NaStyku.pl

Klasyka na jubileusz

Niemieckie Forum Kultury Europy Środkowej i Wschodniej, Muzeum Śląskie w Görlitz oraz Miejski Dom Kultury zapraszają na koncert smyczkowy Hoffmeister-Qartet z okazji jubileuszu 250. urodzin polskiego muzyka i kompozytora Józefa Antoniego Franciszka Elsnera
Koncert na 250-lecie urodzin Józefa Elsnera
Koncert na 250-lecie urodzin Józefa Elsnera

Podczas koncertu, który odbędzie się 27 czerwca, o godzinie 18.00, w zgorzeleckim Miejskim Domu Kultury, muzycy Hoffmeister-Qartet zaprezentują premierowe nagrania kwartetów smyczkowych Józefa Elsnera – polskiego kompozytora, dyrygenta i pedagoga, nauczyciela Fryderyka Chopina i wielu innych polskich twórców.

Józef Antoni Franciszek Elsner urodził się 1 czerwca 1769 w Grodkowie na Opolszczyźnie. Wykształcenie muzyczne zdobył w Wiedniu, jednak muzyczną wrażliwość rozwijał już jako dziecko, śpiewając w chórze kościelnym w Godkowie. Od 1781r., już jako uczeń szkoły prowadzonej przy klasztorze dominikanów, a następnie w jezuickim Gimnazjum św. Macieja we Wrocławiu, śpiewał w chórze klasztornym i uczęszczał na lekcje gry na skrzypcach oraz basu cyfrowanego. W 1782r. w kościele św. Wojciecha we Wrocławiu wykonano jego motet Ave Maria gratiae plena na dwa głosy solowe z towarzyszeniem instrumentów. W 1786 rozpoczął studia teologiczne na Uniwersytecie we Wrocławiu, które po krótkim czasie zamienił na lekarskie. Na czas studiów zarzucił swoje muzyczne zainteresowania. Do zawodu muzyka wrócił dopiero po dwuletnim pobycie w Wiedniu dokąd wyjechał w 1789r. z zamiarem kontynuowania studiów medycznych. Jesienią 1791r. roku przeniósł się do Brna, gdzie pracował jako skrzypek w teatrze, ale już wiosną 1792r. objął posadę dyrygenta teatru cesarsko-królewskiego we Lwowie. Pozostał tam do 1795r. wystawiając w tym czasie na scenie teatru lwowskiego swoje dwie opery do tekstów niemieckich: Die seltenen Brüder i Der verkleidete Sultan. W 1795r. został współpracownikiem nowego szefa teatru Wojciecha Bogusławskiego i zajął się udzielaniem prywatnych lekcji. Zorganizował też Akademię Muzyczną, by zrzeszać muzyków i miłośników muzyki oraz prowadzić działalność koncertową. Latem 1799r. Elsner przeniósł się ze Lwowa do Warszawy. Osiadł tu na stałe prowadząc bardzo intensywną działalność. Od 1799r. do 1824r. prowadził operę w Teatrze Narodowym, wprowadzając do jej repertuaru 30 oper i 2 balety własnego autorstwa. Bardzo aktywnie działał jako pedagog, wydawca, kompozytor, naukowiec, publicysta. Zmarł 18 kwietnia 1854 w Elsnerowie pod Warszawą. (dokładny życiorys: culture.pl/pl/tworca/jozef-elsner)

Koncert "Klasyka wiedeńska ze wschodniej Europy", 27 czerwca 2019r., godz. 18.00, Miejski Dom Kultury w Zgorzelcu. Wstęp wolny!

Grupę Hoffmeister-Qartet tworzą: Ulla Bundies i Christoph Heidemann (skrzypce), Aino Heidelbrandt (altówka) oraz Martin Seemann (wiolonczela). Kwartety smyczkowe Józefa Elsnera w ich interpretacji zostały wydane na płycie "Streichquartette", wchodzącej w skład czteropłytowego albumu "Joseph Elsner. Chamber Music" przygotowanego z okazji 250. rocznicy urodzin założyciela narodowej tradycji muzycznej w Polsce. Album stanowi kompletny zbiór muzyki kameralnej i fortepianowej w interpretacjach współczesnych muzyków.

 

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Gościem zgorzeleckiej orkiestry mandolinistów będzie Magda Steczkowska

Melodie pod choinkę 2019. Gwiazdą wieczoru będzie Magda Steczkowska

Kultura
wtorek, 12 listopada 2019, 16:45
Przed nami kolejny, niezwykły koncert Zgorzeleckiej Orkiestry Mandolinistów im. Tadeusza Grudzińskiego. Niezwykły, bo grudniowy, bo z kolorowymi lampkami na choinkach, bo przepełniony radością z powodu nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia.
Kino Poza Nova w Miejskim Domu Kultury w Zgorzelcu / fot. MDK Zgorzelec

Wrocław na srebrnym ekranie

Kultura
czwartek, 31 października 2019, 08:02
Już niebawem w Cottbus rozpocznie się 29. edycja międzynarodowego festiwalu kina środkowoeuropejskiego Filmfestival Cottbus (FFC).

Zobacz również

Max Klezmer Band - koncert w Zgorzelcu
Kultura
poniedziałek, 07 października 2019, 08:54

Max Klezmer Band w Zgorzelcu

Muzyka świata - klezmerska, bałkańska, z wpływami hinduskimi, elementami jazzu...