NaStyku.pl

Halo, tu emdek! Halo kultura! Finał

Z końcem czerwca, MDK Zgorzelec zakończył realizację projektu "Halo, tu emdek! Halo kultura!, dzięki któremu zakupił nowoczesne urządzenia i oprogramowanie do pracy on-line.
Szkolenia w projekcie: Halo tu emdek! Halo kultura!
Szkolenia w projekcie: Halo tu emdek! Halo kultura!

Lokalny dom kultury w niespełna 30. tysięcznym mieście... Nigdy dość pieniędzy, nigdy dość środków technicznych... ale za to  głowy pełne pomysłów. Projekt: Halo, tu emdek! Halo kultura! złożony do Narodowego Centrum Kultury był szansą na zaspokojenie naszych planów i ambicji na "robienie kultury" i "obecność w sieci" poprzez otrzymanie narzędzi do ich realizacji. Przeszedł pozytywną weryfikację i uzyskał dofinansowanie programu Konwersja cyfrowa domów kultury w ramach działania 3.2 „Innowacyjne rozwiązania na rzecz aktywizacji cyfrowej” III Osi Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020. Pozwolił nam doposażyć placówkę w niezbędny sprzęt, dzięki któremu większość aktywności naszego domu kultury jest i będzie rejestrowana i udostępniana w sieci internet.

Zakupiony sprzęt posłużył m.in. do wyposażenia sali widowiskowej (ekran + projektor), gdzie jest wykorzystywany przy okazji konferencji, koncertów i spektakli, a także do rejestrowania wydarzeń organizowanych przez MDK, ich streamowania oraz obróbki wideo w celu umieszczania  w formie relacji i podcastów na różnego rodzaju internetowych platformach. Zakupiony sprzęt posłużył również do wyposażenia pracowni medialnej i studia radiowego, które uruchomiliśmy. Osią, na której oparliśmy projekt: Halo, tu emdek! Halo kultura! jest bowiem radio internetowe. W tym wypadku zrezygnowaliśmy z zakupu miejsca na specjalnych serwerach radiowych, ponieważ doszliśmy do wniosku, że wszystkie zakładane funkcjonalności posiada również livestream na platformie YouTube, gdzie na kanale MDK Zgorzelec uruchomiliśmy nadawanie sygnału audio i wideo pod nazwą Radio Zgorzelec. Sygnał jest tam ogólnodostępny dla najszerszej grupy odbiorców, a jedyne obostrzenia związane z nadawaniem tam, mają związek z przestrzeganiem praw autorskich.

Radio Zgorzelec ma być przekaźnikiem treści i kanałem komunikacji z odbiorcami kultury w mieście, powiecie, a dzięki nieograniczonym zasięgom internetu także w całej Polsce, czy świecie. Dzięki zakupionym urządzeniom możliwe są m.in. transmisje live video z naszego studia, do którego chcemy zapraszać gości i które pozwoli nam realizować nagrania audio-wideo z przeprowadzonych rozmów, czy zrealizowanych programów.

Uczestnictwo w programie "Konwersja cyfrowa domów kultury" pozwoliło także na podniesienie kompetencji cyfrowych pracowników MDK Zgorzelec. I to nie tylko przez udział w zorganizowanych przez NCK szkoleniach, czy webinariach, ale także poprzez aktywne uczestnictwo w realizacji projektu: Halo tu emdek! Halo kultura!, polegające m.in. na poznaniu zasad działania portalu  pn. Baza Konkurencyjności oraz samodzielnym przygotowaniu cyfrowej dokumentacji niezbędnej do przeprowadzenia procedur wyboru dostawców. Zakup nowego sprzętu, w tym także komputerowego, oraz oprogramowania wymusił na nas również konieczność zapoznania się z jego obsługą oraz poznanie tajników najnowocześniejszego oprogramowania do internetowego streamu, montażu materiałów audio i wideo oraz obróbki zdjęć.

 

 

 

 

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. zdjęcie ilustracyjne

Jesienna dieta dla seniora

Życie, Kultura
poniedziałek, 26 września 2022, 09:19
Jesień to piękna, kolorowa pora roku, która w Polsce otwiera sezon na aromatyczne, ciepłe dania. Posiłki powinny być wzbogacone w witaminę C, a także cynk, który wspiera układ immunologiczny, krwionośny, nerwowy, a także kostny.

Zobacz również