NaStyku.pl

Jedna z najpopularniejszych i najczęściej wykonywanych oper świata "Carmen" niebawem w Zgorzelcu!

Jedna z najpopularniejszych i najczęściej wykonywanych oper świata, Carmen Georgesa Bizeta, już 7 października zabrzmi w hali sportowo – widowiskowej PGE Arena w Zgorzelcu.
fot. Organizator
fot. Organizator

Pierwszym operowym widowiskiem zaprezentowanym przez Filharmonię Dolnośląską w Zgorzelcu był Straszny Dwór z kapitalną kreacją Macieja Miecznikowskiego w roli Skołuby. To był rok 2017 a nasza hala, dotąd głównie sportowa, nieoczekiwanie zadebiutowała jako scena dla opery. Dwa lata później, w 2019 roku festiwal obdarzył nas widowiskowym Nabucco Giuseppe Verdiego a melomani wysłuchali zapierającej dech pieśni Vapensieroczyli najsłynniejszego chyba chóru niewolników. W 2021 roku w hali na ul. Lubańskiejkrólował operetkowy Baron Cygański Johanna Straussa, z popularną arią Sandora „Wielka sława to żart…”. 

A co w tym roku? Carmen! Wybitne dzieło operowe, które rozsławiło nazwisko GeorgesaBizeta na całym świecie. Ale nie od razu. I choć dziś wydaje się to niemożliwością, to jednak jej pierwsze  wystawienie skończyło się całkowitą klęską - zarówno z powodów obyczajowych jak i przez wzgląd na muzykę, tak różną od tej, do której była przyzwyczajona publika. Ostatecznie jednak historia osadzona w prozie życia codziennego - z piękną cyganką Carmen, porywczym sierżantem Don José i torreadorem Escamillo, głównymi bohaterami dzieła, skradła serca słuchaczy. Nie bez znaczenia jest to, że podczas tworzenia Carmen muzyczna wyobraźnia Bizeta osiągnęła wyżyny sztuki. Opera wypełniają niezapomniane melodie  wystarczy tu wspomnieć choćby wspaniały wstęp do Pieśni torreadora, wyrafinowaną Habanerę czy gorącą Sequidillę. Kontrowersyjny wybór libretta - osadzonego w latach 20. XIX w. ostatecznie okazał się strzałem w dziesiątkę, a tytuł od lat zajmuje zaszczytne miejsce wśród najpopularniejszych i najczęściej wykonywanych oper świata. 

Wykonawcy:
Monika Korybalska – Carmen (mezzosopran)
Dorota Laskowiecka-Urban – Micaëla (sopran)
Agnieszka Tyrawska – Frasquita (sopran)
Elżbieta Kaczmarzyk-Janczak – Mercedes (mezzosopran)
Tomasz Janczak – Don José (tenor)
Kamil Pękala – Escamillo (baryton)
Krzysztof Marciniak – Remendado (tenor)
Leopold Stawarz – Le Dancaire (bas-baryton)
Grzegorz Szostak – Zuniga (bas)
Patrycjusz Sokołowski – Morales (baryton)
Rafał Wróblewski – Lillas Pastia (tenor)
Chór Festiwalowy
Agnieszka Tyrawska – przygotowanie chóru festiwalowego
Chór dziecięcy DPS
Pavel Žur – przygotowanie chóru dziecięcego
Balet Festiwalowy
Tomasz Janczak – reżyseria i inscenizacja
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej
Szymon Makowski – dyrygent
Maria Balcerek – kostiumy
Marcin Rolczyński – choreografia
Andrzej Kopeć – multimedia
Anita Maszczyk – asystent reżysera

ZGORZELEC, 7.10.2022 , G. 18:00 (PIĄTEK), PGE ARENA

Bilety już od 40,00 zł, do nabycia na www.bilety24.pl

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również

fot. zdjęcie ilustracyjne
Życie
poniedziałek, 26 września 2022, 09:19

Jesienna dieta dla seniora

Jesień to piękna, kolorowa pora roku, która w Polsce otwiera...