, DJ’skim kolektywom reggae, które wystawiały głośniki na ulice i przejmowały klubową przestrzeń. Kultura narodzona na Jamajce już w latach 50-tych ubiegłego wieku rozkwitła na całym świecie, docierając do Polski pod koniec lat 80-tych. Soundsystem Street Festival odwołuje się do pięknej idei "zrób to sam" i celebruje ważną część historii muzyki niezależnej. Czołowe polskie sound systemy ze swoimi ścianami głośników zagrają tam, gdzie 30 lat temu powstała jedna z pierwszych takich ekip w Polsce – Joint Venture. Ulica zamieni się w jeden wielki karaibski parkiet. Załóż buty do tańca!

Najwyższy czas na to, żeby w mieście gdzie rodziła się polska kultura sound systemowa odbył się taki festiwal. Cieszy mnie, że zapraszamy krajową czołówkę i że wystąpi wielu wywodzących się ze Zgorzelca DJ’ów. To podmuch czegoś świeżego i prawdziwego, co przybliży moje rodzinne miasto do Londynu czy Kingston – miejsc, które zawsze mnie twórczo inspirowały – komentuje Mirosław "Maken" Dzięciołowski, współorganizator z ramienia Joint Venture.

Na pierwszej edycji imprezy, która wygrała głosowanie internautów w budżecie obywatelskim Marszałka Województwa Dolnośląskiego na najlepszy projekt kulturalny, wystąpią trzy czołowe polskie kolektywy DJ’skie wyposażone w potężne systemy nagłośnieniowe stworzone specjalnie z myślą o graniu reggae & dub. Będą to Dubseed Sound System z Krakowa, Pandadread Sound System z Gdańska oraz Rise Up! Sound System z Częstochowy. Ich wieloletnia aktywność w dziedzinie promocji muzyki, regularnej organizacji imprez w klubach i na festiwalach, zapraszania wybitnych artystów z zagranicy czy budowy systemów nagłośnieniowych stawia ich w rzędzie osób kluczowych dla promocji tej kultury w Polsce. Zgorzelec zobaczy wyjątkowo szalony, dancehallowy show obchodzącego 20-lecie działalności estradowej 27Pablo z ekipy Dancehall Masak-Rah w towarzystwie mistrza nawijki Diego Cichy Don, artysty solowego oraz członka Zjednoczenie Soundsystem. Do swojej kolebki na obchody rocznicy powstania przybędzie Joint Venture Sound System z DJ Bass Reproduktorrem Xiędzem Makenem I w roli psychodelicznego wodzireja oraz Activatorem, jednym z najważniejszych polskich realizatorów dźwięku reggae/dub/world music. Również w Zgorzelcu w 1994 roku powstał Kosmos Mega Sound System. Dziś znany kulturalny aktywista w Szklarskiej Porębie, DJ Ostatni Aborygen Jasiu, zagra z DJ Siwym na własnym nagłośnieniu, podobnie jak inny lokalny zestaw Paproota.org Sound.system, zbudowany przez Duszę. Swoje własne dubowe produkcje w formule live actu zagra i zaśpiewa Jabbadub w składzie z RazTaMamą & Mr. Boreckim.

Sukces internetowego głosowania pokazał, że festiwal to atrakcyjna formuła, której spragnieni są młodzi ludzie. Przedmieście Nyskie to idealne miejsce na multikulturowy muzyczny karnawał, który budzi zainteresowanie nie tylko w Polsce, ale również po niemieckiej stronie. Dlatego spodziewamy się wielu kolorowych uczestników, którzy przywiozą do miasta dobre taneczne wibracje – dodaje Piotr Arcimowicz, jeden z organizatorów festiwalu.

Przed muzycznym startem imprezy przewidziane jest również spotkanie z Joint Venture Sound System oraz warsztaty z budowy sound systemów prowadzone przez ekipy Pandadread & Rise up!

Projekt realizowany w ramach budżetu obywatelskiego Aktywny Dolny Śląsk. Wydarzenie wspiera Miasto Zgorzelec

PROGRAM SOUNDSYSTEM STREET FESTIVAL

17-08-2018 (piątek)

  • 15:00, Muzeum Łużyckie

"Z kaset i na ruskich głośnikach – 30 lat Joint Venture Sound System" – spotkanie z Mirosławem "Makenem" Dzięciołowskim oraz Mariuszem "Activatorem" Dziurawcem

  • 17:00, Scena 1: Pandread Sound System

"Jak zbudować własny sound system" – warsztat prowadzony przez Pandradread Sound System i Rise up! Sound System

  • 19:00 – 00:00

Muzyka i taniec

SCENA 1: PANDADREAD SOUND SYSTEM

19:00 27Pablo & Diego Cichy Don

21:00 Pandadread Sound System

SCENA 2: PAPROOTA.ORG SOUND.SYSTEM

19:00 Paproota.org Sound.system (Dusza)

SCENA 3: KOSMOS MEGA SOUND SYSTEM

19:00 Kosmos Mega Sound System (DJ Ostatni Aborygen Jasiu) & DJ Siwy

SCENA 4: RISE UP! SOUND SYSTEM

19:00 Jabbadub feat. RazTaMama & Mr. Borecki

21:00 Rise up! Sound System

SCENA 5: DUBSEED SOUND SYSTEM

19:00 Dubseed Sound System

22:00 Joint Venture Sound System

 

Strona facebook:

https://www.facebook.com/SoundsystemStreetFestival/

Wydarzenie facebook:

https://www.facebook.com/events/174455389943070/

 

Już niedługo przybliżymy Wam biografie wszystkich wykonawców. Zaglądajcie na stronę!

 

 

 

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Pomysł na spędzenia Dnia Kobiet

Opera in Love

Kultura
wtorek, 12 lutego 2019, 10:03
Koncert "Opera in Love" z okazji Dnia Kobiet w wykonaniu Sonori Ensemble to wyjątkowy koncert dedykowany wszystkim Paniom i nie tylko!

Zobacz również

Zaproszenie na koncert karnawałowy
Kultura
poniedziałek, 11 lutego 2019, 08:30

Koncert karnawałowy

19 lutego o godz. 17:00 w sali widowiskowej Miejskiego Domu...