Z tej okazji 150 uczniów z Gimnazjum im. Sybiraków w Jerzmankach, Zespołu Szkół Zawodowych i Licealnych im. Górników i Energetyków Turowa w Zgorzelcu, Szkoły Podstawowej nr 5 w Zgorzelcu oraz Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Grzegorzewskiej w Zgorzelcu wzięło udział w słowno-muzycznym widowisku poświęconym pamięci wybitnego bohatera dwóch narodów.
Koncert „Tadeusz Kościuszko in Memory” wzbogacony fragmentami filmu „Kościuszko Człowiek, który wyprzedził swoje czasy” oraz interpretującym listy Kościuszki aktorem (Konrad Gramont Teatr ”Terminus a Quo” – spektakle „Zawołanie” i „Usta/lenia”.) odbył się w Europejskim Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura – Stalag VIIIA w Koźlicach koło Zgorzelca. Wśród utworów można było usłyszeć największe dzieła Chopina, Saint-Saensa, Halvorsena, Wieniaswkiego, Geliera w tym również Polonezy autorstwa samego Kościuszki w wykonaniu Trio Con-Brio (Dorota Hajzer – wiolonczela, Mariusz Monczak – skrzypce, Robert Adamczak – fortepian).
W uchwale sejmowej czytamy m. in.: w 2017 r. ma miejsce 200. rocznica śmierci Tadeusza Kościuszki – Najwyższego Naczelnika Siły Zbrojnej Narodowej ogólnonarodowego powstania, zwanego insurekcją kościuszkowską, polskiego i amerykańskiego generała, „niezłomnego bojownika w walkach o niepodległość”. Niezwykła rocznica jest okazją do przypomnienia młodym ludziom o wybitnym rodaku, który ponad wszystko cenił wolność i niepodległość. Ta cecha pozwoliła Kościuszce na walkę nie tylko w ówczesnej, podzielonej Europie ale także na udział w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Dzięki heroicznej walce i niezłomnej postawie Kościuszko na zawsze zapisał się na kartach historii.
Koncert został sfinansowany ze środków budżetu Województwa Dolnośląskiego. Współorganizatorami byli Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Województwa Dolnośląskiego (Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu (OKiS)) oraz Fundacja Ars Activia z Zielonej Góry.