NaStyku.pl

Lausitz Festival z gościnnym koncertem w Zgorzelcu

15 września 2021 roku stowarzyszenie Meetingpoint Music Messiaen e.V., we współpracy z Festiwalem Łużyckim (Lausitz Festival), ma przyjemność zaprezentować wyjątkowy koncert »Bez granic« z udziałem wybitnego pianisty, Konstantina Lifschitza.
Konstantin Lifschitz / fot. Sona Andreasyan
Konstantin Lifschitz / fot. Sona Andreasyan

Kościół pw. Św. Bonifacego i obóz jeniecki Stalag VIII A łączy jedna postać: Franz Scholz. Ten polsko- i niemieckojęzyczny kapłan w czasie II wojny światowej wygłaszał w tej świątyni kazania dla swoich niemieckich wiernych, a także jako kapelan obozu ofiarnie opiekował się jeńcami wojennymi. Ówcześni jeńcy byli mu szczególnie wdzięczni za to, że mimo zakazu w swoich kazaniach kierował do nich słowa otuchy w języku polskim i francuskim.

Stowarzyszenie Meetingpoint Music Messiaen e.V., we współpracy z Festiwalem Łużyckim (Lausitz Festival), ma przyjemność zaprezentować 15 września w tym naznaczonym historią kościele po polskiej stronie Nysy koncert »Bez granic« w wykonaniu doborowego zespołu pod kierownictwem utalentowanego pianisty Konstantina Lifschitza.

Wieczór wypełnią utwory »łapacza dźwięków ptaków« Oliviera Messiaena, zachwyconego barwnymi tonami Philippe'a Gauberta i czeskiego mistrza żonglowania dźwiękami, Bohuslava Martinů, nadając tym samym koncertowi iście europejski charakter.

Z motywem śpiewu ptaków spotkamy się szczególnie w dziełach Oliviera Messiaena. Francuski kompozytor każdy z utworów zadedykował innemu z nich, wykorzystując do kompozycji własne transkrypcje śpiewu poszczególnych gatunków ptaków.

Dlatego przed koncertem chcielibyśmy zaprosić Państwa do miejsca, w którym Messiaen spędził siedem miesięcy jako jeniec wojenny i i prawykonał swój „Kwartet na koniec czasu“, do Miejsca Pamięci Stalag VIII A. Postaramy się spojrzeć na to miejsce z innej perspektywy – śpiewu ptaków i postawimy pytania: Jakie ptaki i gdzie założyły swoje gniazdo na terenie byłego obozu jenieckiego? A także co znajdowało się w tych miejscach w czasie gdy działał tu obóz jeniecki?

Oprowadzanie ornitologiczno-historyczne po Miejscu Pamięci Stalag VIII A rozpocznie się o godz. 17.30 przy Europejskim Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura w Zgorzelcu.

Koncert »Bez granic«: Konstantin Lifschitz gra utwory Messiaena i Martinu

Termin: 15.09.2021, godz. 19:30

Miejsce: Kościół pw. Św. Bonifacego (ul. Emilii Plater 9, Zgorzelec)

Wstęp wolny – do wyczerpania miejsc. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy jednak o wcześniejszą rezerwację drogą mailową: tickets@lausitz-festival.eu

Lausitz Festival z gościnnym koncertem w Zgorzelcu

Kontakt:

Meetingpoint Music Messiaen e.V.

E-Mail: music@themusicpoint.net

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również

Aldo Duo na pożegnanie lata w Zgorzelcu
Kultura
czwartek, 16 września 2021, 11:30

Aldo Duo na pożegnanie lata

Aldo Duo to Aleksander Stachowski (akordeon) i Dominik Domińczak (klarnet)....