NaStyku.pl

Jerzmanki pełne rękodzielniczych skarbów

Aromatyczne regionalne produkty spożywcze, pachnące ciasta, ręcznie zdobione pisanki i palmy wielkanocne, ozdoby świąteczne i niepowtarzalne upominki – to wszystko można było nabyć i podziwiać podczas Jarmarku Rękodzieła w Jerzmankach.
VIII Wielkanocny Jarmark Rękodzieła w Jerzmankach.
VIII Wielkanocny Jarmark Rękodzieła w Jerzmankach.

Jerzmanki są wsią pełną rękodzielniczych skarbów. Przekonać się o tym można dwa razy do roku podczas świątecznych jarmarków, gdzie lokalni artyści i rzemieślnicy prezentują swoje wytwory rękodzielnicze wykonane z różnych materiałów i różnymi technikami. Podobnie było teraz. Tradycyjnie dwa tygodnie przed Świętami Wielkiej Nocy w Jerzmankach odbył się Jarmark Rękodzieła. Była to już ósma edycja. Wydarzenie to niezmiennie cieszy się ogromnym zainteresowaniem zarówno ze strony wystawców jak i odwiedzających. Spośród innych wiejskich jarmarków wyróżnia go dobra organizacja, ciepły i wesoły klimat. Impreza stała się także miejscem wymiany doświadczeń oraz spotkań towarzyskich.

W tym roku swoje wyroby zaprezentowało kilkudziesięciu wystawców. Wśród kolorowych stoisk można było zobaczyć i nabyć ręcznie wykonane, z pomysłem, estetycznym zacięciem i zaskakującymi detalami świąteczne ozdoby i oryginalne upominki. Nie zabrakło tradycyjnych kraszanek, pisanek i palm wielkanocnych, stroików świątecznych, drewnianych ozdób, aniołków, barwnych witraży wykonanych techniką Tiffaniego, świec oraz figurek z wosku pszczelego, obrazów, ceramiki czy ręcznie malowanych, jedwabnych apaszek i domowych wypieków. Każdy mógł także podpatrzeć jak maluje się jajka woskiem staropolską metodą. Czas urozmaicały występy lokalnych zespołów ludowych - Górnołużyckich Błękitnych Kamizelek z Łagowa i Kwiatowianek z Żarskiej Wsi.

Osoby, które nie pojawiły się w Jerzmankach, a chcą zaopatrzyć się w świąteczne ozdoby i podarki zapraszamy w najbliższą sobotę (24 marca) do Miejskiego Domu Kultury w Zgorzelcu. Na pewno się nie zawiedziecie!

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Galerie zdjęć

Warto przeczytać

fot. FB K.Haytas

Idź precz - Karolina Haytas w premierowym duecie z Doniem

Kultura
poniedziałek, 19 lutego 2024, 11:45
Za kilka dni, a dokładnie 28 lutego usłyszymy nowy utwór wokalistki Karoliny Haytas w duecie z Doniem. Muzyk znany jest z hip-hopowej grupy Ascetoholix i swojej solowej działalności. Karolina wypromowała takie utwory jak “Złamana” czy “Jesienna refleksja"
fot. MDK Zgorzelec

Powraca Teatr Ziemi Zgorzeleckiej!

Kultura
piątek, 02 lutego 2024, 09:18
Być może niewiele już osób pamięta, ale Zgorzelec - odkąd istnieje jako miasto - zawsze miał teatr. Nadnyska scena była jedną z pierwszych w powojennej Polsce!

Zobacz również