Wydarzenie będzie miało miejsce w ramach Śląskiego Festiwalu Muzycznego, jednej z najistotniejszych artystycznych inicjatyw Dolnego Śląska. Został on zapoczątkowany w 1876 roku z inicjatywy hrabiego Bolko von Hochberga i aktywizował prężnie życie muzyczne regionu aż do 1942 roku. Po ponad półwiecznej przerwie festiwal został wskrzeszony w roku 1996, od tamtej pory odbywa się co dwa lata. Jego dyrektorem artystycznym jest prof. Tomasz Tomaszewski.
Od roku 1896 koncerty festiwalu odbywały się w hali mejskiej podarowanej miastu Görlitz przez hrabiego Hochberga. Do dziś pozostaje ona największą salą koncertową na drodze między Wrocławiem a Dreznem. W styczniu 2005 roku została zamknięta ze względu na zły stan budynku, a od tego roku jest stopniowo oddawana do użytku koncertowego po gruntownym remoncie.
Dla muzyków Berlin Piano Trio styk granicy polsko-niemiecko-czeskiej to miejsce szczególne, a program koncertu godzi w sobie to, co najpiękniejsze w tych różnych obszarach kulturowych. Zawiera on utwory kompozytorów czeskich - Bergerettes Bohuslava Martinů i Trio fortepianowe “Dumki” op. 90 nr 4 Antonína Dvořáka oraz Trio fortepianowe c-moll op. 90 jednego z największych twórców niemieckich - Johannesa Brahmsa. Zarówno Bergerettes Martinů jak i “Dumki” Dvořáka to utwory wywodzące się z inspiracji formami słowno-muzycznymi. Bergerette, w polskim brzmieniu bereżetka, to wywodząca się z XV wieku francuska forma poetycka o lekkiej treści sielankowej lub miłosnej, natomiast dumka to rzewna ukraińska pieśń, wyrażająca tęsknotę lub żal po stracie. Do tej palety barw emocjonalnych dołącza Trio Brahmsa, napisane dokładnie 135 lat temu. Jego klasyczno-romantyczna forma to kulminacja mistrzostwa gatunku tria fortepianowego.
Berlin Piano Trio zostało założone w 2004 roku przez pianistę Nikolausa Resę, skrzypka Krzysztofa Polonka i wiolonczelistkę Katarzynę Polonek. Po wielu zwycięstwach w konkursach międzynarodowych zyskało sobie opinię jednego z czołowych triów fortepianowych swojej generacji.
Działalność Berlin Piano Trio wykazuje szczególny rodzaj połączenia między zachodem a wschodem, na który wpływ mają zarówno losy ich prywatnego życia, kwestie edukacji, a także świadomy wybór artystyczny. Jako zespół reprezentują standardy brzmienia starych mistrzów, które można opisać jako szczególną troskę o jakość i różnorodność dźwięku, a także wrażliwość na treść, jaką dźwięk ten ze sobą niesie.
Każdy z wykonawców to artysta o ugruntowanej pozycji. Nikolaus Resa jest odnoszącym międzynarodowe sukcesy niemieckim koncertującym pianistą i kameralistą, skrzypek Krzysztof Polonek zajmuje pozycję koncertmistrza orkiestry Berliner Philharmoniker, a wiolonczelistka Katarzyna Polonek jest także kameralistką i pedagogiem Akademii Muzycznej w Poznaniu.
Więcej informacji oraz bilety na ten i pozostałe koncerty Śląskiego Festiwalu Muzycznego są dostępne za pośrednictwem strony internetowej: https://schlesische-musikfeste.eu