NaStyku.pl

Inspiracja Karkonoszami w Śląskim Muzeum

Obrazy, grafiki, rysunki, rzeźby, fotografie z blisko 150 dziełami sztuki ponad 60 artystów obejrzeć można w ramach wystawy „Karkonoska Inspiracja“ w Śląskim Muzeum w Görlitz.
Wystawa Karkonosze / fot. Śląskie Muzeum w Görlitz
Wystawa Karkonosze / fot. Śląskie Muzeum w Görlitz

Wystawa kładzie nacisk na prace artystów i artystek związanych z górskim regionem w latach 1900–1945. Niektórzy z nich wraz z założonym w 1922 roku Stowarzyszeniem Artystów św. Łukasza stworzyli w Szklarskiej Porębie serce kolonii malarskiej, której dorobek pozostaje żywy w regionie do dziś. Prezentowane są dzieła sztuki, których inspiracją był dziki i romantyczny krajobraz Karkonoszy. Odkrywanie Karkonoszy przez artystów rozpoczęło się pod koniec XVIII wieku, kiedy to w efekcie „odkrycia” Alp rozwinęło się duże zainteresowanie regionami górskimi.

Rysunki, obrazy i fotografie przyniosły od tamtej pory szeroką sławę owianym legendami Karkonoszom. Region ten wkrótce stał się celem romantycznych wędrówek. Również późniejsi uczestnicy plenerów w różnorodny sposób czerpali inspirację z karkonoskiej przyrody. Około 1900 roku alternatywnego życia w bliskości z naturą i z dala od rozwijających się dużych miast szukały tu osoby o poglądach nurtu „reformy życia” [z niem. Lebensreform]. Wskutek tego popularna miejscowość turystyczna, Szklarska Poręba, stała się centralną kolonią artystyczną, której sława sięgała poza granice regionu. Przyrodników, pisarzy-podróżników i artystów przyciągały także Sudety, sprawiające wrażenie alpejskich pasm górskich.

Wystawę oglądać można do końca lutego 2022 roku. Towarzyszy jej bogato ilustrowany, dwujęzyczny katalog w języku niemieckim i polskim.

Wystawa Muzeum Śląskiego w Görlitz organizowana jest w ramach projektu INTERREG z Karkonoskim Parkiem Narodowym „Śląsk – wspólne dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe” przy wsparciu ze środków programu współpracy INTERREG Polska-Saksonia 2014-2020.

Muzeum Śląskie w Görlitz

Zostało otwarte w 2006 roku i prezentuje dzieje i kulturę Śląska, zarówno w kontekście tradycji niemieckich, jak i europejskich wpływów kulturowych. Blisko 1000 eksponatów opowiada o zmiennych losach regionu i jego mieszkańców od średniowiecza do końca II wojny światowej. W zbiorach muzeum znajdują się m.in. dzieła sztuki i pamiątki historyczne, malarstwo na szkle, ceramika i porcelana, pamiątki ucieczki i wypędzenia czy też bogata kolekcja zdjęć.

Wystawa Karkonosze / fot. Śląskie Muzeum w Görlitz

Wystawa Karkonosze / fot. Śląskie Muzeum w Görlitz

Wystawa Karkonosze / fot. Śląskie Muzeum w Görlitz

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. Organizator

Spektakl: Kolacja na cztery ręce

Kultura
wtorek, 02 kwietnia 2024, 08:54
Hotel Turyński w Lipsku. Jest rok 1747, przy jednym stole zasiadają wybitni kompozytorzy: Jerzy Fryderyk Haendel oraz Jan Sebastian Bach…Historia, która się nie wydarzyła, ale w teatrze wszystko jest możliwe.

Zobacz również